اگرهدفمندکردن یارانه هابه بودجه سالانه بند شوددولت مسوولیتی درقبال آن نخواهدداشت
ساعت ۱٢:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۸/۱٢ : توسط : حسینی
رییس جمهور که روز سه شنبه بدون اطلاع قبلی وارد مجلس شورای اسلامی شده بود ، در نطق خود در جمع نمایندگان تاکید کرد: اگر لایحه هدفمند کردن یارانه ها به بودجه سالانه بند شود، اجرای این لایحه نشدنی خواهد بود و دولت مسوولیتی در قبال آن نخواهد داشت.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، دکتر محمود احمدی نژاد به تذکر چند نکته پرداخت و تصریح کرد: دولت نمی تواند در هدفمند کردن یارانه ها در قالب بودجه سالانه تصمیم گیری کند.

رییس جمهوری تاکید کرد: اگر لایحه هدفمند کردن یارانه ها بند به بودجه سالانه باشد، تمام زحماتی که تا اینجا برای آن کشیده شده است هدر می رود و بود و نبود این لایحه دیگر فرقی نخواهد کرد.
احمدی نژاد با بیان اینکه "اختیارات دولت در این لایحه یک نکته کلیدی است" گفت: دولت های قبل اختیار مطلق داشتند اما زیر بار مسوولیت سنگین اجرای چنین طرحی نرفتند. چطور این دولت با بی اختیاری تقریبا مطلق می تواند زیر بار چنین مسوولیت سنگینی برود.
رییس جمهور با تا کید بر اینکه دولت با برنامه ریزی ثابت و دراز مدت می تواند برنامه ریزی کند گفت: بودجه ای که هرسال تغییر می کند، چگونه می توان بر اساس آن برنامه های ثابت و دراز مدت تعیین کرد.
رییس جمهور تصریح کرد: اگر قرار باشد هدفمند کردن یارانه ها به قالب بودجه سالانه محدود شود، دولت رسما لایحه هدفمند کردن یارانه ها را پس می گیرد.
وی افزود: وقتی که ما تصمیمی می گیریم، اگر قرار بر این باشد 6 ماه یا یک سال بعد تغییر کند، همه کشور به هم خواهد ریخت.
رییس جمهوری با مخالفت با بند شدن لایحه مذکور به بودجه سالانه گفت: دولت نمی تواند در هدفمند کردن یارانه در مدت زمانی یک ساله تصمیم گیری کند.
احمدی نژاد با تاکید بر اینکه برای مدیریت هدفمند کردن یارانه ها نیازمند ثبات هستیم گفت: کسی که می خواهد سرمایه گذاری کند باید از 10 یا 15 سال آینده خبرداشته باشد و دولت باید به آنان بگوید که چه تصویری در برابر آنها قرار دارد.
رییس جمهوری اظهار داشت: این طرح باید اکثریت قاطع مردم را دربر بگیرد و اگر اکثریت مردم خارج از دایره هدفمند کردن یارانه ها بمانند، این طرح دیگر موفق نخواهد بود.
وی تاکید کرد: باید مردم را در مدیریت این کار مشارکت دهیم و مردم باید در مدیریت این طرح همراهی و احساس مسوولیت کنند.

** دولت بدنبال حذف یارانه ها نیست
رییس جمهور خاطرنشان کرد که در لایحه هدفمند کردن یارانه ها ، دولت بدنبال حذف یارانه ها نیست بلکه بناست یارانه ها درست توزیع شود.
وی افزود: این لایحه مهمترین لایحه اقتصادی 30سال اخیر است و کار بزرگی باید در کشور انجام شود.
احمدی نژاد اضافه کرد: با اجرای این لایحه تقریبا همه روابط و مناسبتهای اقتصادی کشور دگرگون می شود.

رییس جمهور با اشاره به اینکه امروز بدترین شکل توزیع یارانه ها را داریم، توضیح داد: مثلا یارانه نان را به صف نان و آرد و کارخانجات می دهیم و به مردم می گوییم که "بروید برای بدست آوردن نان خود، در صف ها باشید تا یک تکه نان گیرتان بیاید".
وی افزود: این بدترین نوع توزیع یارانه ها است چون درست هیچ چیز را توزیع نمی کنیم، این موضوع هم در انرژی و هم در محصولات کشاورزی و مواد اولیه ، این وضع دیده می شود.
احمدی نژاد تصریح کرد: تولید و مدیریت و بهره وری ما همه اسیر سیستم یارانه است، برای همین رشد نمی کند، باید این موضوع زیرو رو شود.
وی تاکید کرد: چند مطلب را باید نمایندگان مجلس عنایت داشته باشند، مطلب اول اینکه این کار باید فراگیر و در کل کشور باشد و همه ملاحظات دیده شود.
رییس جمهور گفت: نباید در خصوص لایحه هدفمند کردن از یک طرف پیش رود و از طرفی هیچ پیشرفتی نداشته باشد، باید همه کشور را هماهنگ جلو ببریم.

** از مقام معظم رهبری کمک خواسته ام
رییس جمهور در ادامه سخنان خود گفت: دو هفته قبل خدمت مقام معظم رهبری رسیده و عرض کردم که اگر هدفمند کردن یارانه ها به بودجه سالانه متصل شود قابل اجرا نیست و از ایشان خواستم که کمک کنند.
احمدی نژاد افزود: هدفمند کردن یارانه ها اگر در بودجه سالانه قرار گیرد اجرا شدنی نیست. این موضوع را دولتی می گوید که خود داوطلب بوده و سنگین ترین بارها را در چهار سال گذشته برداشته است.

رییس جمهور با بیان اینکه بعید می داند که کسی در مجلس به دنبال زمین خوردن هدفمند کردن یارانه ها باشد، گفت: البته در بیرون کسانی هستند که می خواهند این طرح زمین بخورد تا فهرست اتهاماتشان علیه دولت و مجلس تکمیل شود.
احمدی نژاد گفت: ما می خواهیم کار بزرگی انجام دهیم، خواهش ما از دوستان این است که این گره کوچک را با هر تدبیری که خود می دانند، باز کنند.
رییس جمهور با اشاره به اینکه باید مقایسه ای با قبلی ها انجام شود، اضافه کرد: باید دید به قبلی ها چه اختیاراتی دادند که آنها انجام ندادند، اکنون ما چطور می توانیم ؛ دست بسته با چند وزنه آویزان، در دریایی بیاندازند و بخواهند که صدف های عالی را صید کرده و بیاوریم!.

وی خطاب به نمایندگان مجلس تصریح کرد: هدفمند کردن یارانه ها متصل به بودجه سالانه اقدامی انجام نشدنی است، شما که نمی خواهید مردم را به مشکل بیاندازید؟
احمدی نژاد ادمه داد: این بار سنگین را بر دوش دولت گذاشته اید، دولت چه اختیاری دارد؟ دولت می خواهد زیر بار 100 هزار تنی، 100 میلیارد تنی برای یک اصلاح اساسی در اقتصاد برود، چه اختیاراتی دارد؟؛ بگویید که من بدانم اختیار دارم تا بر اساس آن عمل کنم، ما می خواهیم وضع مردم را بهتر کنیم.
رییس جمهور با بیان اینکه در متن امور اجرایی کشور قرار دارد، گفت: بنده با اصرار ایستاده ام که هدفمند کردن یارانه ها اجرا شود.
وی با رجوع دادن نمایندگان به قانون برنامه دوم، سوم و چهارم گفت: "در این قوانین دولتها اختیار مطلق داشتند، بدین معنی که به دولت گفته اند، خود تشخیص داده و عمل کن، نگفته اند قانون بنویس و در بودجه سالانه آن را قرار ده."
وی تصریح کرد: ما خواستیم که همان قانون برنامه را اجرا کنیم، دوستان اصرار کردند لایحه بیاور، اکنون که لایحه آورده ایم به بودجه سالانه متصل شده و این به بدان معناست که لایحه به درد نمی خورد و سال به سال باید تصمیم گیری شود.
احمدی نژاد با بیان اینکه وظیفه بنده این است که اگر خطری را می بینم اعلام کنم، گفت: ما نمی توانیم به مردم خیانت کنیم و دروغ بگوییم چرا که اگر این طرح در بودجه سالانه قرار گیرد قابل اجرا نیست.

رییس جمهور گفت: این طرح 20 سال اجرا نشده بنابراین عجله نکنید این همه زحمت کشیده اید، یک هفته دیگر هم زحمت بکشید، تا کاری انجام شود که شدنی باشد و مردم را در بستری قرار دهیم که بدانند 10 تا 15 سال شرایط چگونه است.
وی تاکید کرد: اگر هدفمند کردن یارانه ها به بودجه سالانه متصل شود، همان مردمی که شما دلسوزش هستید، بیشترین صدمه را خواهند دید.