شبکه‌های مجازی با انتشار شایعه تهدید جدید امنیتی هستند
ساعت ٢:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: فرمانده نیروی انتظامی گفت: شایعه در شبکه‌های مجازی به راحتی مطرح و منتشر می‌شود و برای مقابله با این تهدیدات جدید نرم افزاری باید ابزارهای منتاسب و جدید تعریف کنیم. ابزارهای قدیمی در این زمینه کارآمد نیستند.


به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، سردار اسماعیل احمدی مقدم امروز در مراسم تودیع و معارفه معاون اجتماعی ناجا افزود: 16 هزار نیروی پلیس در سراسر کشور حضور دارند که ممکن است اشتباهاتی را مرتکب شوند.
وی گفت: با تحولات در عرصه فناوری و فناوری اطلاعات، تغییرات اساسی در انتقال اطلاعات، حجم، تولید و تبادل اطلاعات به شدت افزایش یافته به طوری که قدرت گزینش از انسان سلب شده است.
سردار احمدی‌مقدم گفت: در فضای جدید اخبار به سرعت منتشر شده و یک خبر عادی محلی به سرعت در سطح بین‌الملل منتشر شده و مدت‌ها افکار عمومی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
فرمانده ناجا اظهار داشت: برقراری امنیت در فضای جدید نیاز به باز تعریف دارد. امروز جنبه‌های جدید و شکلی جدید از تهدیدها را شاهد هستیم.
سردار احمدی‌مقدم گفت: تهدید نرم هر چند مدتی است که مطرح شده اما این اصطلاح اخیراً کاربرد بیشتری یافته است‌.
وی اظهار داشت: تهدیدات جدید از بستر رسانه‌ها خطرناک‌تر شده و در فضای جدید رسانه‌ها مانند چاقو عمل می‌کنند که هم استفاده مفید و هم استفاده نامطلوب و خطرناک دارد.
سردار احمدی مقدم تأکید کرد: برای مقابله با تهدیدات جدید نباید از ابزارهای قدیمی استفاده کرد باید ابزارهایمان متناسب با تهدیدات جدید به روز شوند.
وی اظهار داشت: تهدیدات جدید و امنیت جدید نیاز به باز تعریف دارد و در نیروهای حافظ امنیت هم این باز تعریف باید انجام شود.
فرمانده نیروی انتظامی تأکید کرد: ابزار سنتی در این صحنه مدرن کارآمدی ندارد. ایمیل، پیامک و شبکه‌های مجازی باعث شده مبادله پیام یک طرفه نباشد و افراد در پشت این فضای مجازی واقعیت خود را پنهان کنند.
فرمانده ناجا گفت: شایعه در شبکه‌های مجازی به راحتی مطرح و منتشر می‌شود. امروز جنبه‌های ذهنی بر جنبه‌های عینی و حقیقی امنیت غلبه کرده است. لذا باید با الزامات فضای جدید آشنا شویم و ارتباطات پلیس با مردم را نیز افزایش دهیم.
سردار احمدی‌مقدم افزود: حتی اگر شرایط موجود را تحلیل کنیم باز هم عقب هستیم و باید آینده را هم پیش‌بینی کنیم تا موفقیتمان افزایش یابد.
وی اظهار داشت: شناخت نیازها و افکار عمومی یک اولویت است.نیروهای پلیس باید دارای سلاح‌های روانشناختی و آشنا با فناوری‌های روز باشند.
سردار احمدی‌مقدم گفت: تنبیه متجاوزان قانون باید هدف اول و آخر پلیس باشد و پیشگیری جایگزین هر اقدامی شود. باید تلاش کنیم امنیت نرم‌افزاری را ارتقا دهیم.
فرمانده ناجا اشراف اطلاعاتی را یک اولویت دانست و افزود: پلیس نباید غافلگیر شود باید اشراف اطلاعاتی داشته باشیم و از غافلگیر شدنمان جلوگیری کنیم و برای این موضوع باید از روش‌های مدرن استفاده کنیم. البته این روش‌های مدرن دخالت در زندگی مردم نیست.
سردار احمدی‌مقدم افزود: تحول در ابزار و فناوری نیاز حتمی پلیس است و لازم است به این موارد دست پیدا کنیم و نیروی انسانی خود را نیز همزمان با این پیشرفت‌ها متحول کنیم.
فرمانده نیروی انتظامی تأکید کرد: رفتار حرفه‌ای و کم هزینه در جایی که رفتار استفاده از قدرت و خشونت را به خود می‌گیرد باید مورد توجه باشد و از حداقل خشونت و خویشتن‌داری استفاده کرد.
انتهای پیام/