منابع سوری در گفت‌وگو با فارس:
ساعت ٥:٠۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/۸/٩  کلمات کلیدی: بین المللی

ارتش حلقه محاصره خان‌الشیح را تنگ‌تر کرد/

 

 

آمادگی افراد مسلح برای انتقال به ادلب

منابع محلی مطلع در ریف دمشق در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در سوریه خبر دادند: هیاتی از دفتر سیاسی گروه‌های مسلح خان الشیح نشستی با نمایندگان دولت سوریه در اطراف شهرک درخبیه که اخیرا به کنترل ارتش سوریه و متحدانش درآمده برگزار کرد.

این منابع افزودند: در نشست مذکور پیشنهاد دولت سوریه به گروه های مسلح درباره خروج از خان الشیح و مناطق اطراف آن به ادلب مورد بررسی قرار گرفت.

منابع سوری گفتند: این توافق شامل خروج افراد مسلح از اردوگاه خان الشیخ، المقیلیبة، زاکیة، الحسینیة  و الطیبة است که همه این مناطق در ریف جنوب غربی دمشق واقع است و آخرین پایگاه‌های افراد مسلح در این منطقه محسوب می‌شود.

به گفته این منابع، مناطق مذکور برای مصون ماندن امنیت دمشق و بزرگراه السلام است که دمشق را به استان قنیطره متصل می کند، از مهم ترین مناطق راهبردی در ریف دمشق است.

منابع سوری گفتند: شبه نظامیان گردان آزادگان داریا که یکی از گروه‌های مسلح فعال در اردوگاه خان الشیح است با این توافق اصولی مخالف است و سرکرده‌های آزادگان داریا نمی‌خواهند مسئولیت تخلیه این منطقه را طی توافقی مشابه توافق تخلیه داریا بپذیرند.

این در حالی است که ارتش سوریه مسیر مواصلاتی بین خان الشیح و شهرک زاکیه را که منبع ذخیره نیروی برای افراد مسلح خان الشیح و پیرامون آن است تحت سیطره خود گرفت تا بدین ترتیب ارتباط گروه‌های مسلح خان الشیح با دنیای خارج قطع شود و مجبور شوند باب مذاکره با ارتش سوریه را باز کنند آن هم پس از چند روز که با چنین اقدامی مخالف بودند.

در همین حال ارتش سوریه و متحدانش نقطه نظامی ارتش سوریه موسوم به کتیبه الصواریخ (گردان موشکی) در اطراف خان الشیح را تحت سیطره خود گرفته و همه راه‌های ارتباطی با مناطق نزدیک آن مثل زاکیه و مقیلیبه را مسدود کردند ،همزمان ارتش سوریه در جنوب زاکیه و محله‌های غربی آن نیز  به پیشروی‌هایی دست یابند.

شهرک زاکیه تا چندی پیش شاهد آتش بس بود اما با آغاز عملیات ارتش و متحدانش به سوی درخبیه و مرانه افراد مسلح در زاکیه نیز آتش بس را شکستند تا مانع وزود ارتش به این 2 شهرک شوند اما در نهایت 10 روز پیش به سیطره ارتش سوریه درآمدند.

خان الشیح بزرگ‌ترین پایگاه افراد مسلح در راس مثلث ریف‌های دمشق، قنیطره و درعا است که به مثلث مرگ مشهور است.