مجلس تشکیل صندوق هدفمند سازی یارانه‌ها را مغایر قانون اساسی دانست
ساعت ۱۱:۱۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۸/۱٢ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس:نمایندگان مجلس شورای اسلامی، تشکیل صندوق هدفمند سازی یارانه‌ها را مغایر قانون اساسی تشخیص دادند.


به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، هادی قوامی نماینده اسفراین در جلسه علنی روز سه شنبه در هنگام بررسی ماده 13 جزئیات لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها پیشنهاد بازگشت به لایحه دولت را داد. اما این پیشنهاد اخطار قانون اساسی جمشید انصاری نماینده زنجان را بدنبال داشت.
دولت در این ماده پیشنهاد کرده که صندوق هدفمند سازی یارانه‌ها تشکیل شود. این صندوق دارای شخصیت حقوقی مستقل و به صورت موسسه عمومی غیر دولتی اداره شود و دستگاه‌های اجرایی مکلف شوند تمامی منابع حاصل از اصلاح قیمت‌ها مشمول قانون هدفمند کردن یارانه‌ها را به حساب این صندوق واریز کنند.
جمشید انصاری در اخطار خود با استناد به اصل 53 قانون اساسی اظهار داشت: بر اساس این اصل، تمامی دریافت‌های دولت باید در حساب‌های خزانه داری متمرکز می‌شود بنابراین ایجاد صندوقی خارج از خزانه دولت، با این اصل قانون اساسی مغایرت دارد.
علی لاریجانی رئیس مجلس نیز این اخطار را وارد دانست و از نمایندگان خواست تا با شرکت در یک رای گیری نظر خود را نسبت به سخنان جمشید انصاری اعلام کنند.
نمایندگان مجلس نیز با 174 رای موافق، 19 رای مخالف این اخطار را وارد دانستند و بنابراین پیشنهاد هادی قوامی در خصوص بازگشت به لایحه دولت در ماده 13 مطرح نشد.
پس از اعلام نظر مجلس در خصوص تشکیل صندوق هدفمند سازی یارانه‌ها، دکتر محمود احمدی نژاد به صورت سرزده وارد صحن علنی مجلس شد.