سخنگوی سازمان انرژی اتمی: رآکتور تهران تا دو دهه دیگر نیز قادر به فعالیت است
ساعت ۱٠:٥٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۸/۱٢ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه رآکتور تهران تا دو دهه دیگر نیز قادر به فعالیت است، گفت که تاکنون سوختی از طرف سازمان انرژی اتمی برای این رآکتور تولید نشده است.


به گزارش خبرگزاری فارس، علی شیرزادیان سخنگوی سازمان انرژی اتمی در واکنش به اظهارنظر مقامات اسبق سازمان انرژی اتمی ایران در خصوص مباحث مربوط به تهیه سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران و عمر این راکتور، اظهار داشت: بیان اطلاعات فنی نادرست در غوغای رسانه‌ای جهانی، تنها مصرف رسانه‌ای برای غرب داشته و منجر به آسیب رسانی به افکار عمومی می‌شود.
وی افزود که از این رو جهت روشن کردن اذهان عمومی به اطلاع می‌رساند براساس آمار منتشره از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حال حاضر 248 راکتور تحقیقاتی در جهان فعال و در حال کار است که تعداد قابل ملاحظه‌ای از آنها عمری بیش از 35 تا 40 سال دارند.
شیرزادیان افزود: با توجه به این که رآکتور تحقیقاتی تهران در گذشته با تمام ظرفیت خود فعالیت نکرده است، تاسیسات جانبی و تجهیزات آن دارای کارکرد قابل قبولی بوده و با آخرین سوخت گذاری که صورت گرفته، می‌تواند تا پایان سال آینده با تمام توان فعالیت کند اما برای ادامه کار احتیاج به تامین سوخت جدید دارد.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: همچنین در بازدید و مذاکراتی که کارشناسان فنی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با مسئولین و کارشناسان پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای داشته‌اند، اعلام شد که این راکتور می‌تواند تا یکی دو دهه دیگر به کار خود ادامه دهد.
وی در خصوص سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران نیز خاطرنشان کرد: تاکنون سوختی از طرف سازمان انرژی اتمی برای این راکتور تولید نشده و سوخت آن در دو نوبت به وسیله کشورهای خارجی (آمریکا و آرژانتین) تامین شده است.
به گفته شیرزادیان، در حال حاضر این راکتور با قدرت حدود 5/4 مگاوات و 5/5 روز کار در هفته کلیه رادیوداروهای مورد نیاز کشور شامل رادیوداروهای تشخیصی و درمانی را تامین می‌کند و در مدت کوتاه گذشته موفقیت‌های زیادی در ارتباط با فعالیت راکتور حاصل شده است.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی یادآور شد که از دیگر اهداف مهم راکتور تهران علاوه بر تولید رادیوایزوتوپ‌ها (پزشکی،صنعتی و کشاورزی)، آنالیز مواد با حساسیت بسیار بالا و همچنین پژوهش‌های بنیادی و آموزش کلیه دانشجویان رشته‌های علوم و فنون هسته‌ای دانشگاه‌های سراسر کشور می‌باشد.
به گزارش فارس، در برخی مصاحبه‌ها مقدار کیک زرد وارداتی در سال‌های گذشته از کشور آفریقای جنوبی عددی نادرست اعلام شد که مقدار صحیح آن 530 تن بوده و کلیه امور مربوط به آن تحت نظر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انجام پذیرفته است.