خیز افراطیون برای تکذیب جزئیات دادگاه چهارم
ساعت ٧:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/٢ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: چهارمین جلسه دادگاه عوامل و طراحان اغتشاشات اخیر در حالی برگزار می‌شود که به گفته برخی منابع این بار بینندگان تلویزیونی شاهد رسیدگی به اتهامات برخی سران حزب مشارکت خواهند بود.


به گزارش سرویس فضای مجازی خبرگزاری فارس به نقل از شبکه ایران، چهارمین جلسه دادگاه علنی رسیدگی به اتهامات متهمان حوادث اخیر تهران قرار بود چهارشنبه بیست و هشتم مرداد برگزار شود که شعبه 15 دادگاه انقلاب اسلامی تهران در اطلاعیه‌ای اعلام کرد به علت درخواست وکلای متهمان مبنی بر اعطای یک هفته مهلت برای مطالعه بیشتر پرونده و ملاقات با متهمان، این جلسه به سه شنبه سوم شهریور موکول شود.
در طول سه جلسه قبلی این دادگاه به پرونده برخی از چهره‌های اصلاح‌طلب، اعضای گروهک منافقین و عوامل سفارتخانه‌ها و برخی از آشوبگران خیابانی که در جریان اغتشاشات اخیر دستگیر شده بودند، رسیدگی شد.
نخستین جلسه این دادگاه‌ها روز شنبه 10 مرداد، دومین جلسه روز 17 مرداد و سومین جلسه روز 25 مردادماه برگزار شد که در این جلسات متهمان ضمن اعتراف به اتهامات وارده، به کمک وکلای خود به ارائه دفاعیات پرداختند.
این دادگاه‌ها البته مخالفت‌هایی را نیز به همراه داشته است و نکته جالب اینکه دامنه هجمه به دادگاه متهمان در آستانه برگزاری و پس از آن شکل وسیعی به خود می‌گیرد.
بر همین اساس حزب مشارکت حلقه دیگری بر بیانیه‌های سلسله‌وار خود افزود و در بیانیه‌ای که دیروز یکشنبه صادر کرد به تکذیب اعترافات اعضایش و اتهام علیه نظام پرداخت.
این دستپاچگی از آنجا ناشی شده که به گفته برخی منابع آگاه، دادگاه فردا به محاکمه برخی سران حزب مشارکت اختصاص دارد.
در همین زمینه زینب حجاریان فرزند سعید حجاریان نیز، از برگزاری دادگاه پدرش در روز سه شنبه(فردا) خبر داد.
از این رو حزب مشارکت روز گذشته بار دیگر به تکذیب اعترافات پرداخت و با هدف تحت تاثیر قرار داده جزئیات دادگاه فردا، به طرح شایعات جدیدی پرداخت و برخلاف بیانیه‌ای که در ابتدای دستگیری سران خود صادر کرد، تلاش نکر که بازداشت شدگان را "از پاک‌ترین فرزندان این ملت و انقلاب " و "فرزندان صادق " بخواند چرا که آن را پروژه‌ای ناکام دید.
گرچه گفته شده، فردا دادگاه سران حزب مشارکت برگزار می‌شود اما آنها پیش از این نیز در دادگاه اول حضور پیدا کرده بودند ولی فرصت رسیدگی به پرونده آنها وجود نداشت.
البته جزئیاتی از اعترافات برخی اعضای آن همچون عبدالله رمضان‌زاده منتشر شده که با دستپاچگی حزب مشارکت و صدور بیانیه‌های تکراری از سوی آن‌ همراه شد.
تکذیبیه های سلسله وار حزب مشارکت و نزدیکان این حزب در مورد دادگاه، این فرضیه را بیش از پیش تقویت کرده که این در‌هم ریختگی و شایعه‌سازی حزب مشارکت، نشان از اعترافات تکان‌دهنده اعضای بازداشت‌شده آن دارد.
البته صدور بیانیه و موضع‌گیری در مخالفت با برگزاری دادگاه‌های عوامل کودتای مخملی که به افشای پشت پرده اغتشاشات اخیر پرداخته، پیش از این دامنه گسترده‌تری یافته بود چرا که سران، گروه‌ها و رسانه‌های اصلاح‌طلب که نقش خود را در آشوب‌های اخیر افشا شده می‌دیدند، به صورت هماهنگ مدعی شدند که اعترافات عوامل آشوب‌ها ناشی از فشار زندان است.
با این حال آنان اشاره‌ای نکردند که اظهارات هیلاری کلینتون یا باراک اوباما در مورد آشوب‌های اخیر که تایید کننده اعترافات متهمان بود نیز، تحت فشار بوده است یا نه.
دادگاه اخیر متهمان نیز دیگر جایی برای حاشا نگذاشت، چرا که در این دادگاه بارها صحنه‌هایی شکل گرفت که متهمان و وکلای مدافع آنها آزادانه سخنان خود را مطرح می‌کردند و حتی از روند برگزاری دادگاه انتقاد می‌کردند.
با این همه گفته می‌شود که اصلاح‌طلبان همانند رفتاری که پس از جلسات اول تا سوم دادگاه متهمان آشوب‌ها در پیش گرفتند، اکنون نیز آماده‌اند تا جزئیات دادگاه چهارم و اعترافات طراحان اغتشاشات را انکار و تکذیب کنند.
این موضوع البته، با ادامه انتشار و دامن زدن به شایعات مختلف برای تحت تاثیر قرار دادن دادگاه، پیگیری می‌شود.

**ماجرای اعترافات حجاریان در دادگاه فردا

در همین حال سایت "جهان " نوشت: در جلسه چهارم رسیدگی به پرونده متهمان اغتشاشات و سرکردگان انقلاب مخلمی، قرار است چهره‌هایی چون سعید حجاریان حضور یافته و به دفاع از خود درقبال اتهامات وارده بپردازد.
یک منبع آگاه اعلام کرد با توجه به شرایط جسمانی حجاریان، قرار بر این شده بود که همسر وی به جای او متن دفاعیه و نامه انصراف وی از کلیه فعالیت‌های سیاسی را قرائت نماید اما با آگاه شدن نزدیکان حجاریان از این ماجرا و نگرانی از تبعات نامه ، دختر حجاریان در یک اقدام هماهنگ شده برای کم ارزش نشان دادن این نامه در گفت‌وگو با دویچه وله مدعی شد فردی دیگر به نمایندگی از جانب حجاریان متنی را که توسط افراد خاص تهیه شده به عنوان دفاعیات و اعترافات از قول پدرش می خواند.
در حالی که برخی جریانات ضددولتی اعلام کرده بودند وکیل حجاریان موفق به دیدار با او نشده و متن پرونده‌ی وی را نیز ندیده است از این رو در جلسه دادگاه فردا حاضر نخواهد شد اما این منبع اگاه از حضور تمامی متهمان به همراه وکلای خود خبر داد. صلاحی وکالت پرونده حجاریان را بر عهده دارد.
در جریان دادگاه رسیدگی به جرایم ابطحی بویژه اعترافات وی نیز این گروه تلاش کردند تا با طرح مسایل حاشیه ای اعترافات ابطحی را کم ارزش جلوه دهند و آن را ناشی از فشار و شرایط سخت بازجویی و زندان عنوان نمایند.
در همین حال برخی منابع خبری از برگزاری میزگرد تلویزیونی با حضور سعید حجاریان، محسن امین‌زاده، مصطفی تاج‌زاده و محسن میردامادی در نقد و بررسی اصلاحات خبر داده بودند اما یک مقام ارشد صدا و سیما در گفتگو با خبرنگار "جهان " این خبر را تکذیب کرد و گفت چنین برنامه ای اصلا تولید نشده است .
انتهای پیام/