صفارهرندی: حجاریان دریافت کمک از اجنبی برای رسیدن به حکومت را مباح می دانست
ساعت ٦:٥٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٥/٢٠ : توسط : حسینی
شهرری-وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه سعید حجاریان دریافت کمک از نیروهای اجنبی برای رسیدن به حکومت دموکراتیک را مباح می‌دانست، افزود: جریان داخلی که با عنوان جریان آزادی‌بخش خود را معرفی می‌کند کمک گرفتن از نیروهای خارجی برای نیل به اهداف خود را مجاز می‌شمارند.

به گزارش ایرنا، "محمدحسین صفارهرندی" روز سه شنبه در مراسم افتتاحیه دوازدهمین کنگره اعضای جامعه اسلامی دانشجویان در دانشکده علوم حدیث شهرری افزود:
در سال‌های پس از انقلاب مراحل مختلفی را پشت سر گذاشته‌ایم که دوران نخست با پیروزی انقلاب و دفاع مقدس همراه بود.
وی دومین دوره را که از سال 68 آغاز شد دوره سازندگی نامیدو اظهار داشت : مقدمات آن در سال 67 با فرمایشات حضرت امام خمینی (ره) مبنی بر اینکه بعد از جنگ باید به سازندگی بپردازیم، شکل گرفت.
صفارهرندی افزود: از نیمه دهه هفتاد دوره جدیدی به نام دوره اصلاحات را شاهد بودیم و در ادامه نیز در اوایل دهه 80 دوران اصولگرایی در تاریخ انقلاب اسلامی آغاز شد.
وزیر فرهنگ با بیان اینکه هر کدام از این دوره‌ها گفتمان‌های غالب و فرعی زیادی داشتند، خاطرنشان کرد: در دهه نخست به دلیل شرایط ویژه نظام گفتمان انقلاب در کشور حاکم بود و جریان نظام‌سازی و تبعیت از اندیشه‌های انقلابی در کشور به عنوان گفتمان قالب جاری بود و در کنار آن گفتمان‌های خرد دیگری وجود داشتند.
صفارهرندی در ادامه با بیان اینکه در این دوران چندان فرصت گفتمان‌سازی برای انقلاب فراهم نشد،‌ ادامه داد: برخی مدعی هستند این دوران بدون برنامه‌ریزی خاصی سپری شد در حالی که کشور در آن زمان در حال پاسخگویی و مقابله با فشارهای خارج به نظام بود.
وی در ادامه با اشاره به دوران دوم تاریخ انقلاب با عنوان سازندگی اظهار داشت: در این دوران جنبشی برای بازسازی شکل گرفت.
صفارهرندی با بیان اینکه در این دوران هدف‌گذاری‌های غلطی انجام شد، گفت: در مجموع در این دوران جنبش و خیزش مبارکی در کشور آغاز شد و به تبع آن آسیب‌هایی نیز رخ داد و گفتمان قالب در این دوره نیز رویکرد توسعه اقتصادی بود و تمرکز توسعه بر محورهای اقتصادی چیره شده بود.
وی با بیان اینکه شیفتگی به این محور برخی محورهای دیگر مانند فرهنگ و سیاست را قربانی کرد، خاطرنشان کرد: هاشمی رفسنجانی در آن زمان می‌گفت که وزرای من لازم نیست سیاسی باشند چون خودم به اندازه همه آنها به عرصه سیاسی واردم و وزرا باید فقط به سازندگی در کشور بپردازند که این نگرش باعث شده بود پیگیری امور سیاسی در حیطه‌های مختلف از جمله دانشگاه‌ها تا حد زیادی مغفول بماند.
صفارهرندی با بیان اینکه نیمه اول دهه هفتاد خزان سیاست‌ورزی در میان اقشار مختلف بود، اذعان کرد: تشکل‌های دانشجویی در آن زمان وجود داشتند اما نشاط سیاسی لازم در آنها دیده نمی‌شد چون راس دستگاه اجرایی کشور اعتقادی به این نشاط سیاسی نداشت و تصور می‌کرد تحرکات سیاسی باعث غفلت در سازندگی کشور می‌شود.
وی ادامه داد: جلوگیری از شور و نشاط سیاسی موجب رخوت جامعه می‌شود که مقام معظم رهبری نیز از مسببین ایجاد این شرایط در کشور گلایه کردند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آسیب دیگر دوران سازندگی را ایجاد فاصله طبقاتی در کشور دانست و گفت: برخی مسئولین در این دوران گمان می کردند که به هر قیمتی باید مسیر پیشرفت را طی کنند و در این راستا می‌گفتند که حتی اگر مردم زیر چتر توسعه اقتصادی له شوند، کشور باید در مسیر پیشرفت گام بردارد و این اتفاق را ناگزیر می‌دانستند که در همین زمینه بدهی‌های بین‌المللی کشو در دوران سازندگی به شدت افزایش یافت.
صفارهرندی با بیان اینکه این اقدامات شکاف بین فقیر و غنی رادر کشور افزایش داد، خاطرنشان کرد: در این دوره مقدمه یک نوع اصلاح‌طلبی در کشور شکل گرفت که در اواسط دهه 70 انتظاری به جا و به حق در کشور بود و انتظار می‌رفت با یک تغییر وضعیت، کشور در آن زمان اصلاح شود و این اصلاح مبتنی بر کاهش فاصله طبقاتی و از بین بردن دلسردی سیاسی در کشور باشد و این مضمون خواسته اصلاح‌طلبی از نگاه مردم بود، ولی در بین نیروهای سیاسی تعریف‌های دیگری از اصلاح‌طلبی ایجاد شد.
وی در ادامه به برخی امتیازات دوره اصلاحات اشاره کرد و گفت: دوره اصلاحات واجد امتیازاتی بود که جامعه را از حالت دلسردی خارج کرد و تحریک و نشاط سیاسی وارد جامعه شد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه بعد از یک دوره خمودگی سیاسی وقوع اصلاحات در کشور مورد انتظار بود، خاطرنشان کرد: در دوره سازندگی و بعد از جنگ برخی به برنامه‌های اقتصادی روی آوردند و ثروت‌های آنچنانی در کشور شکل گرفت و قصرهایی در کشور ساخته شد که با شکوه‌تر از کاخ‌های دوران شاه بود.
صفارهرندی با بیان اینکه در دوره سازندگی ولی فقیه جامعه بارها در خصوص تهاجم فرهنگی، فاصله طبقاتی و فشار به قشر محروم جامعه هشدار دادند، افزود: در آن سال‌ها مقام معظم رهبری در برخی موارد خود مجبور به ورود شدند و در مقابل برخی اقدامات اشتباه که موجب افزایش فشار بر افراد محروم جامعه می‌شد، ایستادند که در یک مورد برخی مسئولین در برابر ایستادگی مقام معظم رهبری استعفا دادند و بر همین اساس باید توجه داشت که تعرض به جایگاه مرکزی نظام از دوره سازندگی آغاز شد.
وی یادآور شد: در فتنه اخیر یک جریان بین‌المللی وجود داشت که برای سرکوبی انقلاب از هر ابزاری استفاده می‌کرد و خط آن خط کودتا و براندازی بود و آمریکا راس آن قرار داشت و تعدادی ضدانقلاب به عنوان عمله‌های آن در پی آمریکا بودند.
صفارهرندی ادامه داد: تعدادی از نیروهای سیاسی در داخل کشور داریم که حسب احساس حقارت از شکست در انتخابات‌های پیاپی گمان می‌کنند که جمهوری اسلامی را باید به نفع دیگری اداره کرد و بر همین اساس خواهان تجدیدنظر در آن هستند، البته این افراد ضدانقلاب نیستند اما نگاه آنها متفاوت است و در برخی موارد به عوامل خارجی شباهت زیادی پیدا می‌کند.
وی با بیان اینکه این افراد به دنبال براندازی نظام نیستند، خاطرنشان کرد: در برخی مواقع این جریان داخلی با جریان برانداز خارجی نقطه تلاقی پیدا می‌کند که نمونه آن را در اتفاقات اخیر شاهد بودیم، چون گمان می‌کنم در مواردی که جریان‌سازی‌های رسانه‌ای و یا حتی کمک‌های عوامل خارجی می‌تواند در رسیدن به اهداف، آنها را یاری کند از دریافت آن سر باز نمی‌زند و این همان نقطه تلاقی است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه سعید حجاریان دریافت کمک از نیروهای اجنبی برای رسیدن به حکومت دموکراتیک را مباح می‌دانست، افزود: جریان داخلی که با عنوان جریان آزادی‌بخش خود را معرفی می‌کند کمک گرفتن از نیروهای خارجی برای نیل به اهداف خود را مجاز می‌شمارند.
صفارهرندی در ادامه به بررسی نقاط ضعف و قوت دوران اصلاحات پرداخت و گفت: در دوره اصلاحات روح فعالیت سیاسی مجددا در جامعه زنده شد که این یکی از نکات مثبتی بود و باید برای آن خدا را شکر کنیم،‌ همچنین در این زمان در بین نیروهای انقلاب تکاپوی خوبی برای درک تحولات جهانی ایجاد شد و جنبش دانشجویی در هر دو طرف تقویت شد، اما از آفات اصلی این دوران تداخل بین گفتمان درون و بیرون انقلاب بود که موجب سوءاستفاده برخی شد.
وی با اشاره به انتخابات دهم ریاست جمهوری اظهار داشت: در این انتخابات جریانی که در حاشیه وزارت کشور دوره اصلاحات شکل گرفته بود، برای براندازی نرم گفتمان‌سازی کرد و برخی ناآگاه به این فتنه وارد شدند تا به خیال خود انقلاب را نجات دهند و برخی نیز ناآگاهانه پای اجنبی را به داخل کشور باز کردند.
وی افزود: این جریانی که در حاشیه وزارت کشور دوران اصلاحات در مرکز مطالعاتی شکل گرفته بود خروج از نظام ایدئولوژیک به یک نظام عرفی را در دستور کار داشت و می‌خواست نظام اسلامی را سکولار کند و افرادی نظیر جهانبگلو و تاجبخش نیز برای آن فعالیت می‌کردند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی توسعه سیاسی را گفتمان قالب دوران اصلاحات نامید و با بیان اینکه این گفتمان در نهایت به دور شدن از گفتمان اصیل انقلاب می‌رسید، اضافه کرد: گفتمان انقلاب اسلامی در بطن خود نگاه ولایی، حضور جریان ناب روحانی و فقه جعفری،‌ مهدویت و انتظار را دارد که در تمام سال‌های گذشته گفتمان اصلی کشور بوده اما در آستانه دهه 80 فاصله‌گیری از این گفتمان به حدی بود که خیزشی علیه آن در متن جامعه شکل گرفت.
صفارهرندی با بیان اینکه بسیاری از رای‌دهندگان به خاتمی در سال 76، در اوایل دهه 80 به گفتمان انقلاب رجوع کردند، گفت: در این سال‌ها بسیاری بازخوانی پرونده انقلاب را در دستور کار خود قرار دادند و به این ترتیب دوره اصولگرایی با گفتمان قالب عدالت که تعالی، رشد و بالندگی نیز در کنار آن بود، آغاز شد و این دوره در واقع دوره بازگشت به گفتمان انقلاب اسلامی بود.
وی با بیان اینکه در سال 82 مردم به این گفتمان تمایل پیدا کردند، افزود: هرچند که در آن زمان دولت در دست اصلاح‌طلبان بود، اما شهرداری تهران نمونه‌ای از عملکرد مثبت گفتمان اصولگرایی و سپردن کار به نیروهای انقلاب بود که نتیجه آن در انتخابات مجلس، مردم را به سوی گفتمان اصولگرایی جذب کرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با طبقه‌بندی مردم در اساس نگاه فکری،‌ فرهنگی و ایدئولوژیک خاطرنشان کرد: در تمام جوامع یک قشر سیاست‌ورز وجود دارد که گمان می‌کنم باید وضع موجود را به هم بزند و یا در مقابل با حفظ جان خود از آن دفاع کند که در مجموع 20 تا 30 درصد از جامعه را تشکیل می‌دهد و 70 درصد دیگر نیز عامه مردم هستند0
صفارهرندی با بیان اینکه سیاست‌ورزی این جماعت20تا30درصد در آستانه انتخابات نمود پیدا می‌کند، تصریح کرد: در طول سال سیاست به همان 30 درصد خاص اختصاص دارد که نسبت موافق و مخالف بین آنها در مواقع مختلف متفاوت است، یعنی زمانی که مخالفین وضع حاکم بیشتر باشند امکان اینکه جریان رسانه‌ای بتواند آن 70 درصد عامه مردم را به سوی خود جلب کند، بسیار بیشتر است که نمونه آن در سال 76 رخ داد.
وی با بیان اینکه در انتخابات اخیر نیز نمونه برجسته این اتفاق را با فاصله 11 میلیونی آرا مشاهده کردیم، تصریح کرد: در این انتخابات ادب اقتضا می‌کرد که طرف بازنده شکست خود را قبول کند و رفتاری مانند بازنده انتخابات سال 76 بروز می‌داد و یا حتی کمی معقول‌تر مانند بازنده انتخابات سال 84 عمل می‌کرد اما متاسفانه در انتخابات اخیر تعداد عقلای جریان شکست‌خورده اندک بود که منجر به اتفاقات تلخ بعد از انتخابات شد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه دوره اصولگرایی، بازگشت به ارزش‌های انقلاب و عناصر شکل‌دهنده انقلاب بود، خاطرنشان کرد: در این دوران چیزی به عنوان اختراع گفتمان جدید نبود چون همه اینها وجود داشت و باید از آن استفاده می‌شد.
صفارهرندی ادامه داد: جریانی در این دوران رجوع به برداشت‌ها و عرفان‌های شخصی را ترویج کرد و مدعیان این جریان‌ در دانشگاه‌ها افزایش یافت و برخی نیز ارتباطات قلبی یک فرد با عالم ماورا را که ممکن است با ریاضت دست‌یافتنی باشد، برجسته کردند.
وی با بیان اینکه گفتمان اصولگرایی، ‌گفتمان داخل اسلام است، اظهار داشت: ممکن است برخی ارجاعات این زمان اشتباه باشد اما وظیفه انسان در دوران غیبت این است که به نواب امام زمان رجوع کنند و غیر از آن جریانی انحرافی خواهد بود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دهه اخیر را دهه بازگشت به اصالت‌های انقلاب دانست و گفت: در این دوره اسلام ناب، اسلام امام و ولایت فقیه و اسلامی که در آن پیشوا یک انسان عالم به مسائل الهی ومردمی است، حاکم می‌شود و گفتمان آن عدالت،‌ پیشرفت و تعالی، رجوع به ارزش‌های بنیادی و رفع فقر و تبعیض است.
صفارهرندی با بیان اینکه دولت خدمتگذار نهم و رئیس‌جمهور آن مدافع این گفتمان بودند، افزود: در این چهار سال تلاش شد با عمل انقلابی اعتماد مردم را جلب شده و همچنین به محرومین و حتی ثروتمندان خدمت شد.
وی افزود: دولت نهم به دنبال گفتمان جدید نبود چون تکلیف و مسیر روشن است و اساسا شان دولت‌ها نیز تئوری‌پردازی نیست زیرا نظام فکری و قانون اساسی کشور مشخص است.
وزیر ارشاد بیان داشت : بر همین اساس دولت و خدمتگذاران جدید برای 4 سال آینده نیز باید مسیر مشخص شده انقلاب و نظام جمهوری اسلامی را که مبتنی بر ارزش‌های انقلاب است، تداوم بخشند.
صفارهرندی با تاکید بر اینکه باید از طی کردن مسیر انقلاب اسلامی بدون رهبر پرهیز شود، ادامه داد: بالاترین انحراف این است که فردی بگوید امام به ما گفته که فلان کار را انجام دهید، چون ایشان تاکید کرده‌اند که باید پشتیبان ولایت فقیه باشیم و یا بدتر از آن این است که فردی بگوید امام زمان درخواب به من گفته که فلان کار را انجام دهی.
صفارهرندی ادامه داد: در این دوره چهارساله کارهای خوبی انجام شده که نتیجه آن در آینده مشخص می‌شود از سوی دیگر جلوی برخی مسیرهای انحرافی گرفته شد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان با بیان اینکه لگد پراکنی‌های موجود را محصول توفیقات خود می‌دانیم، تصریح کرد: در این دوران رکورد فروش کتاب و فروش فیلم شکسته شد و سطح سینمای کشور نیز بازسازی شد و در مجموع در بسیاری از شاخص‌ها رشد داشتیم اما برخی تلاش می‌کنند فعالیت وزارت ارشاد را سیاه جلوه دهند، چون جلوی بسیاری از انحرافات را گرفتیم.