هشدار ایران به آلمان به دلیل اظهارات مداخله جویانه مرکل
ساعت ٩:۱۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۳ : توسط : حسینی

سخنگوی وزارت امور خارجه نسبت به تکرار اظهارات مداخله جویانه صدراعظم آلمان در امور داخلی کشورمان به این کشور هشدار داد.
حسن قشقاوی سخنگوی وزارت امور خارجه دیروز در جلسه هفتگی با خبرنگاران در واکنش به اظهارات اخیر مرکل با یک روزنامه آلمانی پیرامون حوادث داخلی ایران و همچنین مسئله هسته ای به وی توصیه کرد که نسبت به این مسایل دید واقع بینانه داشته باشد.
وی تصریح کرد تکیه بر این گونه مسایل نمی تواند ما را از ابتیاع حقوقمان باز دارد.
قشقاوی با اشاره به حوادث دادگاه های آلمان در سال 75 و تیرماه اخیر و تبعیض هایی که در این دادگاه ها به وضوح دیده می شود تصریح کرد: کشوری که دادگاه ها و روند قضایی اش تا این حد مصیبت دارد باید وضعیت خود را بهبود بخشد و فضای دادگاه های خودشان را قانونی و غیر تبعیض آمیز کند قبل از آنکه در امور داخلی ما دخالت کند.
مرکل در حوادث قبل و بعد از انتخابات به صورت صریح و آشکارا از اغتشاش گران حمایت و در برخی مواقع نیز نامزدهای مورد نظر خود را مورد حمایت مستقیم خود قرار داده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه در این خصوص در پاسخ به سؤالی درباره روابط دو کشور ایران و آلمان نیز گفت: رابطه سیاسی ما با آلمان در حد سفیر و به صورت متعارف است و ما برنامه ای برای کاهش روابط با آلمان و یا کشور دیگری نداریم.
نشست بعدی 1+5
یازدهم شهریور
قشقاوی در پاسخ به سؤالی به نشست آتی 1+5 در یازدهم شهریور ماه اشاره کرد و گفت: ایران در چارچوب ان پی تی و موافقت نامه جامع پادمانی به تعهدات خود عمل کرده که دلیل آن نیز درج اقداماتی است از سوی ایران که در گزارش های البرادعی به آن اشاره و صحه گذاشته شده است.
وی افزود: گمانه زنی هایی از تشدید تحریم تا لغو آن به عنوان نتیجه این نشست زده می شود اما ما موضع خودمان را خواهیم داشت و کاری به طرف مقابل نداریم.
سخنگوی وزارت امورخارجه درباره بازدیدهای انجام شده از تأسیسات اراک و نطنز هم گفت: این گونه بحث ها و بازدیدها در چارچوب ان پی تی است که در گذشته وجود داشته و در حال و آینده نیز ادامه می یابد. قشقاوی در عین حال به آژانس نیز یادآور شد که در این سازمان باید رویکردهایی از قبیل صنفی، حقوقی و سازمانی و در چارچوب قوانین جاری باشد.
وی تأکید کرد: وظایف آژانس مشخص است و ما نیز عضو آژانس بوده و ان پی تی را پذیرفته ایم و لذا بر همین اساس به فعالیت صلح آمیزمان ادامه می دهیم.
حتی یک بار ادعای دخالت در امور عراق ثابت نشده است
سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان هرگونه دخالت ایران در حوادث تروریستی عراق را نیز رد کرد و گفت: حتی یک بار نیز بحث دخالت ایران در عراق ثابت نشده و هیچ دلیل منطقی وجود ندارد که بخواهیم عراق ناامن باشد و حتی به نیروهای خارجی دخالت کننده در امور عراق نیز همواره توصیه می کنیم که آرامش عراق را به هم نزنند.
وی تصریح کرد: خود عراقی ها نیز اعلام کردند که قصور امنیتی داخل خود عراق صورت گرفته که این مسأله در اظهارات آقای زیباری و آقای مالکی مطرح شده و لذا اتهام دخالت ایران بی اساس است ما همواره طرفدار صلح امنیت و ثبات در عراق هستیم و شرط توسعه آن می دانیم و گسترش روابط دو کشور نیز در این چارچوب صورت می گیرد.
خبرنگاری از قشقاوی در مورد دور جدید مذاکرات سه جانبه ایران، آمریکا و عراق پرسید که وی با اشاره به اینکه از طرف دولت عراق در مورد مذاکرات هیچ چیز جدیدی مطرح نشده است گفت: در ادوار گذشته هم گفت وگوهای سه جانبه براساس خواست دولت عراق بود که صورت گرفت.
حسنی مبارک
دشمن شاد نکند
قشقاوی اظهارات حسنی مبارک، رئیس جمهور مصر را نیز مخل وحدت جهان اسلام توصیف کرد و گفت: علی رغم حسن نیت ما هر از گاهی برخی مقامات مصری اظهاراتی مطرح می کنند که فکر می کنیم مخل وحدت جهان اسلام است. ولی ما همواره به مصر توصیه می کنیم که با تکیه بر روی اشتراکات در جهان اسلام اقدامات و حرف هایی نزنیم که دشمنان جهان اسلام را شاد کنیم.
وی اضافه کرد: حمایت معنوی از مقاومت مورد مباهات ما و مطلوب همه مسلمانان است و جهان اسلام از آن حمایت می کند.
فرانسه مسئله کاکاوند را سیاسی می کند
قشقاوی همچنین با انتقاد از عملکرد دوگانه و اعمال استانداردهای دوگانه و برخوردهای گزینشی در برخی از دولت های اروپایی و غربی و به ویژه فرانسه درخصوص کاکاوند تبعه ایرانی دستگیر شده در فرانسه گفت: انتظار داریم دولت فرانسه به جای رویکرد سیاسی رویکرد واقعی و قضایی داشته باشد؛ فردی که بی جهت دستگیر شده و دولت فرانسه حاضر نیست وثیقه ای از وی بپذیرد موجبات نگرانی خانواده اش را فراهم آورده و این درحالی است که دلیلی منطقی برای تداوم بازداشت کاکاوند وجود ندارد.
وی یادآور شد: ما در مقام مقایسه این پدیده با حوادث اخیر نیستیم و این مسئله هیچ ارتباط مستقیم و غیرمستقیمی با اتفاقات اخیر و دستگیری تبعه فرانسه و کارمند ایرانی سفارت فرانسه ندارد اما به عنوان مثال دو رویکرد می توان آن را مطرح و در مورد معیارهای دوگانه قضاوت کرد.
از هیئت اعزامی به انگلستان بپرسید
خبرنگاری درباره بلوکه شدن سرمایه های ایران در انگلستان و نتایج سفر هیئتی به این کشور برای حل موضوع پرسید که وی در پاسخ گفت: موضوع جدیدی در بحث اعمال تحریم ها نبوده و باید در مورد نتایج سفر از مسئولان سفرکننده جزییات را پرسید.
قشقاوی با تأکید بر اینکه در آستانه استقرار دولت دهم کشورهای غربی تجربه ای از سیاست های تحریمی دارند و باید این ضرب المثل را مورد توجه قرار دهند که آزموده را آزمودن خطاست، خاطرنشان کرد: باید 1+5 در رویکردهایشان تجدیدنظر کنند و به رویکرد تعاملی روی آورند. ایران طی سی سال گذشته ثابت کرده که ظرفیت بالایی برای تعامل و گفت وگو دارد و سیاست های تحریمی نمی تواند ما را از حقوق قانونی خودمان بازدارد و لذا هم اکنون فرصتی برای تجدیدنظر در طرف مقابل به وجود آمده که به جای سیاست تقابل به رویکرد تعامل روی آورند چرا که با رویکرد تقابل، ملت و دولت ایران مقابله می کنند.