یکشنبه سیاه داعش در مصر؛ انفجار در 2 کلیسا و 150 کشته و زخمی
ساعت ٦:٥٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/۱/٢۱  کلمات کلیدی: بین المللی

به گزارش گروه بین‌الملل فارس، مسیحیان مصر، روز یکشنبه (9 آوریل)، روزی خونین را پشت سر گذاشتند. آنها شاهد دو حمله به دو کلیسا بودند.

در دو انفجاری که دو کلیسا در شهرهای «طنطا» و «اسکندریه» را هدف گرفت، نزدیک به 150 نفر کشته و مجروح شدند.

گروه تروریستی داعش مسئولیت این دو انفجار را بر عهده گرفت. آنچه داعش آن را «خبرگزاری اعماق» می‌نامد، اعلام کرد که یک منبع امنیتی به این خبرگزاری گفته که «گروهی امنیتی وابسته به دولت اسلامی دو حمله به کلیسا در دو شهر طنطا و اسکندریه را انجام داده است». 

انفجار اول در کلیسای «مار جرجیس» در شهر «طنطا» مرکز استان «الغربیه» در شمال قاهره رخ داد که دست‌کم 30 نفر کشته و 71 مجروح بر جای گذاشت.

هنوز (تا لحظه تنظیم این گزارش) علت دقیق انفجار اول روشن نیست. مسئولان در تلویزیون رسمی مصر می‌گویند یا انتحاری بوده یا ناشی از بسته‌ای منفجره. 

طبق گزارش خبرگزاری «اونا» مصر، پس از این انفجار، سرتیپ «مجدی عبدالغفار» وزیر کشور مصر، «سرتیپ حسام الدین خلیفه» مدیر امنیت استان الغربیه را برکنار کرد. 

چند ساعت پس از انفجار طنطا، انفجار دوم کلیسای «مرقسیه» در شهر اسکندریه را هدف گرفت که دست کم 11 کشته و 35 مجروح بر جای گذاشت.

در میان کشته‌های انفجار دوم چند افسر پلیس نیز حضور دارند. 

در کلیسای اسکندریه، پاپ تواضروس دوم، پاتریارک کلیسای قبطی‌های ارتدوکس اسکندریه نیز حضور داشت اما منشی او گفت که آسیبی به او نرسیده است (جزئیات بیشتر).

هر دو انفجار تروریستی همزمان با مراسم «یکشنبه نخل» رخ داد و به همین دلیل تعداد قربانیان دو حادثه به مرز 150 نفر رسیده است. 

یک‌شنبه نخل یا عید شعانین یا عید سعانین یک جشن و عید مسیحی است که همواره در یک‌شنبه قبل از عید پاک برگزار می‌شود. این جشن نماد ورود حضرت عیسی -علیه‌السلام- به قدس است و گفته می‌شود علت نام‌گذاری نخل بر آن این است که هنگام ورود عیسی -علیه‌السلام- به قدس، مردم با شاخه‌های نخل به استقبال وی رفتند.

همزمان با این حادثه، «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهور مصر از شورای دفاع ملی خواستار تشکیل جلسه فوری شد تا این مسئله را بررسی کند. 

پاپ فرانسیس هم دو انفجار مصر را محکوم کرد. قرار است پاپ در ماه جاری میلادی به مصر سفر کند. 

پلیس مصر نیز همزمان با این دو انفجار، دو بسته انفجاری را در «مسجد سیدی عبدالرحیم» و یک مسجد دیگر (منسوب به صوفی‌ها) خنثی کرد.