تاجبخش: دولت سازندگی شروع برنامه استحاله فرهنگی بود
ساعت ٧:۳۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۳ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: کیان تاجبخش از متهمین اغتشاشات اخیر گفت: در دوره دولت سازندگی شاهد شروع برنامه استحاله فرهنگی بوده‌ایم و زمانی که کرباسچی در شهرداری بود، از طریق شهرداری شیوه جدید استحاله فرهنگی در کل شهر تهران و بعد هم به بقیه شهرها اشاعه می‌شد.


به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، سپهری معاون دادستان عمومی و انقلاب تهران متن کیفرخواست یحیی کیان تاجبخش را قرائت کرد.
براساس این کیفرخواست تاجبخش به اقدام علیه امنیت کشور از طریق عضویت در شبکه اینترنتی مربوط به گری سیگ عضو سازمان سیا و عناصر بیگانه درجهت تحریک مردم به آشوب و اغتشاش در انتخابات ریاست جمهوری ، جاسوسی و ارتباط با عناصر بیگانه علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران ، قبول سمت مشاوره بنیاد برانداز سوروس در ایران در جهت طراحی براندازی نرم علیه نظام جمهوری اسلامی ایران، فعالیت تبلیغی علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونی و ایجاد شبهه جعل و تقلب در نتیجه انتخابات و سلب اعتماد عمومی نسبت به حاکمیت و مراجع رسمی کشور، اخلال در نظم عمومی از طریق بلوا و آشوب و حرکات غیرمتعارف و ایجاد ترس و وحشت در جامعه متهم شده است.
سپهری دلایل و مستندات اتهامات تاجبخش را گزارش و تحقیقات مرجع امنیتی (معاونت اطلاعات قرارگاه ثارا...) درخصوص متهم موصوف ،اقاریر صریح متهم به ارتکاب بزه های انتسابی بشرح مطروحه در پرونده و گردشکار نهایی معاونت اطلاعات قرارگاه ثارا.. مبنی بر اینکه متهم صدرالذکر با تحریک و تشویق افراد و گروهها به تجمعات غیرقانونی و ایجاد بلوا اقدام نموده و همچنین در راستای تبلیغ علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ازطریق ایراد الفاظ رکیک به مسئولان نظام خوراک تبلیغاتی برای شبکه های خبری بیگانه و رسانه های معاند نظام اسلامی را فراهم می نمود.
بر پایه این گزارش معاون دادستان در کیفرخواست خود تاکید کرد: نامبرده با بنیاد و سازمانهای بیگانه که اهداف درازمدت آنها تغییر و براندازی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است که ازجمله آنها بنیاد براندازی سوروس و نهادهای آمریکایی و اروپایی را می توان نام برد.
متهم موصوف ازطریق تلفن و ایمیل با برخی از عناصر بیگانه ازجمله دکتر جین کهن که از عوامل مرتبط در سرویسهای امنیتی بیگانه بود ارتباط و همکاری داشته است.
همچنین دلایل قانونی درخواست مجازات اتهامات تاجبخش با توجه به مجموع محتویات پرونده و دلایل و مستندات موجود منطبق است با مواد 500 ، 502، 610، 618 ، قانون مجازات اسلامی با رعایت مواد 42، 46 و 47 قانون مرقوم عنوان شده است.
معاون دادستان گقت: با توجه به مطالب صدرالذکر و مجموع محتویات پرونده به لحاظ اهمیت موضوع و میزان خسارت وارده به کشور و اعتماد عمومی جامعه و همسویی با رسانه های معاند و گروههای مخالف نظام و اخلال شدید در نظم و امنیت جامعه درخواست محاکمه و اشد مجازات برای متهم مذکور دارم.
کیان تاجبخش از متهمین اغتشاشات اخیر در چهارمین دادگاه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده کودتای مخملی و در دفاع از خود اظهار داشت: قبل از پرداختن به یک بحث کلی در مورد فرآیند نظام نرم باید بگویم که اغتشاشات اخیر اتفاقی نبوده بلکه نتیجه برنامه‌ریزی درازمدت است که از زمان پایان جنگ تحمیلی با هدف خدشه‌دار ساختن نظام ولایت فقیه و مردم سالاری دینی شروع شد.
وی افزود: من مشاور سابق بنیاد سورس در ایران بودم و دو سال است که از آن جدا شده‌ام و وظیفه خودم می‌دانم که بعد از مطالعه بیشتر و روشن شدن حقایق وقایع اخیر برای روشن کردن مردم ایران در جهت پیشبرد منفعت کشور به این حقایق بپردازند تا از بروز چنین مسائلی در آینده جلوگیری شود.
تاجبخش در ادامه اظهار داشت: هدف از برنامه‌ریزی برای این اغتشاشات حمله و تضعیف نظام مقدس جمهوری اسلامی با استفاده از انتخابات دهم بوده است. این پروژه براندازی نرم با انتخابات دهم کلید خورد اما با هوشیاری مردم، مسئولین و رهبری این پروژه براندازی نرم ناکام ماند و شکست خورد.
این متهم اغتشاشات اخیر،‌گفت: در کشورهایی که آمریکا در آن حضور اصلی دارد عامل اصلی پیشبرد منافع آمریکا، تغییر رژیم و وارد کردن دموکراسی غربی به عهده یک نهاد به عنوان NED یا همان صندوق حمایت از دموکراسی است.
وی ادامه داد: اما در کشورهایی مثل ایران، این برنامه آمریکا از حوزه‌های دیگر پیگیری می‌شود که عبارتند از حوزه‌های پنهان که شامل سرویس‌های اطلاعاتی مثل سیا، حوزه‌های نیمه‌پنهان مانند مرکز ویلسون در واشنگتن که از یک سو با سرویس‌های اطلاعاتی و از سوی دیگر با دولت آمریکا در ارتباط است و تحت عنوان سمینارهای علمی که برنامه‌های براندازی را به پیش می‌برد. و حوزه دیگر بنیادهای آشکار مثل راکفلر و بنیاد سورس است.
این متهم در ادامه خاطرنشان کرد:‌البته باید به این نکته توجه داشت که همه این سه حوزه در کشورهایی مثل ایران ایفای نقش می‌کند و با هم هماهنگ هستند.
تاجبخش ادامه داد: می‌خواهم وقت کلی فرآیند براندازی نرم را در 7 لایه تشریح کنم. اولین آنها شناسایی و جذب نخبگان است که شامل شناسایی افراد و نخبگانی که علاقمند به همکاری نهادهای آمریکایی و اروپایی هستند می‌باشد، دومین لایه شبکه سازی و نهادسازی است که از طریق معرفی پروژه‌های عملیاتی صورت می‌پذیرد و هدف آن وصل کردن نخبگان با توده‌ها است، سومین لایه از طریق کارگاه‌های آموزشی می‌باشد که جزوه‌ها و مطالب مربوط به براندازی را در نهادها منتشر می‌کند، چهارمین لایه حمله به پایه و ستون‌های نظام است که از سه طریق انجام می‌شود اولین روش مشروعیت‌زدایی می‌باشد که به باورها و اعتقادات مردم حمله می‌شود و پایه‌های نظام را تضعیف می‌کند دومین روش اعتبارزدایی است که با ناکارآمد نشان دادن مسئولین و دولت اعتبار دستگاه‌های دولتی و نظام را بین مردم می‌خواهد و سومین روش اعتمادزدایی می‌باشد در این روش شایعه پراکنی، تهمت زدن و نسبت دروغگویی به مسئولین دادن با هدف ایجاد تنفر نسبت به مسئولین در مردم صورت می‌گیرد.
وی ادامه داد: پنجمین لایه در فرآیند براندازی، دوقطبی ساختن جامعه است دو قطبی ساختن جامعه یعنی ایجاد شکاف بین مردم و جامعه است که با هدف جابجایی افراد از سرمایه سنتی و مقدس به سرمایه لیبرال و غربی است.
تاجبخش در خصوص ششمین لایه فرایند براندازی گفت: در بحث انتخابات دو حالت وجود دارد حالت اول این است که نیروهای ضد نظام در انتخابات موفق شوند در این صورت وارد دولت می‌شود و از درون حکومت و استفاده از ابزار قانون به سمت تغییر جامعه و ارزش‌های سنتی حرکت می‌کند که نمونه آن گورباچف در روسیه است اما در صورتی که نیروهای مخالف نظام نتوانند موفق شوند مجبور به حرکت به پله هفتم می‌شوند که همان نافرمانی مدنی است.
تاجبخش ادامه داد: نافرمانی مدنی با دعوت مردم برای تجمع در میادین و شرکت‌ در راهپیمایی‌های غیرقانونی که منجر به اغتشاش و خشونت می‌شود در پی فشار آوردن به نظام است تا نظام عقب‌نشینی کند و جابجایی در قدرت صورت گیرد.
تاجبخش با بیان اینکه حال که فرآیند کلی هفتگانه شروع براندازی مطرح شد به تحلیل سه نوع جریان براندازی در ایران در دو دهه گذشته ‌پرداخت و گفت: بعد از اتمام جنگ تحمیلی شاهد سه نوع جریان و شیوه از نوع براندازی بوده‌ایم که عبارتند از شیوه استحاله فرهنگی، شیوه استحاله سیاسی و نافرمانی مدنی که مربوط به انقلاب مخملی است.
تاجبخش در خصوص مصادیق این نوع شیوه‌های براندازی اظهار داشت: در دوره دولت سازندگی شاهد شروع برنامه استحاله فرهنگی بوده‌ایم در آن زمان از طریق شهرداری تهران و تاسیس روزنامه همشهری جذب نخبگان به سمت معرفی ارزش‌های مدرن شهری حرکت می‌کرد که نهایتا از طریق همین ارگان از دولت اصلاحات حمایت می‌شد.
وی در خصوص دومین مصداق از شیوه‌های براندازی اظهار داشت: زمانی که کرباسچی در شهرداری بود، از طریق شهرداری شیوه جدید استحاله فرهنگی در کل شهر تهران و بعد هم به بقیه شهرها اشاعه می‌شد آنچه که شواهد نشان می‌دهد این است که آن برنامه‌ها که در زمان دولت سازندگی اتفاق افتاده مستقیما توسط قدرت‌های آمریکایی پشتیبانی می‌شده است و این فرآیند نهادینه شده یک فرآیند دراز مدت بوده است.
این متهم در خصوص مصادیق دیگر از نوع براندازی تصریح کرد: یکی دیگر از این مصادیق سفر عطریانفر به دعوت از بنیاد سورس به نیویورک و ملاقاتش با شخص سورس می‌باشد که نقطه عطف همکاری نیروهای داخلی و خارجی تلقی می‌شود. همچنین راه‌اندازی مجله گفتگو که مفاهیم جامعه مدنی و لیبرالیسم را معرفی می‌کرد و خود را نماینده این تفکر به جامعه عرضه می‌داشت.
وی ادامه داد: یکی دیگر از این مصادیق نقد اقتصاد ناکارآمد جمهوری اسلامی بود که هدفش ناکارآمد جلوه دادن دولت بوده است.
انتهای پیام/ر