حجت‌الاسلام فقیه‌زاده:رنگ سبز نمی‌تواند سمبل یک جریان حزبی و سیاسی باشد
ساعت ۳:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۸/۱۱ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: حجت‌الاسلام فقیه‌زاده گفت: رنگ سبز، مورد اشاره قرآن و نماد سادات علوی است که نباید آن را سمبل یک جریان حزبی و سیاسی قلمداد کرد.


حجت‌الاسلام مهدی فقیه‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار آئین و اندیشه فارس با اشاره به پیشینه تاریخی رنگ سبز در آئین مقدس اسلام گفت: حتی قرآن مجید نیز به رنگ سبز اشاره کرده است.
وی با بیان آیه 31 سوره مبارکه کهف «... وَیَلْبَسُونَ ثِیَابًا خُضْرًا مِّن سُندُسٍ وَإِسْتَبْرَقٍ ...» گفت: کلمه «خُضْراً» در این آیه مطرح شده است.
فقیه‌زاده با اشاره به معنای این آیه گفت: خداوند در این آیه وصف عده‌ای از اهالی بهشت را بیان می‌کند و می‌فرماید، این افراد لباس‌های فاخری به رنگ سبز و از حریر نازک و ضخیم‌ به تن می‌کنند.
ولی با بیان اینکه در بهشت هر نوع لباس و پوشش از هر نوع جنس و رنگی، موجود و در اختیار بهشتیان است، افزود: در تفاسیر آمده است که شاید بیان لباس سبز، اشاره به لباس رسمی و عمومی بهشتیان داشته باشد.
این کارشناس علوم دینی با اشاره به سیره پیامبر اکرم (ص) گفت: در تاریخ نقل است که پیامبر بنا به اقتضای مناسبات، عمّامه‌هایی با رنگ‌های مختلف به سر می‌گذاشته است. از جمله عمّامه‌هایی که برای پیامبر نقل شده است، عمّامه سبز رنگ است.
فقیه‌زاده با بیان اینکه هیچ رنگی به خودی خود مشروعیت نمی‌بخشد و تقدّس‌ ندارد، گفت: در علوم روان‌شناسی، رنگ‌ها دارای انرژی و معانی مختلفی هستند و برای آن‌ها، اثرات متافیزیکی بسیاری نقل شده است. به عنوان مثال برای رنگ سبز، آرامش‌بخشی بیان شده است.
وی با بیان اینکه در عرب جاهلی، رنگ‌‌ها معنای مختلفی داشته است، افزود: وقتی میان دو قبیله جنگی در می‌گرفت، با ورود به ماه‌های حرام، بر فراز خیمه خود پرچم قرمز رنگ نصب می‌کردند تا دیگران بدانند جنگ هنوز تمام نشده است و با پایان یافتن ماه‌های حرام ادامه خواهد یافت. همچنین زنان بدکاره نیز از آن زمان بر بالای خانه خود پرچم سیاهی نصب می‌کردند و به همین دلیل از آنان به عنوان زنان صاحب پرچم یاد می‌شد.
وی با اشاره به ماجرای ولادت امام حسن (ع) و پیچاندن آن حضرت در قنداقه زردرنگ گفت: پیامبر با دیدن امام حسن (ع) دستور داد قنداق امام را عوض کنند. بنابراین نمی‌توان منکر خواص و اثرات رنگ‌ها و میمنت آنها شد.
این کارشناس علوم دینی با اشاره به دوران امامت امام رضا (ع) گفت: در آن دوران، لباس لشکریان عباسی سیاه‌رنگ بود و سادات علوی برای نشان‌دادن ارادت خود به اهل‌بیت (ع) لباس سبز رنگ به تن می‌کردند.
فقیه‌زاده با تاکید بر اینکه رنگ سبز با برخی اعتقادات مذهبی آمیخته است، تصریح کرد: این رنگ، رنگی است که سادات از آن استفاده می‌کنند. همچنین گنبد مدینه یعنی «قبةالخضراء» نیز به رنگ سبز است.
وی ادامه داد: نباید با برخی اشتباهات، رنگ سبز را در انحصار حزب خاصی در آورده و با دیدن بهره‌برداری از آن توسط مردم، آنها را به یک جریان سیاسی مرتبط کرد.