لندن از اتحادیه اروپا خواست علیه محاکمه آشوبگران بیانیه صادر کند
ساعت ٥:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٥/۱٩ : توسط : حسینی

لندن از اتحادیه اروپا خواست علیه محاکمه آشوبگران بیانیه صادر کند
بازتاب جهانی دادگاه اغتشاشگران انگلیس: ایران به ما توهین کرد


سرویس سیاسی


در پی برگزاری دور دوم دادگاه رسیدگی به پرونده عوامل کودتای مخملی، که در آن از نقش برجسته برخی کشورهای غربی بویژه فرانسه و انگلیس در اغتشاش های اخیر پرده برداشته شد، این کشورها به همراه اتحادیه اروپا تلاش کردند، با متهم کردن ایران به نقض ضوابط دیپلماتیک، بر مداخلات خود در امور داخلی ایران سرپوش بگذارند.
این واکنش های به ظاهر بشردوستانه کشورهای اروپایی در حالی است که بسیاری از اعترافات این متهمین بیش از اینکه به ضرر خود آنها تمام شود حاکی از اقدامات مداخله جویانه انگلیس و فرانسه و طراحی های از پیش تعیین شده این کشورها است. به طوری که حسین رسام ضمن اعترافات خود صریحاً اعلام کرد سفارت بریتانیا برای برقراری ارتباط با سازمان های غیردولتی سالانه 300 هزار پوند از طریق وزارت خارجه این کشور دریافت می کرد و همچنین گزارشهایی که در تهران توسط سفارت تهیه و به وزارت خارجه انگلیس ارسال می شد تبدیل به سیاست های کلان رسانه ای شده و توسط شبکه بی بی سی اجرا می گردید.
در همین راستا دیوید میلیبند وزیر امور خارجه انگلیس در واکنش به دادگاه روز گذشته متهمین طی اظهاراتی اتهامات علیه حسین رسام یکی از کارکنان سفارت انگلیس در تهران را اتهاماتی غیرمنصفانه خواند.
وی در ادامه گفت: فرانسه که یکی از اتباع آن به اتهام جاسوسی تحت محاکمه قرار دارد و نیز سوئد رئیس کنونی اتحادیه اروپا از موضع انگلیس حمایت کرده اند.
در همین ارتباط «مارتین دی» سخنگوی سفارت انگلیس در تهران نیز ایران را به نقض تعهدات و تضمین های داده شده درباره رسام تحلیلگر ارشد سفارت انگلیس متهم کرد.
وی در اظهارات خود به جزئیات بیشتری درباره این تعهدات اشاره نکرد.
وزارت خارجه بریتانیا نیز در بیانیه ای اعلام کرد اقدام ایران برای محاکمه آقای رسام به هیچ وجه قابل قبول نیست و افزود این اقدام مستقیماً ناقض تضمین هایی است که ما از مقام های ارشد ایرانی دریافت کرده بودیم.
این وزارتخانه که به نوشته روزنامه تایمز با مشاهده محاکمه رسام غافلگیر شده است در بخش دیگری از این بیانیه اعلام کرد که اقدام ایران در برگزاری این دادگاه توهین آمیز بوده و به این وسیله به ما توهین شده است.
«دیوید میلیبند» وزیر خارجه انگلیس نیز در توجیه اعترافات تکان دهنده رسام در دادگاه دیروز گفت: حسین رسام یکی از کارمندان سفارت انگلیس بوده که وظیفه خود را انجام داده است.
از سوی دیگر فرانسه هم در پی برگزاری جلسه محاکمه «کلوتیلد ریس»، ضمن انتشار بیانیه و با وجود اعترافات وی، اتهامات وارده را بی اساس خواند.
«کلوتید ریس»، تبعه فرانسوی که طی حوادث پس از انتخابات دستگیر شده پدر وی از اعضای کمیساریای انرژی هسته ای فرانسه و مادر وی عضو ارتش فرانسه است. اقدام علیه امنیت ملی از طریق حضور در تجمعات و اغتشاشات مورخه 25 و 27 خرداد ماه و همچنین جمع آوری اخبار، اطلاعات و تهیه تصاویر از این اغتشاشات و ارائه آن به وابسته علمی سفارت فرانسه از دیگر اتهامات ریس است.
«برنارد کوشنر» وزیر امور خارجه فرانسه همچنین اتهام های مطرح شده علیه خانم افشار را نیز بی اساس خوانده است.
«نازک افشار»، کارمند بخش فرهنگی سفارت فرانسه است که با اتهام اغتشاشگری و ایجاد شبکه و پناه دادن به آشوبگران در بخش فرهنگی سفارت فرانسه مواجه است واکنش های انگلیس و فرانسه به این دادگاه در حالی صورت گرفت که اتحادیه اروپا نیز به هم نوایی با آنها پرداخته و از اظهارات مقامات این دو کشور حمایت کرده است.
در همین ارتباط ریاست ادواری شورای اتحادیه اروپا که هم اکنون برعهده سوئد است با انتشار بیانیه ای از برگزاری این دادگاه ابراز نگرانی کرد.
اتحادیه اروپا همچنین مدعی شد: اقدام علیه یک کشور، یک شهروند یا کارکنان سفارتخانه های تحت نظارت اتحادیه اروپا، به عنوان اقدام علیه این اتحادیه تلقی می شود و عواقبی را به دنبال خواهد داشت.
رسانه های عربی: اعترافات متهمان، دخالت غرب در ناآرامی های ایران را ثابت کرد
رسانه های عربی توجه خاصی به برگزاری دومین جلسه دادگاه بررسی متهمان کودتای مخملی در ایران داشته و در پوشش خبری این دادگاه اعلام کردند که اعترافات متهمان، دخالت انگلیس و فرانسه را در ناآرامی های ایران ثابت کرد.
پایگاه شبکه خبری الجزیره گزارش مفصلی از این دادگاه ارائه داد، الجزیره در بخشی از این گزارش به تشریح اظهارات محمدحسین رسام پرداخت و نوشت که وی اعتراف کرده است که از سوی سفارت انگلیس دستور داشته است تا در ناآرامی های اخیر در تهران حضور فعال داشته باشد.
اظهارات کلوتید ریس از شهروندان فرانسوی متهم در این پرونده از دیگر نکاتی بود که الجزیره به آن اشاره کرد.
خبرنگار الجزیره در تهران به این نکته اشاره کرد که متهمان در این دادگاه به وجود همکاری خود با گروه های مخالف ایران از جمله گروهک تروریستی منافقین و نیروهای آمریکایی مستقر در عراق و سازمان های غربی مخالف ایران اشاره کردند.
آن ها همچنین اعتراف کردند که گزارش هایی را از اوضاع ایران در جریان ناآرامی های اخیر به کشورهای خارجی از جمله انگلیس و آمریکا ارسال کرده اند.
پایگاه خبری ایلاف نیز در تشریح این دادگاه در تیتر خود آورد که اعترافات متهمین در دادگاه امروز دخالت های فرانسه و انگلیس در ناآرامی های اخیر در ایران را ثابت کرد.
خبرگزاری میدل ایست آنلاین نیز در گزارشی به بیان اظهارات «کلوتید ریس» و «نازک افشاری» در این دادگاه پرداخت.
روزنامه المستقبل لبنان در پایگاه خبری خود خبر برگزاری دومین دادگاه متهمان کودتای مخملی در ایران را درج کرد.
پایگاه خبری «باب» در بیان این خبر با تیتر درشت نوشت که متهمان پرونده کودتای مخملی در ایران به ارتباط با آمریکا و دریافت برخی آموزش ها از این کشور اعتراف کردند.
روزنامه دارالحیات نیز در پایگاه خبری خود اظهارات ریس را در خبر برگزاری دومین دادگاه متهمان کودتای مخملی در ایران منتشر کرد.