کارآمدی، تعهد و سابقه درخشان؛ ویژگی های وزرای پیشنهادی حوزه سیاسی امنیتی
ساعت ۳:٢۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱ : توسط : حسینی
س از اینکه محمود احمدی‌نژاد فهرست وزرای پیشنهادی دولت دهم را بیست و هفتم مردادماه طی نامه‌ای رسمی به رییس مجلس ارائه داد، امروز (یکشنبه) نیز این نامه در مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد.

به گزارش ایرنا، در حالی که برخی در تلاشند تا درباره صلاحیت و توانمندی وزرای 21گانه پیشنهادی محمود احمدی‌نژاد تشکیک کنند، در مقابل، بسیاری از فعالان عرصه سیاست نظری متفاوت دارند. این اختلاف نظر درباره وزرای عرصه امنیت و سیاست داخلی و خارجی به اوج خود می‌رسد؛ حوزه‌ای که احمدی‌نژاد صلاح دانسته است بار مسئولیت آن را بر عهده منوچهر متکی (در وزارت امور خارجه)، مصطفی محمد نجار (برای تصدی پست وزارت کشور)، حیدر مصلحی (در وزارت اطلاعات) و احمد وحیدی (به عنوان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح) بگذارد. با این حال نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی بر این باورند که هر چهار گزینه معرفی شده برای وزارتخانه‌های سیاسی و امنیتی کشور توانایی‌های لازم برای تصدی پست‌های خود را دارند.

**نمایندگان مجلس
دادن رای اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت، بر اساس اصل 87 قانون اساسی بر عهده نمایندگان مجلس شورای اسلامی است. نمایندگان مجلس نیز در آستانه ایفای این وظیفه، نظر خود را به ایرنا درباره وزرای چهارگانه مورد بررسی ارائه کرده‌اند.

*وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران به مسائل امنیتی می‌پردازد و وظیفه جمع‌آوری اطلاعات، حفاظت اطلاعات و فعالیت‌های ضداطلاعاتی در داخل و خارج از ایران را بر عهده دارد.
حمید رسایی، نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی حیدر مصلحی وزیر پیشنهادی برای تصدی وزارت اطلاعات را "مناسب" دانست و گفت: مصلحی می تواند نیازهای مهم کشور در این بخش را برآورده کند.
رسایی مصحلی را فردی معرفی کرد که می‌تواند با شجاعت تغییر و تحولاتی را در وزارت اطلاعات انجام دهد و نقطه اتصال میان مجموعه‌هایی باشد که در حال حاضر این مجموعه ها در یک جا متمرکز نیستند و با تقویت این مجموعه ها یک مجموعه کارآمد و موثری را برقرار بسازد.

سید علی محمد موسوی مبارکه، نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی وزیر پیشنهادی اطلاعات را از "بهترین‌ها" دانست و اظهار داشت: از سبک و سیاق کار و مدیریت آقای مصلحی برمی آید که می تواند وزارت اطلاعات را به نحو احسن اداره کنند.
وی گفت: گزینه پیشنهادی وزارت اطلاعات از مدیران توانمند و متعهد است و این توانمندی را در اداره سازمان اوقاف و امور خیریه به خوبی نشان داد.

به عقیده محمدرضا امیری، نماینده مردم کهنوج در مجلس شورای اسلامی وزیر اطلاعات "بسیار متعهد است و در طول مدیریت خود کارنامه قابل قبولی را ارائه داده است".
امیری تاکید کرد: آقای مصلحی از افراد بافضیلتی است که در مدت ریاست بر سازمان اوقاف و امور خیریه تحول چشمگیری در این سازمان ایجاد کرد.

*وزارت کشور در راستای فراهم آوردن موجبات حفظ و امنیت در سراسر کشور و تأمین آزادی های سیاسی و اجتماعی به منظور پیشبرد برنامه های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و عمرانی و حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی با استفاده از مشارکت های عمومی و نظارت بر اداره امور مناطق کشور از طریق استانداران، فرمانداران و بخشداران و همچنین شناسایی و تعیین هویت افراد و رفع بحران های ناشی از حوادث و وقایع غیرمترقبه، تأسیس شده است.
وزیر کشور، جانشین فرمانده کل قوا در نیروی انتظامی بوده و سازمان ثبت احوال کشور و سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور جزو سازمان های تابعه وزارت کشورند.
مصطفی محمد نجار وزیر پیشنهادی محمود احمدی‌نژاد برای تصدی پست وزارت کشور در دولت دهم است. به نظر می‌رسد نمایندگان مجلس شورای اسلامی درباره این انتخاب، نظر مثبتی دارند.
حسین ابراهیمی، عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان انتخاب محمد نجار را "مظهر شایسته سالاری" دانست و مخالفان انتخاب محمد نجار به عنوان وزیر کشور را "افراطیون اصلاح‌طلب" معرفی کرد و گفت: محمد نجار در چهار سال گذشته و در وزارت دفاع کارآمدی و تدبیر خود را به اثبات رساند و نشان داد که توانایی استفاده از همه ظرفیت های مغفول در وزارت خانه ای نظیر دفاع را دارد. همین توانایی پشتوانه ای محکم برای وزارت کشور است.
نماینده مردم بیرجند در مجلس شورای اسلامی برای دفاع از محمد نجار اعلام آمادگی کرد.

علیرضا کریمی فیروزجایی، نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: مهندس مصطفی محمدنجار مدیری دارای نگرش جامع و سیستمی با روحیه تعامل بسیار بالاست و بهترین گزینه برای وزارت کشور به شمار می رود.
نماینده مردم بابل در مجلس در مجلس شورای اسلامی با موفق خواندن عملکرد محمد نجار در وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، وی را فردی مردمی، اجرایی، تلاشگر، پیگیر و سیاسی معرفی کرد و گفت: به نظر می رسد وی با سکانداری عالمانه خود در وزارت کشور می‌تواند در رسیدن کشور به قله‌های توسعه متوازن و همه جانبه موثر و مفید باشد و انشاءالله رای خوبی را کسب خواهد کرد.

از سویی دیگر محمدرضا امیری، نماینده مردم کهنوج در مجلس شورای اسلامی گزینه پیشنهادی برای وزارت کشور را از وزرای موفق کابینه نهم دانست و تاکید کرد: آقای نجار از وزرای بسیار موفق است و کارآمدی و تعهد لازم را دارد.
وی عملکرد "نجار" در وزارت دفاع را بسیار مثبت ارزیابی کرد و افزود: مطمئنا آقای نجار در وزارت کشور نیز عملکرد خوبی را ارائه می دهد زیرا قدرت اجرایی لازم را دارد.

*وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح وظیفه تجهیز نیروهای دفاعی را برای مقابله با تهدیدات احتمالی بر عهده دارد .
غلامرضا کرمی راد، رییس کمیته دفاعی مجلس شورای اسلامی، احمد وحیدی گزینه پیشنهادی رییس جمهور برای تصدی پست بالاترین مقام این وزارتخانه را "مناسب" ارزیابی کرد و با اشاره به اشراف وی در حوزه‌های نظامی و مسائل مربوط به آن، نظر کمیته دفاعی و کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی درباره سردار وحیدی را مثبت ارزیابی کرد و ادامه داد: امیدواریم وی از مجلس شورای اسلامی رای اعتماد مناسبی را دریافت کند.

حمید رسایی نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به سابقه کاری احمد وحیدی، تاکید کرد "وحیدی گزینه مناسبی برای این وزارتخانه است" و ادامه داد که با توجه به تلاش وی در دولت نهم سند دفاعی ما تجدید خواهد شد.

ضیاءالله اعزازی ملکی، نماینده مردم بناب در مجلس شورای اسلامی و عضو فراکسیون اصولگرایان نیز گفت: وزیر پیشنهادی دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح دارای سوابق بسیار خوبی در سپاه پاسداران است و از نیروهای ارزشی در هشت سال دفاع مقدس محسوب می‌شود. از دید او، وحیدی در کنار متکی از کارآمدی لازم برخوردارند و از نیروهای ولایتمدار و پیرو خط رهبری هستند.

*سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران برخاسته از اصول و مبانی ثابتی است که با توجه به مقتضیات و شرایط جهانی، تاکتیک های لازم را برای رسیدن به اهداف پیش بینی شده در راستای منافع ملی اتخاذ می نماید. مسیری که جمهوری اسلامی ایران ترسیم کرده، در جهت توسعه صلح و امنیت در منطقه و گسترش همکاری با همه کشورها بجز رژیم صهیونیستی است.
حمید رسایی، نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی حضور منوچهر متکی در وزارت امور خارجه را با توجه به سیاست‌های خارجی رییس جمهوری، زمینه‌ساز یک وزارتخانه انقلابی خواند.

ضیاءالله اعزازی ملکی، نماینده مردم بناب در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به اینکه متکی وزیر امور خارجه در طول این چهار سال عملکرد مثبت و خوبی داشته است، افزود: وی در طول این چهار سال توانسته کارنامه خوبی را در وزارت امور خارجه به ثبت برساند.

سید علی محمد موسوی مبارکه، نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی عملکرد متکی در وزارت امور خارجه را مثبت قلمداد کرد و گفت: متکی از وزرای بسیار خوب دولت نهم است و من عملکرد او را مثبت قلمداد می کنم و معتقدم که او نیز رای می آورد.

**فعالان سیاسی
علاوه بر نمایندگان مجلس شورای اسلامی که دادن رای اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت، بر اساس اصل 87 قانون اساسی از جمله وظایف آنان است، فعالان سیاسی نیز در گفت و گو با ایرنا نظراتی مشابه را درباره وزرای پیشنهادی امور خارجه، کشور، اطلاعات و دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح دارند.

علیرضا افشار، معاون امور اجتماعی و فرهنگی وزارت کشور با اشاره به اینکه وزارت کشور نقش حاکمیتی و هماهنگی بین بخشی و دستگاه های مختلف را بر عهده دارد، گفت: مهندس محمدنجار می‌تواند نقش حاکمیتی وزارت کشور را ارتقا دهد.
وی گفت: مصطفی محمدنجار 4 سال در پست وزیر دفاع بوده و با توجه به سوابق وی در سپاه کردستان با مسایل امنیتی آشنایی کامل دارد که این تجربه پشتوانه خوبی برای تصدی پست وزارت کشور است چرا که این وزارتخانه مسوول امور هماهنگی امنیتی کشور به شمار می رود.
معاون امور اجتماعی و فرهنگی وزارت کشور به صلاحیت، تعهد و مردم‌گرایی نجار اشاره کرد و اظهار داشت: ویژگی‌های مدیریتی نجار در وزارت دفاع باعث شد که طی چهار سال اخیر این وزارتخانه بتواند در کوچک‌سازی و نخبه‌گرایی موفق باشد.

محمود عباس زاده مشگینی، مدیر کل سیاسی وزارت کشور نیز با بیان اینکه "محمدنجار در عمل ثابت کرده که مدیر موفقی است"، گفت: مصطفی محمدنجار مدیر موفقی است که در عمل نیز آن را ثابت کرده است و وزارت کشور چشم‌اندازی بهتر از گذشته را با حضور محمدنجار خواهد داشت.
به گفته وی، نجار به عنوان مدیر مشارکت جو در استفاده از نخبگان سیستم، تجربه موفقی دارد و دارای روحیه خوب و تعاملی است که به مدیریت تمرکزگرا اعتقادی ندارد و آن را در عمل اجرا کرده است.
مدیر کل سیاسی وزارت کشور ادامه داد: ان شاءالله وزارت کشور در دوره مدیریت مهندس محمدنجار، جایگاه واقعی خود را در همه ابعاد عمرانی، خدمت رسانی، ایجاد هماهنگی بیشتر در سطوح میانی و استان ها و نهایتا بسترسازی خوب برای اجرای طرح ها و برنامه های دولت یا آمایش سرزمین به دست خواهد آورد.

محمد عظیمی، عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری و سخنگوی جمعیت وفاداران انقلاب اسلامی با تاکید بر کارآمدی و توانمندی وزرای پیشنهادی اطلاعات، امور خارجه، دفاع و کشور بیان کرد: سوابق این وزرا نشان می دهد که آنان توان بالایی در اداره امور دارند.
سخنگوی جمعیت وفاداران انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه این افراد کارنامه مثبتی را از خود به جا گذاشته اند، تاکید کرد: اداره اموری که این افراد در راس آن قرار داشته اند به بهترین نحو بوده و ارزیابی من این است که این افراد بهترین گزینه ها برای پست های مورد نظر هستند.

منوچهر متکی وزیر پیشنهادی وزرات امور خارجه دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته روابط بین‌الملل است.
مصطفی محمدنجار که برای وزارت کشور پیشنهاد شده است نیز مدرک کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی با گرایش مدیریت استراتژیک دارد.
تحصیلات حیدر مصلحی، وزیر پیشنهادی اطلاعات در مقطع خارج فقه و اصول است.
احمد وحیدی وزیر پیشنهادی دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح نیز دانشجوی دوره دکتری علوم استراتژیک است.