به مناسبت درگذشت رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق نگاهی به زندگی سیدعبدالعزیز حکیم
ساعت ۱۱:۱٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/٤ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق که از مبارزان راه آزادی عراق از چنگ رژیم بعثی صدام، دیکتاتور معدوم عراق بود، پس از ماه‌ها بیماری سرانجام امروز دعوت حق را لبیک گفت.


به گزارش فارس، "سید عبدالعزیز حکیم " (59 ساله) سرانجام پس از چند سال دست و پنجه نرم کردن با بیماری و مشکلات ریوی امروز در بیمارستانی در تهران، درگذشت.
مجلس اعلا در سال 1982 تاسیس شد و وی از سپتامبر 2003 بعد از شهادت برادرش محمد باقر حکیم در نجف به مقام ریاست مجلس اعلای اسلامی عراق انتخاب شد.
عبدالعزیز حکیم فرزند آیت‌الله "سید محسن حکیم " مرجع شیعی بزرگ عراق است که پدر وی نیز به همراه بردار خود "سید باقر حکیم " از مخالفان رژیم صدام بود.
سید عبدالعزیز حکیم دارای 9 برادر و چهار خواهر بود که هفت برادر ایشان در مبارزه با رژیم بعث عراق به شهادت رسیدند. برداران وی همه از روحانیان عراق و برخی دارای اجتهاد و مرجعیت بودند.
سید عبدالعزیز حکیم فرزند کوچک آیت‌الله سید محسن حکیم شهریور سال 1382 و پس از شهادت سید محمدباقر حکیم رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق در نجف اشرف به ریاست مجلس اعلای اسلامی عراق انتخاب شد.
وی در اوایل دهه 70 میلادی به تحصیل علوم دینی پرداخت و دروس دینی خود را نزد برخی از علما از جمله "سید محمود هاشمی شاهرودی "، "سید عبدالصاحب حکیم " برادر خود و "آیت الله شهید سید محمد باقر حکیم " گذراند.
عبدالعزیز حکیم بعد از پایان دروس سطح در فقه و اصول، بحث خارج را از استادانی مانند شهید سید محمد باقر صدر و آیت‌الله خویی فرا گرفت و به نوشتن تقریرات درسی شهید صدر اقدام کرد.
وی پس از شهادت سید محمد باقر صدر وارد فعالیت‌های سیاسی شد و پس از آن به مهاجرت به ایران مجبور شد. سید عبدالعزیز حکیم پس از حضور در ایران راه مبارزه مسلحانه علیه رژیم صدام را برای رهایی ملت مظلوم عراق انتخاب کرد و در این راستا نقشی موثر در ایجاد سازمان بدر شاخه نظامی مجلس اعلای اسلامی عراق و مرکز حقوق بشر عراق ایفا کرد.
وی که پس از سقوط صدام به عراق بازگشت؛ در هماهنگی با سایر گروه‌های اسلامی عراق در اولین دور از مجلس ملی عراق پس از سقوط صدام ائتلاف یکپارچه عراق را با همکاری گروه‌های عمده اسلامی تشکیل داد که دارای بیش از 130 نماینده در مجلس عراق بود.
انتهای پیام