مشاور اتمی وزارت خارجه آمریکا در گفت و گو با ایرنا:
ساعت ۸:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۸/۱۱ : توسط : حسینی
آژانس بین المللی انرژی اتمی تحویل سوخت به ایران را تضمین می کند
مارک قیتز پاتریک مشاور اتمی وزارت امور خارجه آمریکا با اقرار به وجود بی اعتمادی طرف های درگیر در پرونده اتمی ایران نسبت به هم ، گفت: محمد البرادعی و آژانس بین المللی انرژی اتمی اجرای این توافق را تضمین می کند.
مشاوراتمی وزارت امور خارجه آمریکا در گفتگویی اختصاصی با خبرنگار سیاست خارجی ایرنا، در مورد بی اعتمادی ایران به غرب در مورد انجام تعهدات اتمی اش در قبال ایران اعلام کرد که بهترین تضمینی که ایران می تواند داشته باشد از طرف آژانس بین المللی انرژی اتمی است؛ اکنون خود آژانس و دبیر کل آن به دنبال تصویب، اجرای و تضمین این توافق هستند.
خبرنگار ایرنا پرسید: چه تضمینی وجود دارد که غرب پس از دریافت اورانیوم با غنای کم ایران به تعهداتش عمل کند و به بهانه گیری های خود برای اعتماد سازی و دیگر موضوع ها ادامه ندهد؟

این کارشناس اتمی برجسته که مدت ها در ژنو به عنوان نماینده آمریکا در سازمان های بین اللملی فعالیت می کرد، می گوید: انتقال این مواد تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی صورت می گیرد. به بیان دیگر، آژانس تضمین کننده انجام درست این توافق خواهد بود.
وی یادآور شد: البرادعی که مدتی دیگر فرد دیگری جانشین وی در آژانس می شود، اعلام کرده است که خود به دنبال تصویب این طرح در شورای حکام خواهد بود و آژانس آن را اجرا خواهد کرد. این دیپلمات آمریکایی تصریح کرد: من فکر نمی کنم که تضمین کنده ای بهتر از آژانس برای انجام این وظیفه وجود داشته باشد.

وی همچنین تاکید کرد: در این مقوله، بحث اعتماد سازی بسیار اهمیت دارد. در هر دو طرف بی اعتمادی موج می زند و این اقدام می تواند مقطع مهمی برای بازسازی اعتماد باشد.

مارک قیتز پاتریکی ادامه داد که اگر ایران اورانیوم با غنای کم را برای سوخت مصارف صلح آمیز می خواهد چون نمی تواند سوخت نیروگاه بوشهر و راکتور تحقیقاتی تهران را تامین کند دلیل ندارد با کشورهایی که این توانائی را دارند بر سر این موضوع همکاری نکند.


این درحالی است که وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفته است: مذاکرات هسته ای صورت گرفته با طرف های مقابل تنها برای تامین سوخت مورد نیاز راکتور تهران است و غنی سازی اورانیوم برای راکتورهای دیگر و تامین سوخت مورد نیاز متوقف نشده و ادامه دارد.
منوچهر متکی که برای شرکت در دوازدهمین اجلاس وزرای خارجه کشورهای عضو گروه دی 8 (هشت کشور اسلامی در حال توسعه) وارد مالزی شده است، روز دوشنبه در حاشیه این اجلاس در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا درباره پاسخ ارایه شده ایران برای خرید سوخت هسته ای، گفت: خرید اورانیوم غنی سازی شده 20 درصد برای راکتور تهران ربطی به اصل موضوع غنی سازی در ایران نداشته و غنی سازی اورانیوم همچنان ادامه دارد.
وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در صورت موافقت با این موضوع تنها بخشی از اورانیوم غنی شده خود را در اختیار قرار می دهد و در قبال آن اورانیوم غنی شده 20 درصد دریافت می کند.از اول اکتبر جاری تحولات مربوط به برنامه اتمی ایران شکل جدیدی به خود گرفته است. البرادعی پیشنهاد داد که ایران 75 درصد از اورانیوم خود را که تا 3/5 درصد غنی ساخته است - و میزان آن حدود 1200 کیلو از ذخیره اورانیوم ایران است- ابتدا به روسیه و سپس به فرانسه ارسال کند و در نهایت برای ادامه فعالیت راکتور تحقیقاتی تهران اورانیوم با غنای 20 درصد را که مصارف پزشکی دارد دریافت کند.

گرچه این پیشنهاد از همان ابتدا با انتقاد برخی از کارشناسان روبرو شد اما در گوشه و کنار شنیده می شد که ایران درصدد نیست تا این محموله را به صورت یکجا به روسیه بفرستد بلکه بنا بر یک پیشنهاد، ایران تلاش می کند تا هر ماه میزان محدودی از ذخیره اورانیوم خود را به این کشور ارسال کند و سوخت آن را تحویل بگیرد و سپس محموله بعدی ارسال شود.

کمی بعد اعلام شد که ایران نتیجه این اجلاس را آن گونه که غرب فرض کرده است نمی بیند بلکه بیشتر از همه تلاش می کند تا اورانیوم مورد نظر خود را خریداری کند. اعلام این نظر موجب شد تا غربی ها که مدتی لحن خود را آرام کرده بودند حملات خود را علیه ایران تندتر کنند.

در جلسه کارشناسان دو طرف که پس از اجلاس اولیه انجام شد، ایران از پذیرش فرانسه به عنوان یکی از کشورهایی که پیشنهاد شده بود سوخت ایران را از روسیه دریافت کند و به میله سوختی تبدیل کند، خوداری و اعلام کرد از آن جا که فرانسه در گذشته به تعهداتش در زمینه شراکت ایران در پروژه تولید اورانیوم " اوریدیف" عمل نکرده است ایران نیز حاضر به پذیرش همکاری این کشور نیست.

پیش از انقلاب در ایران ، رژیم وقت با سرمایه گذاری بیش از یک میلیارد دلار، حدود 10 درصد از سهام شرکت اوریدیف را خریداری کرد. قرار بر این بود که این شرکت اورانیم با غنای کم را برای استفاده صلح آمیز تولید کرده و به ایران تحویل دهد اما با گذشت بیش از سه دهه، فرانسه به بهانه های متفاوت به هیچ یک از تعهداتش عمل نکرده است.

در همین راستا بسیاری از کارشناسان این را حق ایران می دانند که به غنی سازی خود ادامه دهد زیرا در توافق انجام شده سخنی از توقف یا تعلیق به میان نیامده است. ایران نیز اعلام کرده است که به غربی ها اعتماد ندارد و نمی تواند برنامه های خود را برای این که این کشورها به ایران اعتماد پیدا کنند متوقف کند زیرا در گذشته یک بار با تعلیق این فعالیت ها به نیت غربی ها پی برده است.