نقش مرحوم حکیم در ایجاد عراق جدید بی‌بدیل بود
ساعت ٢:٥٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/٥ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: رئیس مجلس شورای اسلامی با درجه یک خواندن نقش مرحوم سید عبدالعزیز حکیم در حرکت نوین عراق گفت: حضور شخصیت‌های بزرگ و رهبران تیزهوش در مجلس اعلای اسلامی عراق و سازمان بدر ما را امیدوار می‌کند راه مقدس خاندان حکیم با قوت ادامه می‌یابد.


گزارش تصویری مرتبط

-------------------------------

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی که صبح امروز در مراسم تشییع پیکره رئیس فقید مجلس اعلای اسلامی عراق سخن می‌گفت از حجت الاسلام سید عبد العزیزحکیم به عنوان عالم مجاهد که عمر خود را در راه مجاهدت فی سبیل الله سپری کرد یاد کرد.
وی اظهار داشت: چند دهه مبارزه بی‌امان با رژیم دیکتاتوری صدام که قریب 70 تن از اعضای خاندان حکیم را شهید کرد از ویژگی‌های بارز مرحوم حکیم است که امروز روز او است به آستان خانواده مجاهدش عروج کرده است.
رئیس مجلس هشتم مرحوم سید عبدالعزیزحکیم را فرزند حوزه علمیه نجف و فرزند مرجعیت خواند و گفت: بیت حکیم سلسه استثنایی در تاریخ معاصر عراق است و سید عبدالعزیز حکیم هم در عمر فقاهت حوزه زیست و هم در راه صیانت از حقوق مردم عراق و مبارزه با ظلم و استکبار مجاهدت کرد.
لاریجانی افزود: مبارزات مرحوم حکیم ریشه در سنت مجاهدت حوزه‌های علمیه دارد که با استعمار غرب و استثمار شرق مبارزه کرد و توامان مسئولیت مرزبانی ایدئولوژیک را بر عهده داشت.
وی ادامه داد: خاندان حکیم در طول 100 سال مبارزات مردم عراق نقش تعیین کننده داشتند و تاسیس مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق و سازمان بدر، نهاد سازی بی‌بدیلی بود که توسط آیت‌الله شهید سید محمد باقر حکیم انجام شد.
لاریجانی اضافه کرد: بعد از سقوط صدام مجلس اعلای اسلامی عراق و سازمان بدر برای حفظ استقلال عراق گام‌های بزرگی برداشتند و با وجود دسیسه‌های غرب و کشورهای منطقه از مردم کشور عراق دفاع کردند.
رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مرحوم سید عبدالعزیز حکیم در نجف و ایران لحظه‌ای از مبارزه علیه رژیم صدام دریغ نکرد و با تشکیل گروه حرکت المجاهدین جوانان مبارزه عراقی را علیه رژیم دیکتاتوری سازماندهی کرد.
لاریجانی افزود: حضور تنگاتنگ سید عبدالعزیز حکیم در کنار برادر مجاهدش سید محمدباقر موجب پیشرفت مبارزه در عرصه‌های مختلف شد و پس از سقوط صدام و اشغال عراق سید عبدالعزیز حکیم کوشش بسیار برای ایجاد ساختار جدید در کشورش کرد.
وی ادامه داد: حضور موثر آن مرحوم در شورای حکومتی عراق و نقش آفرینی وی در تدوین قانون اساسی جدید و تشکیل دولت ملی و پارلمان از او چهره بی‌بدلیل ساخت که برای تقویت فکر اسلامی و مراقبت عراق جهت عبور از مراحل گذر تلاش کرد تا آن کشور در دام سلطه سیاه آمریکا سقوط نکند.
رئیس مجلس هشتم نقش مرحوم سید عبد العزیز حکیم در حرکت نوین عراق درجه یک عنوان کرد و گفت: آن مرحوم در شرایط اشغال عراق و حملات تروریست‌ها تلاش مستمر داشت و با حفظ اصول استفاده از دپیلماسی پیچیده نظرات مراجع به خصوص حضرت آیت‌الله سیستانی و مصالح ملت را دنبال کرد و در این راه گاه از آبروی خود نیز هزینه کرد.
لاریجانی با تحسین برانگیز خواندن ولایت‌پذیری و ارادت مرحوم حکیم به رهبر معظم انقلاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزود: پس از سقوط صدام که مرحوم حکیم همراه برادرش به عراق رفت، گویی وصیت‌نامه جدش امام حسین (ع) را زیر لب زمزمه می‌کرد که برای اصلاح امت و برای اجرای امر به معروف و نهی از منکر حرکت کرد.
وی اضافه کرد: حضور شخصیت‌های بزرگ در مجلس اعلای اسلامی عراق و سازمان بدر و رهبران تیز هوش در این مجلس ما را امیدوار می‌کند راه مقدس خاندان حکیم ادامه می‌یابد و حضور جناب آقای سید عمار حکیم فرصت گرانبهایی برای اثر بخشی بیش از پیش مجلس اعلا در صحنه عراق جدید است.
وی در پایان تاکید کرد: ملت ایران همیشه پشتیبان مردم و دولت ملی عراق خواهد بود و بر روح خاندان مبارزه حکیم به ویژه مرحوم سید عبد العزیز حکیم درود می‌فرستد و یاد مجاهدان فی سبیل الله را گرامی می‌دارد.
انتهای پیام