باقری: تغییری در رفتار اوباما در قبال ایران مشاهده نمی‌شود
ساعت ٥:٢٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۸/۱۱ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: یک کارشناس روابط بین‌الملل گفت: اختصاص بودجه برای جنگ نرم در ایران بیانگر این است که دولت اوباما تغییری در رویکرد خود در قبال ایران انجام نداده است.


سیامک باقری کارشناس روابط بین‌الملل در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس در خصوص اختصاص بودجه 55 میلیون دلاری پنتاگون برای جنگ نرم در ایران گفت: اوباما نسبت به تغییر رویکرد در قبال ایران، برعکس عمل کرده است.
وی افزود: اتفاقی که تاکنون رخ داده همان رفتارهای دولت قبلی در قبال ایران است ولی تمرکز دولت اوباما در قبال ایران در دو بعد جنگ نرم و دیپلماسی هوشمندانه متمرکز شده است.
این کارشناس روابط بین‌الملل با بیان اینکه دیپلماسی هوشمندانه شامل قدرت سخت از جمله تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی و قدرت نرم است که شامل مذاکرات دیپلماتیک می‌شود، اظهار داشت: ماهیت و جنس برخورد آمریکا با ایران در دوران اوباما تفاوتی با گذشته نکرده و هدف نهایی این اقدامات از دید آمریکا نوعی براندازی نرم در ایران است.
باقری با ذکر اینکه اینگونه نیست که آنها به دنبال یک براندازی آنی در ایران باشند، افزود: اساساً این تفکر که جمهوری اسلامی ایران به صورت انقلابی و سریع سرنگون شود برای آنها قابل تصور نیست اما بر این باورند که باید در یک پروسه‌ و از طریق اقداماتی هوشمندانه موضوع براندازی نرم را در میان مدت و درازمدت دنبال کنند.
وی گفت: این نکته را باید یادآور شد که تهدید زمانی برای یک کشور یا یک واحد سیاسی تلقی می‌شود که آن کشور تاثیرپذیر باشد و نیز توانایی برخورد نداشته باشد اما ایران در این دو موضوع دارای موقعیتی متفاوت است چراکه می‌تواند این تهدیدات را مهار کرده و آن را به فرصتی برای خود تبدیل کند.
این استاد دانشگاه ادامه داد: آمریکایی‌ها از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی در ایران بودجه‌‌های کلانی را برای براندازی صرف کرده‌اند و 55 میلیون دلار اساساً رقمی نیست که بتوان با آن در یک کشور با قدرت و مبانی جمهوری اسلامی ایران تاثیر بنیادی گذاشت.
باقری با بیان اینکه آمریکا سرمایه‌گذاری‌های زیادی بر روی برخی افراد داخلی و شبکه‌های فارسی زبان خارج از ایران داشته اما موفقیتی بدست نیاورده است، گفت: این اقدامات نوعی واکسینه شدن جامعه ایران را به همراه داشته و ما توانستیم نقاط ضعف را شناخته و آنها را برطرف کنیم.
وی در خصوص مقابله با این اقدامات نیز اظهار داشت: باید روزنه‌های نفوذ چنین بودجه‌هایی را پیدا کرده و ابعاد آن را مشخص کنیم تا به مقابله با آن برخیزیم.