آمریکا برای پر کردن خلأ سفارت خود مهره های ایرانی استخدام کرده است
ساعت ٥:٥٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۸/۱٠ : توسط : حسینی

یک پایگاه اطلاع رسانی آمریکایی اعلام کرد: دولت این کشور با توجه به تعطیلی 30ساله سفارت خود در تهران، از برخی کارشناسان ایرانی برای جمع آوری اطلاعات در مورد «ملت فارس» استفاده می کند.
به گزارش ورلد پالیتیکس ریویو «آمریکا 30 سال پیش به خاطر اشغال سفارتخانه اش در تهران و قطع روابط سیاسی با ایران، ارزشمندترین منبع اطلاعاتی خود راجع به این کشور و رژیم اسلامی را از دست داد. اما دولت آمریکا برای پر کردن این خلأ اطلاعاتی، به کارشناسان روی آورده تا در مورد ملت فارس اطلاعاتی به او بدهند.»
جوردن اسمیت خبرنگار آمریکا و نویسنده سایت مذکور اضافه کرد: در واقع سیاست اوباما در قبال ایران توسط تعداد زیادی از کارشناسان داخل و خارج از دولت وی شکل گرفته است.
وی از کسانی چون تریتا پارمی، کریم سجادپور، هاله اسفندیاری، ولی نصر و افشین مولوی به عنوان شماری از کسانی که در امر جمع آوری اطلاعات و تحلیل به دولت آمریکا کمک می کنند یاد کرد و نوشت: اسفندیاری سال 2007 به اتهام اقدام علیه امنیت ملی ایران به مدت 6 ماه در حبس به سر می برد. ایرانی هایی از این دست با موسساتی نظیر وودرو ویلسون، بنیاد کارنگی و بنیاد نیو آمریکا همکاری می کنند.
خبرنگار آمریکایی در عین حال با اشاره به نقش دنیس راس صهیونیست در هماهنگی شماری از این مشاوران نوشت: راس از وزارت خارجه به شورای امنیت ملی منتقل شد. او حامی اسرائیل و مخالف ایران محسوب می شود. آرون میلر یک دیپلمات سابق که با راس کار کرده می گوید رئیس جمهور بیش از مشاوران، به وزیر خارجه تکیه می کند. موضع هیلاری کلینتون نسبت به ایران حتی از اوباما خصمانه تر است.
شایان ذکر است محافل اطلاعاتی و سیاسی آمریکا برای جمع آوری اطلاعات درباره ایران، در کنار استفاده از برخی سفارت های غربی در تهران (نظیر سفارت انگلیس) اقدام به راه اندازی موسساتی با پوشش های علمی و تحقیقاتی و مطالعاتی کرده و از این طریق با عناصر هدف و سوژه در ایران تماس می گیرند.