رایزنی دولت و نمایندگان شتاب گرفت بحث روز مجلس بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی
ساعت ۳:٥٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱ : توسط : حسینی

به دنبال معرفی کابینه دهم به مجلس شورای اسلامی، بررسی سوابق و برنامه های نمایندگان به بحث روز مجلس تبدیل شده است.
وحیدی گزینه مناسب
وزارت دفاع
بسیاری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی سردار احمد وحیدی گزینه پیشنهادی برای وزارت دفاع را گزینه مناسبی دانستند. به گزارش ایرنا در همین خصوص، حجت الاسلام حمید رسایی نماینده تهران در مجلس با اشاره به سوابق وحیدی اظهار داشت: با توجه به تلاش او در دولت نهم سند دفاعی ما تجدید خواهد شد.
ضیاءالله اعزازی ملکی نماینده بناب در مجلس نیز وحیدی را نیرویی متعهد و کارآمد خواند و وی را بهترین گزینه دانست.
غلامرضا کرمی راد رئیس کمیسیون دفاعی مجلس هم نظر کمیته دفاعی و کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره سردار وحیدی را مثبت ارزیابی کرد و وی را برای تصدی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گزینه مناسب خواند.
حمایت از ابقای متکی
منوچهر متکی گزینه پیشنهادی وزارت امور خارجه از دیگر گزینه هایی است که نمایندگان بر مناسب بودن وی برای تصدی دستگاه دیپلماسی تاکید دارند.
حمید رسایی نماینده تهران، وزارت امور خارجه را با حضور منوچهر متکی، وزارتخانه ای انقلابی توصیف کرد و با بیان اینکه متکی از جنس این وزارتخانه است و چهار سال وزیر امور خارجه بوده است اظهار داشت: اگر متکی بتواند یک تغییر و تحولی در وزارتخانه داشته باشد می توانیم یک وزارت خارجه انقلابی داشته باشیم.
نماینده بناب در مجلس نیز متکی را گزینه مناسبی برای وزارت امور خارجه خواند. ضیاءالله اعزازی ملکی گفت: متکی در طول این چهار سال توانسته است کارنامه خوبی را در وزارت امور خارجه به ثبت برساند.
اظهارات نمایندگان
درباره نجار
برخی از نمایندگان مجلس، انتخاب مصطفی محمدنجار وزیر پیشنهادی وزارت کشور را انتخاب خوب رئیس جمهور دانستند.
حسین ابراهیمی عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان درباره انتخاب نجار برای تصدی وزارت کشور گفت: انتخاب مصطفی محمد نجار به عنوان وزیر پیشنهادی کشور مظهر شایسته سالاری است.
سیدعلی محمد بزرگواری دیگر عضو فراکسیون مجلس هم تصریح کرد که مصطفی محمدنجار به دلیل تخصص و توانایی بهترین گزینه وزارت کشور است.
وی گفت: وزیر پیشنهادی علاوه بر سوابق امنیتی، در چهار سال گذشته که در وزارت دفاع بوده، ثابت کرد در پیشرفت و عمران نیز از توانمندی برخوردار است.
بزرگواری افزود: محمد نجار علاوه بر تشویق ویژه از سوی رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهور به دلیل موفقیت در پرتاب ماهواره امید، کارنامه ای درخشان در این زمینه دارد.
مجلس موافق مصلحی
حیدر مصلحی گزینه پیشنهادی رئیس جمهور برای وزارت اطلاعات نیز از گزینه هایی است که برخی نمایندگان آن را انتخابی مناسب می دانند.
حمید رسایی با بیان اینکه مصلحی نیازهای مهم کشور را در وزارت اطلاعات برآورده خواهد کرد گفت: مصلحی از نیروهای متدین و از ویژگی های ذکاوت و باهوشی برخوردار است.
ارسلان فتحی پور رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز مصلحی را از جمله افرادی دانست که به طور قطع رای اعتماد خود را از مجلس کسب خواهد کرد.
حمایت از وزیر پیشنهادی بهداشت
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درباره گزینه پیشنهادی وزارت بهداشت به مجلس تصریح کرد که دکتر دستجردی بالاترین رای را در میان وزیران پیشنهادی خواهد داشت.
دکتر «علیرضا مرندی» افزود: وی مدت طولانی است که در زمینه مسائل سلامت و بهداشت و درمان در دانشگاه علوم پزشکی تهران فعالیت دارد و در مقایسه با کاندیداهای دیگری که برای مقام وزارت بهداشت مدنظر بودند، مناسب تر است.
اکثر وزرای پیشنهادی دولت رای اعتماد می گیرند
همچنین عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس در دوره هفتم و هشتم پیش بینی کرد که اگرچه احتمال می رود 2 یا 4 وزیر پیشنهادی دولت رای اعتماد نیاورند اما اکثر آنان که از سوابق و تخصص خوبی برخوردار هستند، رای اعتماد را از نمایندگان ملت می گیرند.
حسین نجابت نماینده مردم تهران و عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با فارس در تحلیل خود از فضای عمومی مجلس برای رای اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت، تعامل دولت با مجلس را در خصوص معرفی وزرا تاکنون متوسط ارزیابی کرد و افزود: در هفته پیش رو باید دید که تعاملات به چه صورت انجام می شود چرا که در این هفته وزرای پیشنهادی با حضور در کمیسیون ها، فراکسیون ها و مجامع استانی به معرفی و شرح برنامه خود در حوزه مربوطه خواهند پرداخت.
این عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس خاطرنشان کرد: احتمالا 2 الی 4 وزیر معرفی شده از سوی دولت با چالش مواجه هستند. اگرچه در طول هفته جاری رایزنی ها و تعاملات حرف اول را در این زمینه می زند.
وی وزرای پیشنهادی امور خارجه، اقتصاد، کار، راه و دفاع از سوی دولت به مجلس را جزو افراد شناخته شده و متخصص در حوزه خود برشمرد.
نجابت با اشاره به گمانه زنی های برخی از گروه های سیاسی مبنی بر اینکه حدود نیمی از وزرای پیشنهادی دولت به مجلس رای نخواهند آورد، گفت: برخی که در اقلیت هستند تلاش می کنند از هر وسیله ای برای رسیدن به قدرت استفاده کنند و از هر چیز کوچکی برای اهداف جناحی و سیاسی خود استفاده کنند از این رو انتظار از این گروهها بیش از این نیست.
از سوی دیگر، حشمت الله فلاحت پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس کابینه دوم احمدی نژاد را هماهنگ تر از کابینه اول خواند و اظهار داشت: این کابینه شباهت زیادی با کابینه اول دولت احمدی نژاد دارد با این تفاوت که رئیس جمهور سعی کرده است افراد هماهنگ تری را برای کابینه خود انتخاب کند و به این ترتیب گروههای سیاسی جایگاه کمتری در این کابینه دارند.
وی گفت: رای اعتماد به وزرا در درجه اول بستگی به میزان توانایی شخصی و برنامه هایی دارد که وزرا ارائه می دهند.
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس افزود: رای از مجلس برای آن گروه از وزرایی که با کمیسیون های تخصصی ارتباط نداشتند دشوارتر است.
در همین ارتباط، محمدرضا میرتاج الدینی نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس یادآور شد: رویکرد و فضای مجلس تا پایان هفته یعنی بعد از ارزیابی ها و نشست های کمیسیون ها و فراکسیون های تخصصی مشخص می شود.
عباسپور: شاخص های مدنظر رئیس جمهور برای انتخاب وزرا با مجلس متفاوت است
رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ضمن ابراز نظر در خصوص ترکیب کابینه دهم عنوان کرد: اولویت شاخص های مورد توجه مجلس برای انتخاب وزرا با اولویت شاخص های مدنظر رئیس جمهوری تفاوت دارد.
«علی عباسپور تهرانی فرد» رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با ایسنا ابراز داشت: شاخص های مدنظر رئیس جمهور برای انتخاب وزرا با شاخص هایی که قاعدتا باید برای قبول مسئولیت در وزارتخانه ها مدنظر گرفته شود، بسیار متفاوت است.
وی ادامه داد: شاخص های تعیین وزرا را می توان به دو دسته تقسیم کرد؛ نخست شاخص هایی که مربوط به مدیریت کلان در وزارتخانه هاست و دیگر شاخص هایی که مربوط به کشور و انقلاب است.
نماینده مردم تهران در مجلس تاکید کرد: به نظر می رسد شاخص هایی نظیر جنسیت، قدرت و توان دوندگی و پیگیری و داشتن روحیه مهربانی و مهرورزی مورد توجه رئیس جمهور برای انتخاب وزرا بوده است، در حالیکه مجلس بیشتر مدیریت علمی، کارآمدی، تخصص و آشنایی با دستگاه و سیستم مربوط را مورد توجه قرار می دهد.
عباسپور افزود: با این وجود اعضای کمیسیون با شنیدن برنامه ها و ارزیابی توانمندی وزرای مذکور در خصوص آنها اظهارنظر خواهند کرد که آیا این افراد برای قبول مسئولیت مربوطه مناسب هستند یا خیر. پس از آن برای کسب رای اعتماد و یا عدم رای اعتماد آنها تصمیم گیری خواهد شد.
مصباحی مقدم: تجربه 4ساله بعضی از وزرا نباید مورد غفلت قرار گیرد
حجت الاسلام «غلامرضا مصباحی مقدم» عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس نیز در همین ارتباط گفت: در معرفی کابینه بهترین انتخاب به عمل نیامده است و توقع ما این بود رئیس جمهور انتظارات مجلس را در معرفی افراد قوی برآورده کند.
وی با بیان اینکه تجربه 4ساله بعضی از وزرا نباید مورد غفلت قرار گیرد افزود: وزرایی که قوی بودند باید به کار خود ادامه می دادند.
مصباحی مقدم ادامه داد: همچنین یکی از نکات قابل توجه در کابینه دهم آن است که جای وزرای خوب و قوی تغییر کرده است؛ آقای میرکاظمی که قوی بود، از وزارت بازرگانی به نفت انتقال پیدا کرده، در حالی که او در وزارت نفت تازه کار است.
وی درباره تغییر نظر مجلس با شنیدن برنامه های وزرای پیشنهادی گفت: باید سوابق و رزومه افراد را ببینیم و بررسی کنیم که این بررسی ها گاهی در تصمیم گیری ها موثر است، اما به هرحال آن انتظاری که مجلس برای معرفی وزرا داشت تحقق پیدا نکرد.
گفتنی است برخی نمایندگان نسبت به تغییر تعدادی از وزرا در کابینه دهم انتقاد دارند. از جمله تغییر در وزارت نیرو و کنار گذاشتن مهندس فتاح با عملکرد بسیار مثبتی که در کابینه نهم داشته و همچنین علیرغم صلاحیت های دکتر دستجردی، تغییر وزیر بهداشت دکتر لنکرانی را مورد سؤال قرار می دهند.
تعامل نزدیک مجلس و دولت
برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی ضمن تشریح چگونگی فرآیند بررسی وزرای پیشنهادی دولت به مجلس، از تعامل نزدیک و سازنده دولت و مجلس خبر دادند.
«ولی اسماعیلی» نماینده مردم گرمی و دشت مغان و عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با فارس، با اشاره به ابعاد رسیدگی به بررسی وزرای پیشنهادی دولت، گفت: برای نمایندگان از سوی هر وزیری دفترچه ای ارائه می شود که در آن سوابق، رزومه کاری، فعالیت های علمی از جمله نوشتن مقالات و کتب و نیز مهم تر از همه اینها برنامه های آن وزیر در حوزه تخصصی اش ارائه می شود.
وی با بیان اینکه وزرا با حضور در کمیسیون های تخصصی خود در مجلس به ارائه برنامه های خود می پردازند، خاطرنشان کرد: تا مادامی که برنامه وزرا از جمله برنامه های بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت آنان با قانون های بالادستی کشور همچون سند چشم انداز 20 ساله و نیز برنامه های چهارم و پنجم توسعه مطابقت نداشته باشد، آن وزیر از سوی نمایندگان رای نخواهد گرفت.
عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان مجلس تصریح کرد: پس از جمع بندی این پارامترها نمایندگان در کمیسیون تخصصی خود با حضور وزیر پیشنهادی به اعلام نظر در خصوص برنامه های وی خواهند پرداخت و اگر وزیری رای کمیسیون تخصصی خود را بدست آورد 80 درصد راه را در رای اعتماد گرفتن از مجلس پیموده است.
عضو کمیسیون سیاست داخلی و امور شوراهای مجلس شورای اسلامی گمانه زنی ها و پیش بینی ها در رابطه با میزان رای اعتماد گرفتن وزرا پیش از بررسی آنان در مجلس را، از سوی برخی چهره های سیاسی، بحث انحرافی دانست و گفت: نمایندگان و نیز کمیسیون ها به صورت تخصصی به واکاوی کارنامه وزیر پیشنهادی می پردازند و پس از آن می بایست نظر خود را اعلام کنند و گمانه زنی ها و پیش بینی های قبل از فرآیند بررسی تنها پیشگویی افراد است.
اسماعیلی به گروه های سیاسی و نمایندگان مردم در خانه ملت هشدار داد که جریانی به دنبال آن است اگر چند وزیر نیز رای نیاوردند آن را به مثابه تقابل مجلس با دولت اعلام و یا اینکه آن را ضعف رئیس جمهور القا کنند.
وی تاکید کرد: اگر چند وزیر رای نیاورند امری طبیعی و عین روال مرسوم در دموکراسی های رایج است. چرا که اگر می گوئیم مردم سالاری دینی در کشورمان حاکم است عدم رای اعتماد به برخی از وزرا پس از بررسی های فراوان نمایندگان در راستای مردم سالاری دینی است و نباید آن را تقابل بین مجلس و دولت تلقی کرد.
مجلس منتظر برنامه وزراست
«محمد کریم عابدی» نماینده مردم فردوس و طبس و عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز با اشاره به فضای مجلس در رای اعتماد به وزرای پیشنهادی اظهار داشت: کار اصلی وزرا زمانی شروع می شود که برنامه های خود رابه مجلس ارائه دهند زیرا وزرا با توجه به برنامه ها، تجربه، عمل وتوانمندی ها سنجیده می شوند.
عابدی تصریح کرد: فضای مجلس رو به جلوست و اکثریت وزرا مقبول هستند زیرا فاصله زیادی بین وزرا نیست و معمولاً نمره ها در حد متعادل است.
نماینده مردم فردوس و طبس در مجلس افزود: بعضی از وزرای پیشنهادی در کارهای اجرایی فعالیت های خوبی داشتند ولی مابقی که فعالیت اجرایی نداشتند می توانند در جاهای دیگر مورد استفاده قرار گیرند.
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ادامه داد: عده ای می خواهند بگویند رئیس جمهور تحکم می کند در حالی که اینگونه نیست احمدی نژاد مجلس را دوست دارد و با مجلس مأنوس است و خود را از مجلس می داند زیرا مجلس مردمی است.
وی خاطرنشان کرد: بعضی ها نباید نقدهای جنجالی ایجاد کنند زیرا این بحث ها بهانه ای برای ایجاد اختلاف است.
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس خاطرنشان کرد: مجلس باید کمک کند تا کارها زودتر صورت گیرد زیرا برنامه 5 ساله پنجم باید به مجلس بیاید و تصویب شود همچنین برنامه لایحه هدفمند کردن یارانه ها را داریم که بسیار مهم است زیرا این سال توسط مقام معظم رهبری سال اصلاح الگوی مصرف نامیده شده بنابراین این لایحه می تواند کشور را متحول کند زیرا 5 دهک جامعه را فقرزدایی می کند.