وایی در جمع خبرنگاران: پرونده‌ متهمان آشوب‌های اخیر به دادگاه‌ ارسال شده است
ساعت ٤:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۸/۱٠ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: رئیس کل دادگستری استان تهران از ارسال اکثریت پرونده‌های متهمان آشوب‌های اخیر به دادگاه خبر داد و گفت: پرونده متهمان آشوب‌های اخیر در دو شعبه فعال در حال رسیدگی‌ است.


به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری فارس؛ سید‌علیرضا آوایی رئیس کل دادگستری استان تهران صبح امروز یکشنبه در حاشیه برگزاری مراسم تحلیف اعضای جدید هیئت منصفه مطبوعات در جمع خبرنگاران در خصوص آخرین وضعیت بهزاد نبوی گفت: قرار بوده که دادگاه وی امروز برگزار شود اما نبوی تقاضای استمهال کرده است.
وی افزود: نبوی چند روزی مهلت خواسته و دوستان هم مخالفتی با این استمهال نکرده‌اند و ممکن است که آن را بپذیرند.
رئیس کل دادگستری استان تهران در خصوص علت درخواست این مهلت نیز اظهار داشت: شاید این تقاضا به علت بیماری وی بوده باشد اما این مقدار مدارا را دادگاه نیز باید با زندانیان داشته باشد.
آوایی در پاسخ به سئوال خبرنگاری درباره چگونگی برگزاری دادگاه وی گفت: بنده از غیرعلنی بودن آن اطلاعی ندارم و به ما اطلاعی نداده‌اند ولی قرار بوده وکیل وی به دادگاه حاضر شود.
آوایی در خصوص اینکه معاون اول قوه قضائیه خبر از صدور 50 حکم داده است چه تعداد از احکام صادر شده تقاضای تجدید‌نظر شده است، تصریح کرد: معمولا همه یا اکثریت قریب‌به اتفاق نسبت به احکام صادره تقاضای تجدید‌نظر می‌کنند ولی آمار دقیقی در این‌باره در اختیار ندارم این در حالی است که 20 یا 30 نفر اول همه تقاضای تجدید‌نظر داده‌اند.
وی با اشاره به درخواست تجدید‌نظر وکیل تاج‌بخش تاکید کرد:‌نمی‌توانیم با تجدید‌نظر موافقت نکنیم چرا که تجدید‌نظر حق محکوم‌علیه است، ما باید تقاضای تجدید‌نظر خواهی را تحویل گرفته و به دادگاه ارائه دهیم و در نهایت هیئت‌ دادگاه تجدید‌نظر آن را بررسی کند. البته ممکن است موارد و استناداتی که مطرح می‌شود مورد پذیرش واقع شده یا اینکه نشود.
آوایی همچنین در پاسخ به سئوال خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا در خصوص سه شهروند آمریکایی پرونده‌ای تشکیل شده است، ابراز بی‌اطلاعی کرد.
وی در پاسخ به سئوال خبرنگار فارس که از وی پرسید چه تعداد پرونده برای ارسال به دادگاه باقی مانده است، گفت: برای قالب پرونده‌هایی که در اختیار داشتیم کیفر خواست‌ صادر و به دادگاه ارسال شده است به نظر بنده در حال حاضر دیگر مواردی که پرونده‌ها به دادگاه ارسال نشده باشد نداریم. لذا اکثریت قریب‌به اتفاق پرونده‌ها در حال حاضر در دادگاه است.
رئیس کل دادگستری استان تهران تصریح کرد: قالب کیفرخواست‌های انفرادی متهمان نیز صادر شده و در نوبت رسیدگی قرار دارد البته دو شعبه فعال نیز در حال رسیدگی می‌باشد.
آقایی در باره اظهارات دادستان تهران مبنی بر ادامه تحقیقات پیرامون پرونده احمد زید‌آبادی گفت: دادستان تهران به بنده اعلام کرده که قالب پرونده‌ها به دادگاه ارسال شده ولی اگر تحقیقات چند پرونده کامل نشده شما این را از بنده بپذیرید که با احتیاط می‌گویم قالب پرونده‌ها ارسال شده است یعنی ممکن است که برخی پرونده‌ها مراحل تکمیل در دادسرا را طی می‌کنند.
وی در پاسخ به سئوال خبرنگاری مبنی بر اینکه مسئولان ناجا و ستاد مبارزه با مواد مخدر اصرار دارند که مشکل مواد فروشان را حل کرده‌اند ولی دستگاه قضایی پس از چند روز آنها را آزاد می‌کند، تاکید کرد: بنده با این مشی مصاحبه موافق نیستم، اینکه بخش‌هایی از نظام مشکلاتی که مربوط به همه کشور و نظام است را به گردن یکدیگر بیاندازند شیوه مناسبی نیست. چرا که ما همه یک مجموعه هستیم از این رو مشکلات ما نیز مشکلات همه است.
رئیس کل دادگستری استان تهران خاطر نشان کرد: سازمان زندان‌ها و نیروی انتظامی معاذیری دارند اینکه هر جا با مشکلی مواجه شویم بگوئیم ناجا ضعیف عمل کرده و یا اینکه ناجا اگر مشکلی مواجه شد بگوید که دستگاه قضایی ضعیف عمل کرده نه شرط حکومت‌داری و نه شرط تقوا است. البته شأن مسئولان و نظام هم این نیست.
آوایی اضافه کرد: اجمال موضوع این است که زندان محل نگهداری معتادان نیست چرا که آنها غالباً بیمار هستند و بیماری آنها هم مصری بوده و برای جامعه مشکل ایجاد می‌کند البته تعداد آنها نیز تناسبی با گنجایش زندان‌های ما ندارد.
رئیس کل دادگستری استان تهران در پایان در خصوص برگزاری دادگاه 7 بهائی دستگیر شده نیز اظهار داشت: فکر می‌کنم زمان زیادی طول نکشد که دادگاه آنها برگزار شود.