ایزدی: دولت اوباما دستش را برای براندازی در ایران دراز کرده است
ساعت ٥:٠۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۸/۱۱ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: استاد سابق دانشگاه لوئیزیانا گفت: دولت اوباما دست خود را نه برای دوستی بلکه برای دخالت در امور داخلی و براندازی در ایران دراز کرده است.


فواد ایزدی کارشناس روابط بین‌الملل در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس در خصوص اختصاص بودجه 55 میلیون دلاری آمریکا برای جنگ نرم در ایران، به سخنان اوباما در روز اول ریاست جمهوری‌اش اشاره کرد و گفت: اوباما در سخنان خود بیان کرد که «ما دست ایران را می‌فشاریم، اگر ایران مشتش را باز کند»، اما در عمل شاهدیم که بودجه‌های تصویب شده در سال جاری در خصوص مبارزه با ایران به طور کامل هزینه شده و برای سال آینده نیز بودجه‌هایی اختصاص داده‌ شده و این موضوع نشان می‌دهد که دولت اوباما دست خود را نه برای دوستی بلکه برای دخالت در امور داخلی ایران دراز کرده‌ است.
استاد سابق دانشگاه لوئیزیانا خاطرنشان کرد: از سال 2006 که رایس به کنگره رفت و درخواست 75 میلیون دلار برای براندازی ایران کرد تا به امروز آمریکا رسماً بیش از 300 میلیون دلار برای براندازی در ایران تصویب و هزینه کرده است، این هزینه علنی و رسمی است و بودجه‌ای که به صورت مخفیانه و از طریق سازمان‌های امنیتی - اطلاعاتی آمریکا صرف می‌شود بسیار بیشتر است.
ایزدی هدف از اختصاص این بودجه‌ها را براندازی حکومت ایران دانست و افزود: دولت آمریکا برای برخی کشورهای دیگر نیز این مصوبات را دارد اما در خصوص ایران، هدف مبادلات فرهنگی یا آموزش دانشجویی نیست بلکه هدف براندازی نظام ایران است.
وی با ذکر این نکته که این هزینه‌ها نمی‌تواند هدف آمریکا مبنی بر براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران را محقق سازد، خاطرنشان کرد: از سویی عدم موفقیت آمریکا در پیشبرد سیاست خارجی خود در ایران بدین معنا نیست که آنها کاری نمی‌توانند انجام دهند.
این کارشناس روابط بین‌الملل ادامه داد: دولت جمهوری اسلامی ایران باید هوشیار باشد چرا که این مبالغ در داخل ایران هزینه شده، افراد و گروه‌های سیاسی آن را دریافت کرده و می‌کنند و باید این موضوع را پیگیری کرد.
ایزدی با اشاره به اینکه این موضوع توهم توطئه نیست و علنی و روشن است، افزود: برای مقابله با این تهدید جدی باید ابتدا بدانیم که دولت آمریکا مشغول چه کاری است و این مبالغ را در چه زمینه‌هایی هزینه می‌کند.
وی با بیان اینکه کار رسانه‌ای گسترده، شفاف و مستند برای اطلاع عمومی نیز از جمله راه‌های مقابله با این تهدیدات است، اظهار داشت: نکته بعدی برخورد قانونی با افرادی است که از این تسهیلات و بودجه‌ها در ایران استفاده می‌کنند که این کار باید توسط قوه قضائیه صورت گیرد.
این کارشناس روابط بین‌الملل، کار فرهنگی و سیاسی مفید برای جلوگیری از فعالیت عوامل برانداز در ایران را از دیگر موضوعاتی برشمرد که باید مورد توجه قرار گیرد.