سلطانیه: ایران آماده همکاری سازنده بر اساس توافقنامه وین است
ساعت ۱٠:۱۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۸/۱۱ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: نماینده دائم ایران در آژانس بینالمللی انرژی اتمی گفت: ما برای همکاری سازنده بر اساس توافقنامه وین و در چارچوب قوانین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آمادگی داریم.


به گزارش فارس، "علی اصغر سلطانیه " امروز دوشنبه در گفت‌وگو با شبکه خبری "العالم " در وین پایتخت اتریش و مقر آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد: ما در وین گفت‌وگوهای سازنده و مثبتی داشتیم.
شش کشور آمریکا، چین، روسیه، انگلیس، فرانسه و آلمان روز اول اکتبر در ژنو سوئیس با ایران گرد هم آمدند تا بر اساس بسته پیشنهادی ایران مذاکراتی را برگزار کنند که نتیجه این نشست توافق برای ادامه گفت‌وگوها بود.
سلطانیه افزود: برای برگزاری دور دوم گفت‌وگوها آمادگی داریم تا درخلال این گفت‌وگوها اطمینان حاصل کنیم که نگرانی‌هایمان درباره مواضع برخی کشورهای غربی یا کشوری که سوخت در اختیار ما قرار خواهد داد، از بین رفته است.
نماینده دائم ایران درآژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: ما درخواستی قانونی از آژانس در خصوص دریافت سوخت هسته‌ای برای راکتور تحقیقاتی تهران داشتیم و در تاریخ دوم ژوئن درخواست خود را برای "محمد البرادعی " مدیرکل آژانس مطرح کردیم.
سلطانیه با بیان این که البرادعی در این خصوص موضوعی را مطرح کرد و از ما خواست به آن پاسخ دهیم، افزود: ما آمادگی داریم با هر طرفی که بخواهد با ما تعامل داشته باشد، تعامل کنیم.
نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی افزود: آنها در زمینه هسته‌ای بیست سال پیش با آرژانتین شیوه‌ای را در این خصوص اجرا کردند ما نیز آمادگی داریم که همان شیوه رفتار آنها را با آرژانتین بپذیریم.
سلطانیه با اشاره به این که اعتمادسازی گامی مهم است که باید میان همه طرف‌ها ایجاد شود، تاکید گفت: ما درگذشته هزینه سوخت هسته‌ای را به فرانسه پرداخت کردیم اما تاکنون هیچ سوختی تحویل نگرفته‌ایم.
وی افزود: در چنین اوضاعی اینک از ما می‌خواهند که در پاسخمان در خصوص سوخت راکتور تحقیقاتی تهران شتاب کنیم.
نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی در واکنش به سخنان "دیوید میلیبند " وزیر خارجه انگلیس تصریح کرد: نمی‌خواهم به سخنان وی پاسخ دهم زیرا مسائل از مجرای رسمی دیپلماتیک در جریان است و مسئله سوخت هسته‌ای به وزیر امور خارجه انگلیس مربوط نمی‌شود.