انتقاد آیت الله مکارم شیرازی از شایعه پراکنی های اخیر
ساعت ٩:۱٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۳ : توسط : حسینی

یکی از مراجع عظام تقلید قم با اشاره به تلاش عده ای برای پخش شایعات در کشور اعلام کرد که این افراد از اعراب جاهلی هم عقب تر هستند.
حضرت آیت الله «ناصر مکارم شیرازی» ظهر دیروز در جمع نمازگزاران حرم مطهر حضرت معصومه(س) به تفسیر آیاتی از سوره کهف و تطبیق آن با شرایط کنونی جامعه پرداخت.
وی با اشاره به شأن نزول آیات سوره کهف گفت: در زمان آغاز رسالت پیامبر، مشرکان گفتند نکند آنچه که محمد(ص) آورده واقعیت داشته باشد و فردا بلایی نازل می شود و ممکن است که بیچاره شویم و به همین دلیل به سراغ علمای یهودی رفتند تا از آنها نسبت به اظهارات پیامبر گرامی اسلام تحقیق کنند.
این مرجع تقلید اضافه کرد: دو نفر از سران قریش برای ملاقات با علمای یهودی به مدینه رفتند و مسئله را مطرح کردند و آنها در پاسخ سه سؤال را مطرح کردند که از پیامبر پرسیده شود و گفتند که اگر پیامبر بتواند دو سؤال را مفصل و یکی را سربسته جواب بدهد حق است.
وی گفت: سؤال اول این بود که جوانانی که از قوم خودشان برای حفظ ایمان فرار کردند چه کسانی بودند. سؤال دوم این بود مردی که بر شرق و غرب عالم مسلط شد که بود و چه برنامه هایی داشت و علمای یهود گفتند که پیامبر باید این دو سؤال را مفصل جواب بدهد و سؤال سوم این بود که حقیقت روح چیست.
آیت الله العظمی مکارم شیرازی در ادامه گفت: عرب جاهلی که نه سواد و نه علم داشت و در عین حال به دنبال تحقیق بود و این می تواند برای ما درس باشد که آنچه را که نمی دانیم از کسانی که دانا هستند، بپرسیم.
وی در ادامه با اشاره به برخی از شرایط کشور تصریح کرد: این روزها شاهد هستیم اخباری درباره دادگاه ها، افراد زندانیان، مراجع و... مطرح می شود و در این میان عده ای بدون تحقیق فوراً شایعات را می پذیرند.
این مرجع تقلید تصریح کرد: این افراد از عرب جاهلی هم عقب تر هستند، پخش کردن شایعات مسئولیت دارد و ما نباید آبروی نظام، کشور و خودمان را به دست خودمان ببریم.
وی در ادامه با اشاره به شرایط پیش آمده درخصوص پاسخگویی پیامبر گرامی اسلام به این سؤال های مطرح شده تصریح کرد: پس از چند روز سوره کهف نازل شد و جواب دو سؤال مطرح شده در سوره کهف و جواب سؤال سوم نیز در سوره اسرا پاسخ داده شد.