اتهام ایران به دخالت در عراق، منحرف کردن نگاه‌ها از اصل ماجراست
ساعت ٧:۳٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٥/۳۱ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: خطیب نماز جمعه بغداد با اشاره به انفجارهای اخیر در عراق و عوامل پشت پرده آن گفت: برای شناخت جریان‌های پشت پرده آن کافی است ببینیم که کدام کشور با فتواهای عجیب و غریب و با پرداخت پول از تروریست‌ها در این کشور حمایت می‌کند.


به گزارش خبرنگار فارس، سیدمحمدحیدری خطیب جمعه مسجد "خلانی " و یکی از رهبران ائتلاف یکپارچه ادعای دخالت ایران در امور داخلی عراق را رد کرد و گفت: اگر در جایی از عراق کسی عطسه‌ای کند یا حرفی در جایی به میان آورد، می‌گویند ایران این کار را کرده است.
وی با اشاره به حملات تروریستی اخیر در عراق که ده‌ها نفر را به کام مرگ کشاند، افزود: اکنون هم این اتفاق ناگوار و این انفجارها روی داده است ولی با کمال وقاحت می‌گویند که ایران این کار را انجام داده است.
عضو پارلمان عراق تصریح کرد: این در حالی است که خودشان بهتر از دیگران می دانند که چه کسانی پست سر این ماجرا هستند و برای شناخت جریانهای پشت پرده تنها کافی است که آشکارا به برخی از فتواها نگاهی بیاندازیم. خودشان می‌دانند که کدام کشور با صدور فتواهای عجیب و غریب به دنبال این مسائل است و خوب می‌دانند که کدام کشور با پرداخت پول تروریست‌ها را در این کشور حمایت می‌کند.
سیدمحمد حیدری دلیل این اتهام‌زنی به ایران را در دو عامل دانست و گفت: دلیل اول این است که مسبب اصلی شناخته نشود و همه توجهات را به سمت ایران جلب کنند تا کسی متوجه اصل ماجرا و مسبب اصلی آن نشود دلیل دوم نیز همانی است که گفتم و آن این است که کسی حرفی بزنند تا دیگران آن را تکرار کنند و دنباله‌رو او باشند.
وی همچنین خواستار برکناری سران ارشد و مسئولان بلندپایه امنیتی عراق شد و بر بازنگری سیاست‌ها و طرح‌های امنیتی در این کشور تاکید کرد.
خطیب جمعه مسجد خلانی بغداد همچنین بعثی‌ها و سازمان تروریستی القاعده را در ورای این حملات تروریستی در عراق دانست و خواستار برکناری بعثی‌ها از مناسب و پست‌های امنیتی شد.
سید حیدری همچنین خواستار مجازات و مواخذه عاملان و حامیان این حملات تروریستی شد.
مردم عراق طی سه روز گذشته روزهای خونینی را سپری کردند به طوری در جریان آن بیش از یکصد نفر کشته و بیشتر از 600 نفر زخمی شدند.
انتهای پیام/