حجت‌الاسلام روح‌بخش:جنبش سبز علوی مانع سوءاستفاده از نماد مقدس تشیع می‌شود
ساعت ۳:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۸/۱۱ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: یک پژوهشگر دینی معتقد است: تشکیل جنبش سبز علوی برای مقابله با سوء‌استفاده کردن از نماد مقدس تشیع در آموزه‌های دینی ما مفید و ضروری بود.


حجت‌الاسلام حسین روح‌بخش در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه فارس به بررسی تشکیل جنبش سبز علوی که روز گذشته با بیانیه اعلام موجودیت کرد پرداخت و گفت: جایگاه رنگ سبز در ساختار دینی تشیع همیشه مطرح و مقدس بوده است و تشکیل این جنبش را برای مقابله با سوء‌استفاده‌هایی که از این نماد در گروه‌های سیاسی می‌شود، مفید و ضروری می‌دانم.
وی با اشاره به اینکه امروزه برخی با کمترین اعتقاد دینی به نهضت سبز روی آورده‌اند، افزود: به نظر می‌رسد تمام افرادی که درباره عصمت پیامبر (ص) شک داشتند، امروز پشت رنگ سبز مخفی شده‌اند و با استفاده از عنوان‌های مذهبی سعی در به سخره گرفتن اعتقادات دینی و پیشبرد اهداف سیاسی خود دارند.
این پژوهشگر دینی نیاز به مشروعیت بخشیدن به رنگ سبز را ضروری ندانست و تصریح کرد: رنگ سبز به عنوان یک نماد مقدس تبدیل شده که دوست و دشمن به آن اعتقاد دارند، بنابراین بحث تاریخی و علمی درباره این نماد خیلی ضروری به نظر نمی‌رسد و چیزی را اثبات نمی‌کند.
وی وظیفه اصلی جنبش سبز علوی را تمیز دادن، افرادی که به سبز انحرافی معتقدند با معتقدان به نماد‌های مقدسی چون رنگ سبز عنوان کرد و اظهار داشت: متاسفانه امروز برخی با سوء‌استفاده از نماد‌های دینی سعی در منحرف کردن اذهان عمومی دارند و از عنوان‌هایی مثل خرد‌بین سبز‌اندیش استفاده می‌کنند در حالی که هیچ خرد و منطقی پشت این اندیشه‌ها وجود ندارد.
روح‌بخش خاطر‌نشان کرد: جنبش سبز علوی باید سعی در نشان دادن انحرافات که با عنوان سبز استفاده می‌کنند، بپردازد و به نوعی با یک کار روانی و همه‌گیر کردن رنگ سبز مانع از سوء‌استفاده از آن شود.