کودتای مخملی نیروهایش را از درون حاکمیت و از بین نخبگان انتخاب می‌کند
ساعت ۳:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/٥ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: حمید‌رضا مقدم‌فر ، کارشناس مسایل سیاسی در گفت و گوی ویژه خبری گفت: اساس جریان کودتای مخملی این است که نیروهایش را از درون حاکمیت و از بین نخبگان بگیرد.


به گزارش خبرگزاری فارس، مدیرعامل این خبرگزاری امشب در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما با موضوع «انقلاب رنگی؛ چارچوب مفهومی و اجرایی آن» ، اظهار داشت: در ماهیت برخورد غرب با ایران همواره با دو مدل روبرو بوده ایم؛ جنگ سخت که از طریق صدام و ترورها و ... اعمال می شد و در حال حاضر که تغییر کرده و به دیپلماسی عمومی گرایش پیدا کرده‌اند.
وی افزود: پس از تجربه حرکتهای سخت و نیمه سخت که نتیجه‌ای نداشتند، هم اکنون مقابله در قالب قدرت نرم ، قدرت هوشمند و... پیگیری می‌شود.
مقدم‌فر با اشاره به تلاشهای ناموفق صورت گرفته برای اعمال انقلاب مخملی در سالهای 78 و پس از آن در 18 تیر 86گفت: طراح انقلاب مخملی که خود نویسنده کتاب «از دیکتاتوری تا دموکراسی» نیز می باشد، به ارائه 198 دستورالعمل در کتاب خود اقدام کرده بود که در اتفاقات اخیر در ایران ، نزدیک به 100 روش تست شد که هیچ یک موفق نبود.
وی با بیان اینکه دشمنان نا‌امید نیستند و همواره به دنبال تحقق اهداف خود و این‌بار در بسترهای دیپلماسی عمومی هستند افزود: طراح انقلاب مخملی بر این آرزو است تا روزی انقلاب مخملی در ایران تحقق یابد.
این کارشناس مسایل سیاسی با اشاره به تجربه کودتای مخملی در کشورهایی همچون گرجستان افزود: گرچه این الگو در گرجستان و قرقیزستان در کوتاه مدت موفق بوده ولی در بلند مدت دچار شکست شده است، کما اینکه در ایران نیز در همان آغاز اجرا دچار شکست شد.
وی با تاکید بر اینکه انقلاب ایران یک انقلاب مردمی است و از پایه های قوی برخوردار است و دشمنان در تلاش هستند تا به زعم خود خللی بر آن وارد کنند، به راههای مقابله با اینگونه حرکتها اشاره کرد و گفت: راههای مقابله با این جریان باید از جنس خودش باشد. ما باید در بین نخبگان، فرهنگیان ، سیاسیون و دستگاههای مختلف آمادگی مقاله با چنین مسایلی را به وجود بیاوریم.
مقدم فر اضافه کرد: برخی دستگاههای امنیتی، قضایی و حتی قوانین جاری ما هنوز آمادگی برخورد با این ماجراها را ندارند و نوع برخورد آنها با این مسایل از نوع کودتا از جنس سخت است.
مدیرعامل خبرگزاری فارس با تاکید بر اینکه برای حفظ نظام، راه اندازی اتاقهای فکر ضروری است افزود: تلاش دشمنان برای اعمال انقلابهای نرم یا مخملی ادامه دارد ، لذا اتاقهای فکر نظام باید در این خصوص تفکر و اندیشه کنند و ما برای حفظ نظام باید آماده باشیم.
وی در تبیین این مساله که چرا کسانی که در پی دگرگونی و اعمال انقلاب مخملی بودند، به بدنه نظام تعلق دارند اظهارداشت: اساس جریان کودتا یا انقلاب مخملی این است که نیروهایش را از درون حاکمیت و از بین نخبگان بگیرد.
وی به برخی آموزشها در امارات و آمریکا برای تربیت این قشر از نخبگان اشاره کرد و افزود: در انتخاب و استیفای این نخبگان تلاش شده تا این افراد حتی المقدور جوان، سفید (فاقد سابقه سوء سیاسی) و موثر در نظام به ویژه از بین فرزندان مسئولان نظام باشند.
این کارشناس مسایل سیاسی ملزومات انقلاب مخملی را بومی بودن رهبران و متصل بودن آنها به حاکمیت و نیز وجود فرصت و بستر مناسب همچون انتخابات دانست.
وی داروی و نسخه مناسب برای مقابله با اینگونه جریانات را مبتنی بر نظر مقام معظم رهبری، بصیرت و معرفت سیاسی به وی‍ژه در بین نخبگان دانست که وظیفه اصلی برای اطلاع رسانی نیز در این میان برعهده رسانه ها است.