درخواست ایران :ممنوعیت حمله نظامی به تأسیسات هسته ای کشورها را بپذیرید
ساعت ۱۱:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/٤ : توسط : حسینی

نماینده دائم کشورمان در آژانس بین المللی انرژی اتمی خواستار استقبال کشورهای عضو آژانس از پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ممنوعیت حمله نظامی به تأسیسات هسته ای کشورها شد.
«علی اصغر سلطانیه» در تاریخ سیزدهم اوت (22 مرداد) از آژانس بین المللی انرژی اتمی درخواست کرد که بندی را به برنامه خود برای اجلاس عمومی آتی خود اضافه کند که در آن پیشنهاد ایران برای ممنوعیت حمله نظامی به تأسیسات هسته ای بررسی و به رأی گذاشته شود.
وی در گفت وگو با شبکه خبری «پرس تی وی» در این باره گفت: ایران انتظار دارد بحث بر سر پیش نویس این پیشنهاد که قرار است در اجلاس عمومی آژانس در سپتامبر آینده ارایه شود با استقبال کشورها همراه شود.
پیشنهاد ایران که به محمد البرادعی، رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی ارایه شده است روز دوشنبه با استقبال بیش از 100 عضو جنبش غیرمتعهدها (نم) مواجه شد.
به گفته سلطانیه این نامه نشان نگرانی تقریباً همه کشورها درباره هرگونه حمله احتمالی یا تهدید علیه تأسیسات هسته ای در جهان است.
سلطانیه با تأکید بر فوریت رسیدگی به این موضوع گفت که در 20 سال گذشته تعداد تأسیسات هسته ای به شکل روزافزونی در جهان افزایش یافته است و این خود موجب افزایش احتمال تهدید و نشت مواد رادیواکتیو ناشی از حمله به این تأسیسات شده است.
سلطانیه ابراز امیدواری کرد که اکثریت اعضای سازمان ملل از پیشنهاد ایران حمایت کنند تا زمینه لازم برای ایجاد سازوکاری الزام آور در چارچوب آژانس انرژی اتمی ایجاد شود که از همه تأسیسات هسته ای موجود در جهان در برابر تهدیدات احتمالی حفاظت کند.
هرچند آژانس بین المللی انرژی اتمی در کنفرانس عمومی خود در سال 1990 پیشنهادی از سوی ایران را با عنوان «ممنوعیت هرگونه حمله مسلحانه به تأسیسات هسته ای صلح آمیز فعال یا در حال ساخت» تصویب کرده بود با این حال این قطعنامه برخلاف پیشنهاد جدید ایران شامل تهدید یا حمله نظامی علیه همه تأسیسات موجود در جهان نمی شود.
به گفته سلطانیه، در صورت تصویب قطعنامه جدید، آژانس و کلیه اعضای آن ملزم می شوند همه توان خود را برای جلوگیری از حمله نظامی به تأسیسات هسته ای کشورهای عضو به کار گیرند.
بر پایه این توافق جدید جامعه جهانی در صورت وجود تهدید علیه تأسیسات هسته ای هر یک از کشورهای عضو آژانس، برای جلوگیری از چنین اقدامی اعمال فشار خواهد کرد. علاوه بر این آژانس و دیگر اعضا در صورت رخ دادن حمله ملزم به کمک به کشور آسیب دیده خواهند بود.
پنجاه و سومین اجلاس سالانه عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی از 14 تا 18 سپتامبر امسال (23 تا 27 شهریور) در مقر این نهاد در وین، پایتخت اتریش برگزار خواهد شد