سخنگوی وزارت خارجه: برای محاکمه عاملان اغتشاشات هیچ تضمینی به انگلیس نداده ایم

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان ادعای انگلیس مبنی بر گرفتن تضمین از ایران به منظور عدم محاکمه کارمندان سفارت خود را رد کرد.
حسن قشقاوی سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در نشست هفتگی با خبرنگاران، ضمن تبریک روز خبرنگارگفت: تضمینی درباره محاکمه عاملان اغتشاشات به انگلیسی ها نداده ایم.
وی در پاسخ به سوالی در این خصوص افزود: سخن از تضمین خاصی نبوده است.
وزارت خارجه به عنوان بخشی از دستگاه اجرایی قوه مجریه نمی تواند در امور قوه قضاییه که قوه ای مستقل است و قانون اساسی ما نیز مبتنی بر تفکیک نسبی قوا است، دخالتی داشته باشد. فرآیند قضا خودش طی می شود.
قشقاوی با بیان اینکه وزارت خارجه همواره تلاش داشته در چارچوب گفتگوهای تلفنی بین وزرای خارجه انگلیس و ایران و برخی از کشورهای غربی و همچنین دیدارهای سفرا در پایتخت های خارجی، آرام سازی کرده و به صورت قانونی مسائل حل وفصل شود، خاطرنشان کرد: بی تردید اگر بحث بر سر کارمند محلی ایرانی سفارت انگلیس است، شاید همان گفتگوها و تلاش ها بود که منجر به آزادی آقای رسام، منتها با قید وثیقه، شد.
وی افزود: علیرغم برخی ادعاها مبنی بر وجود فضای فشار، زندان و اعتراف گیری، آقای رسام با قید وثیقه آزاد و به منزلش رفت و ایشان در دادگاه آزادانه، آگاهانه، و بدون فشار و تحمیل اظهاراتش را مطرح کرد.
سخنگوی وزارت خارجه بار دیگر تاکید کرد که اصلا بحث تضمین داده شده از سوی وزارت خارجه و دخالت این وزارتخانه در فرآیند قضایی قوه قضاییه مطرح نبوده است.
حضور یک دیپلمات در تظاهرات خلاف کنوانسیون وین است
قشقاوی در ادامه نشست با خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که آیا حضور دیپلمات های خارجی در تظاهرات و عکسبرداری و ... جرم است و آیا این موضوع به آنها ابلاغ شده، گفت: معیار ما کنوانسیون دیپلماتیک 1961 وین است.
براساس نرم بین المللی زندگی متعارف دیپلمات ها، در کشورهای پذیرنده، قابل قبول است و در آن تردیدی نیست، اما اگر از رفت و آمد عادی مثل رستوران و خیابان فراتر رفته و وارد پروسه ای شود که هیچ ارتباطی با طرف خارجی ندارد، اقدامی غیرقانونی است.
قشقاوی با تاکید بر اینکه کاری به اثبات و نفی تجمعات اخیر ندارم، یادآور شد: حضور یک دیپلمات هیچ توجیهی در تظاهرات ندارد و خلاف کنوانسیون وین است و همه دیپلمات ها به این موضوع واقفند.
سخنگوی وزارت خارجه پرسید: حضور خانمی که عنوان می کند برای آموزش زبان فرانسه آن هم در دانشگاه اصفهان آمده چه ارتباطی با حضور چندین روزه آن در تهران دارد؟ آیا می خواسته در تظاهرات آموزش زبان فرانسه بدهد؟ ارسال هزاران ایمیل و تصویر و عکس چه توجیهی دارد؟
وی با ذکر این نکته که اعترافات این افراد در پروسه ای کاملا قانونی صورت گرفت، گفت: این خانم فرانسوی دارای وکیل است و در چارچوب بسیار آزاد و در فرآیند قانونی با وکیلش صحبت کرده و سپس این اظهارات را مطرح کرده است.
قشقاوی همچنین اظهار داشت؛ براساس کنوانسیون وین هیچ دلیلی ندارد که کشور پذیرنده، دلایل اخراج دیپلمات های خارجی را ذکر کند کنوانسیون مزبور کشور پذیرنده را صاحب صلاحیت برای تشخیص عمل متعارف و غیرمتعارف یک دیپلمات قرار داده است.
بیانیه اتحادیه اروپا
غیرقانونی است
سخنگوی وزارت خارجه در خصوص روابط ایران با اتحادیه اروپا با بیان اینکه اگر خواسته ها منطقی باشد، مشکلی نداریم، به بیانیه روز گذشته رئیس دوره ای اتحادیه اروپا اشاره کرد و افزود: از همه حقوقدانان و روشنفکران می خواهم که این بند بیانیه را تحلیل کنند. آیا این بند با مسئولیت جزایی ناشی از عمل مجرمانه هر فرد تناسبی دارد و یا با اصل مسئولیت دولت ها و یا با اصل حمایت از حقوق اتباع توسط هر دولت متناسب است.
وی با بیان اینکه این بند بیانیه قطعا با هیچ یک از این موارد تناسب ندارد و حرفی غیرحقوقی و غیرمنطقی است، خاطرنشان کرد: کدام حقوقدان و روشنفکری می تواند این موضوع را بپذیرد؟
قشقاوی ارتباطات 27 کشور اتحادیه اروپا با ایران را یکسان ندانست و پرسید: آیا مسائل ما با انگلیس مشابه با ایرلند و مجارستان است؟ مگر ما در مسائل داخلی این کشورها دخالت می کنیم؟
وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی در مقابل خواسته های غیرمنطقی کاملا می ایستد. ما انقلاب کردیم برای اینکه عزت داشته باشیم و نمی توانیم از موضع استقلال عقب نشینی کنیم.
سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه ما تعامل و ارتباط خود را با دیگر کشورها داریم، اظهار داشت: تا زمانی که دخالتی نکنند با آنها مشکلی نداریم و هیچ کشور عاقلی در دنیا علاقه مند نیست که در روابطش تنش ایجاد شود.
در امور داخلی فتح و حماس دخالت نمی کنیم
در ادامه این نشست یکی از خبرنگاران به موضوع مذاکرات جنبش فتح با ایران اشاره کرد که سخنگوی وزارت خارجه در این باره، انتخابات داخلی جنبش فتح را فرآیند داخلی فلسطین خواند و افزود: ما در امور داخلی و تشکیلاتی فتح و دیگر گروههای فلسطینی دخالتی نداریم.
وی ادامه داد: آنچه جمهوری اسلامی به عنوان راهبرد اساسی در جهت حمایت از آرمان فلسطین و تقویت مقاومت علیه رژیم صهیونیستی مورد توجه دارد، تماس و حمایت از ارتباط گسترده با همه گروه ها و جریانات فلسطینی و دعوت همگان به وحدت در جهت تحقق آرمان فلسطین است و موضع ما در این جهت ثابت است و ادامه خواهد داشت.
ایران محدودیت زمانی
وی در خصوص اظهارات مقامات غربی و آمریکایی مبنی بر اینکه ایران تا ماه سپتامبر فرصت دارد به پیشنهادات این کشورها در زمینه برنامه هسته ای پاسخ دهد، گفت: ملت ایران اهل گفتگو و تعامل است، منتها در چارچوبی که منافع ملی ما حفظ شود.
قشقاوی ادامه داد: ما در پیگیری حقوق هسته ای خود بسیار جدی هستیم و هیچ گونه محدودیتی را قبول نداریم. در دکترین دفاعی ما سلاح هسته ای هیچ جایگاهی ندارد و ما همواره پیشتاز جهان عاری از سلاح هسته ای هستیم.
وی گفت که ایران برای تعامل با دیگر کشورها به منظور حل مشکلات جهان آماده است.
نگرانی ها در مورد رفتار
با حجاج رفع شده است
خبرنگاری به اظهارات هفته گذشته قشقاوی که از احتمال احضار سفیر عربستان در تهران به وزارت خارجه خبر داده بود اشاره کرد که وی در این باره گفت: سفیر ایران در ریاض مذاکرات خوبی با مقامات سعودی داشت و مذاکراتی نیز با مقامات سفارت عربستان در تهران انجام و نگرانی ها تا حد زیادی حل و فصل شده است

  
نویسنده : حسینی ; ساعت ٦:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٥/٢٠
تگ ها :