پاسخ مجلس به مصوبه ضد ایرانی سنای آمریکا
ساعت ۱٠:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/٢ : توسط : حسینی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی به یک فوریت طرحی رأی مثبت دادند که در صورت تصویب نهایی آن 20 میلیون دلار برای افشای جنایات ضد حقوق بشری آمریکا در جهان اختصاص می یابد.
فوریت این طرح در جلسه علنی دیروز مورد بررسی قرار گرفت که با 189 رأی موافق، 21 رأی مخالف و 9 رأی ممتنع از مجموع 223 نماینده حاضر به تصویب رسید.
در صورت تصویب نهایی این طرح برای مقابله با محدودسازی های ناعادلانه آمریکا و دیگر قدرت های غربی در عرصه فناوری اطلاعات و به منظور افشای موارد متعدد و روزافزون نقض حقوق بشر توسط آمریکا و دفاع از جریانات مترقی که در برابر سیستم های این کشور در جهان ایستاده اند مبلغ 20 میلیون دلار از محل صندوق ذخیره ارزی تخصیص می یابد.
طراحان این طرح در ضرورت طرح مذکور اعلام کردند که ایالات متحده آمریکا علی رغم همه ادعاهای خود در زمینه دفاع از حقوق بشر و مبارزه با تروریسم، با دخالت در امور داخلی کشورها، تصویب قوانین مداخله جویانه و حتی حملات نظامی به بهانه مباره با تروریسم عملاً زمینه گسترش نفوذ و تقویت تروریسم را فراهم کرده و امنیت منطقه ای و جهان را دچار مشکلات جدی نموده است.
این نمایندگان تأکید کرده اند که شکنجه های وحشیانه در زندان های گوانتانامو، ابوغریب و زندان های مخفی در برخی از کشورهای مستقل و کمک های گسترده به رژیم صهیونیستی به عنوان سمبل نسل کشی و جنایات جنگی در جهان امروز نمونه های بارز نقض حقوق بشر، به وسیله آمریکا است که ضروری است برای تنویر افکار عمومی جهانیان افشا شود لذا طرح مذکور به مجلس تقدیم می شود.
علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در بیان دلایل توجیهی تهیه این طرح با قید فوریت اظهار داشت: آمریکایی ها در موارد متعدد و بویژه اخیراً مجلس سنای این کشور 55 میلیون دلار کمک به مخالفان نظام جمهوری اسلامی ایران را تصویب کرد.
وی افزود: نمایندگان کنگره آمریکا نیز در این مصوبه زوایای مختلف این طرح را تشریح کردند.
نماینده بروجرد در مجلس یادآور شد: براساس این مصوبه آمریکا بخشی از بودجه 55 میلیون دلار برای کمک به سایت هایی که در زمینه دخالت در ایران با ذکر نام این سایت ها اختصاص یافته است بخش دیگری از این بودجه نیز به تلویزیون های ضد انقلاب شناخته شده، تلویزیون آمریکا و بی بی سی و همچنین تقویت افرادی که در زمینه مقابله با جمهوری اسلامی ایران بویژه گروهک های ضد انقلاب فعال هستند، اختصاص یافته است.
بروجردی با تأکید بر اینکه نمایندگان مجلس به عنوان مدافعان حقوق ملت وظیفه دارند که نسبت به امنیت که کشور دغدغه داشته باشند گفت: ما وظیفه داریم که نسبت به دخالت های آمریکا و تصویب بودجه علیه ایران اقدامات لازم را انجام دهیم.
وی همچنین به اقدامات ضد بشری آمریکا در زندان های گوانتانامو، ابوغریب و زندان های محرمانه در اروپا اشاره کرد و گفت: بی تفاوتی در برابر این اقدامات ضد انسانی آمریکا و همچنین دخالت های آشکار دولتمردان آمریکایی، ظلمی نسبت به ملل اسلامی و ملت ایران است.
وی با اشاره به اختصاص 20 میلیون دلار برای افشای جنایات ضدانسانی آمریکا تاکید کرد: با اختصاص این بودجه به جهانیان نشان خواهیم داد که مجلس شورای اسلامی به عنوان مدافعان حقوق ملت در تقابل با زیاده خواهی آمریکا فعال است.
در ادامه بهمن محمدیاری نماینده تالش به مخالفت با یک فوریت طرح مذکور پرداخت و مدعی شد که این طرح موضوعیت امروز را ندارد که لاریجانی پاسخ وی را داد.
حمایت لاریجانی
لاریجانی در حمایت از طرح افشای جنایات ضدانسانی آمریکا خطاب به نماینده تالش گفت: این طرح فقط برای مقابله با فعالیت های رسانه ای آمریکا علیه ایران نیست. در این طرح کمک به جریان های مترقی و نهضت های مهمی که از حقوق ملت ها دفاع می کنند، در نظر گرفته شده است.
پس از اظهارات مخالف و موافق، یک فوریت طرح فوق به رای گذاشته شد که با 189 رای موافق و 21 رای مخالف به تصویب رسید.
رسیدگی به کلیات و جزئیات این طرح طی ماههای آینده در جلسه علنی صورت می گیرد.
تصویب فوریت طرحی
برای ایجاد فرصت شغلی
در ادامه جلسه، نمایندگان مجلس با فوریت طرح سرمایه گذاری، توسعه اشتغال و بخش خصوصی موافقت کردند.
در صورت تصویب نهایی این طرح دولت موظف می شود ظرف مدت6 ماه بعد از لازم الاجرا شدن این قانون طرح جامع اشتغال کشور را با رعایت اصول 43 و 44 قانون اساسی تدوین نماید که طی آن سالانه حداقل یک میلیون شغل پایدار ایجاد گردد.
همچنین در صورت تصویب نهایی آن زمان بازنشستگی کارکنان کشوری و لشکری از 30 سال به 22 سال تقلیل می یابد مدت اجرای این ماده 5 سال به صورت آزمایشی است.
در صورت تصویب نهایی این طرح از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون هرگونه استخدامی اعم از پیمانی، قراردادی و انجام کار معین در دستگاه های اجرایی و شرکت های دولتی و موسسات عمومی و شهرداری ها ممنوع می شود.
نامه معرفی وزرای پیشنهادی اعلام وصول شد
نامه معرفی 21 وزیر پیشنهادی دولت دهم در جلسه علنی دیروز مجلس اعلام وصول شد.
در این نامه که توسط حاجی بابایی عضو هیئت رئیسه مجلس قرائت شد، رئیس جمهور اسامی وزرای پیشنهادی خود را به همراه شرح حال و برنامه هر یک از آنان برای اخذ رای اعتماد به مجلس شورای اسلامی معرفی کرده است.
رئیس قوه قضاییه
کروبی را محاکمه کند
نماینده مردم کهکیلویه و بویراحمد در مجلس خطاب به رئیس جدید دستگاه قضایی گفت: از ایشان می خواهم برای اینکه در ابتدای کار برگ زرینی را در کارنامه خود ثبت نماید آقای کروبی را به محکمه کشانده و چنانچه برای گفته ها و نوشته های خود دلیل و مدرکی دارد که ندارد از او بگیرند و با خاطیان برای حفظ آبروی نظام به اشد مجازات برخورد کنید.
سیدعلی بزرگواری در نطق میان دستور جلسه علنی دیروز تاکید کرد از آیت الله لاریجانی می خواهم در صورت نبود مدرک، برای حفظ آبروی روحانیت با کروبی برخورد کند.
وی با بیان اینکه قوه قضائیه نباید اجازه دهد که هر فردی آبروی نظام را ببرد، تاکید کرد: برخی از نمایندگان قبل از تشکیل رسمی جلسه مجلس و فرا رسیدن روز رای اعتماد به وزرای پیشنهادی رئیس جمهور به پیش گویی هایی روی آورده اند و با یک تحلیل سطحی اظهارنظر می نمایند که چه تعداد از وزرای پیشنهادی ریاست جمهوری رای خواهند آورد و چه تعداد رای نخواهند آورد.
بزرگواری از نمایندگان خواست از تحلیل های سطحی درباره وزرای پیشنهادی بپرهیزند.
چرا از برخی وزرای توانمند دولت نهم استفاده نشد؟
نماینده مردم ارومیه در مجلس ضمن انتقاد از برخی وزرای پیشنهادی گفت: برای مردم و نمایندگان این سوال مطرح شده است که چرا وزرای توانمندی همانند فتاح که عملکرد روشنی داشته اند، دوباره انتخاب نشده اند.
حجت الاسلام سلمان ذاکر با اشاره به ویژگی های وزیر کشور، ضمن تحسین عملکرد محصولی در وزارت کشور یادآور شد: بهتر بود آقای رئیس جمهور از وزیر توانمندی چون محصولی در وزارت کشور دوباره استفاده می کرد.
وی اضافه کرد: خدمات دولت از طریق استانداری ها، فرمانداری ها و بخشداری ها به مردم انتقال داده می شود و عملکرد این حوزه ها میزان موفقیت دولت را معین می کند که از این رو باید در این انتخاب دقت بیشتری صورت می گرفت.
سلمان ذاکر با انتقاد از مسئولین مبنی بر عدم توجه به شهرستان ارومیه تاکید کرد: متاسفانه مسئولین از افزایش آمار بیکاری در ارومیه مطلع نیستند و در این خصوص اقداماتی انجام نمی دهند.
رای به احمدی نژاد
رای به گفتمان انقلاب بود
نماینده مردم نائین در مجلس گفت: رای قاطع مردم به احمدی نژاد رای به گفتمان انقلاب و آرمان های نظام و مقام معظم رهبری بود.
حسن حسینی ادامه داد: رای مردم به احمدی نژاد رای به ساده زیستی، نزدیکی به مردم و رای به خدمت صادقانه و بدون منت بود که باید منتخب ملت این ارزش های بالا را قدر بداند و تمام توان خود را برای پاس داشت این ارزش ها به کار ببندد و تمام پتانسیل موجود در بین نیروهای وفادار به نظام و انقلاب را برای مدیریت بهتر کشور استفاده کند.
وی خاطرنشان کرد: ای کاش قدر فرصت ایجاد شده و هوشمندی مردم برای شرکت در انتخابات را می دانستیم تا شاهد حوادث تاسف بار بعد از انتخابات و سوءاستفاده دشمنان قسم خورده این نظام از این فضا نبودیم.
حسنی گفت: از همه نخبگان و مسئولین انتظار دارم که با حرف و عمل خود فضای محبت را تقویت کرده و اختلافات را کنار بگذارند زیرا در شرایط کنونی حفظ وحدت از اهم کارها است.
توصیه های رهبری
مدنظر مسئولان باشد
نماینده مردم گرگان در مجلس به موضوعات بعد از انتخابات اشاره کرد و اظهار داشت: با توجه به موضوعات پیش آمده بعد از انتخابات نقش استکبار جهانی در دخالت های گسترده در ایران آشکارتر شد و باید توجه داشت که استکبار جهانی یعنی آمریکا از گذشته تا به حال دخالت های خود را ادامه داده گرچه با حضور اوباما به عنوان رئیس جمهور آمریکا همه بر این باور بودند که رابطه بین ایران و آمریکا بهتر خواهد شد.
عبدالحسین ناصری به سخنان امام(ره) مبنی بر این که «آمریکا شیطان بزرگ است» اشاره کرد و گفت: توصیه های رهبر انقلاب در خصوص دخالت های آمریکا را باید مدنظر رئیس جمهور، دست اندرکاران قوه مجریه، روسای قضاییه و مقننه باشد و آن را آویزه گوش خود کنند.
همه باید دولت را یاری نمایند
نماینده مردم کرمانشاه در مجلس با بیان این که حضور 85 درصدی ملت ایران نمایش قدرت و ظرفیت نظام مردم سالاری دینی در برابر نظام مستکبران بود، ابراز داشت: پس از تایید صحت انتخابات از سوی شورای نگهبان همه ما وظیفه داریم برای عظمت ایران و سربلندی کشورمان دولت را یاری نماییم.
محمدرضا شعبانی با خطاب قرار دادن رئیس جمهور تصریح کرد: از ریاست جمهوری انتظار می رود از تمام ظرفیت های کشور برای تشکیل دولتی متعهد، کارآمد، دلسوز و متخصص بهره گیری کند.