رئیس قوه قضائیه: نظر مقام معظم رهبری در مورد رابطه با آمریکا فصل‌الخطاب است
ساعت ٤:۳٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۸/۱٠ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: آیت الله لاریجانی با تأکید بر این نکته که رابطه ایران و امریکا منع ذاتی ندارد، گفت:‌ در نهایت نظر مقام معظم رهبری است که در این مورد فصل‌الخطاب است که نظر ایشان نیز تاکنون بارها اعلام شده است.


به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی قوه قضائیه، آیت الله صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه در جلسه امروز مسئولان عالی قضایی دادستان کل کشور را مسئول تهیه طرح جامعی برای برخورد با عوامل اخلال در امنیت اجتماعی کرد.
رئیس قوه قضائیه با تأکید بر اعمال قاطعیت، سرعت و دقت در رسیدگی به جرائم مخل امنیت اجتماعی از سوی قضات رسیدگی کننده، اظهار داشت: اینگونه جرائم که امنیت آحاد جامعه را مورد حمله قرار داده است موجب بی‌اعتمادی مردم نسبت به دستگاه قضایی می‌شود بنابراین جا دارد ضمن رعایت کمال دقت به پرونده های جنایت‌هایی همانند تجاوز به عنف، آدم ربایی و شرارت خارج از نوبت رسیدگی شود.
آیت الله لاریجانی به رؤسای دادگستری‌های سراسر کشور دستور داد که در جهت تقویت دادگاه‌های کیفری استان که مسئولیت رسیدگی مستقیم به جرایم مهم را دارند، برنامه ریزی کنند.
وی استمرار حرکت قاطعانه با عوامل اخلال در امنیت اجتماعی را یک ضرورت دانسته و افزود: اقدامات مربوط به ایجاد امنیت اجتماعی نباید فصلی و موردی انجام شود.
رئیس قوه قضائیه با تأکید بر این که توجه به مسائل سیاسی نباید موجب غفلت از آسیب‌های اجتماعی شود، خواستار رسیدگی فوری، دقیق و قاطع قوه قضائیه با مجرمان و ایجاد احساس امنیت در بین مردم شد.
آیت الله لاریجانی ادامه داد: در برخورد با جرائم و آسیب‌هایی که روح و روان جامعه و امنیت خانواده‌ها را به خطر می‌اندازد باید با سرعت، دقت و قاطعیت وارد عمل شد، برخورد قاطع قوه قضائیه با اینگونه جرائم، مجرمان و اطلاع رسانی از چنین برخوردهایی، در تأمین امنیت جامعه و تقویت احساس امنیت میان مردم بسیار موثر است.
وی تأکید کرد: تکرار برخی از چنین آسیب‌هایی در جامعه به این دلیل است که برخوردهای قاطع با اراذل و اوباش و اشرار اطلاع رسانی نمی‌شود.
آیت الله لاریجانی افزود: دستگاه ‌های انتظامی، امنیتی و قضایی باید نحوه رفتار خود را در رابطه با برخورد با جرائمی که موجب سلب امنیت جامعه و خانواده ها می‌شود تقویت کنند تا مردم بدانند که قوه قضائیه به صورت جدی پیگیر ایجاد امنیت و برخورد با اشرار و اراذل و اوباش است.
وی اضافه کرد: مردم باید احساس کنند چرا که امنیت و آرامش مردم برای قوه قضائیه مهم است.
رئیس قوه قضائیه با گرامیداشت یوم‌الله13 آبان این روز را نماد توانایی و خود اتکایی ملت ایران دانسته و گفت: تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در روز 13 آبان آثار مثبت بسیاری برای جمهوری اسلامی ایران داشت.
آیت الله لاریجانی با اشاره به اینکه روابط ایران با دیگر کشورها بر اساس منافع ملت است، به زمزمه‌های مذاکره با امریکا اشاره کرده و اظهار داشت: ما اگر بدون دقت و ظرافت به طرف مذاکره با امریکا پیش رفته و مبنای کار را سخنان ظاهری قرار دهیم، نمی توانیم به موفقیت دست پیدا کنیم.
وی با تأکید بر این نکته که رابطه ایران و امریکا منع ذاتی ندارد، گفت: در نهایت نظر مقام معظم رهبری است که در این مورد فصل‌الخطاب است و نظر ایشان نیز تاکنون بارها اعلام شده است.
رئیس قوه قضائیه با اشاره به موضوع انرژی هسته‌ای گفت: در مسئله انرژی هسته‌ای ملت و دولت ایران پایمردی بسیاری از خود نشان داده است و به راحتی نباید منافع خود را در این مسئله نادیده بگیریم.
آیت الله لاریجانی تأکید کرد: ‌فرستادن اورانیوم به از خارج کشور قابل تأمل است و به نظر می‌رسد اینگونه تعامل در بحث انرژی هسته‌ای به نفع کشور نیست ولی حسب پیمان NPT کشورهای پیشرفته موظفند اورانیوم مورد نیاز کشور را به ایران تحویل دهند.
در ادامه جلسه مسئولان عالی قضایی قانون شوراهای حل اختلاف مورد بحث و بررسی قرار گرفت؛ همچنین در این جلسه مقرر شد در خصوص حدود صلاحیت‌های شورای حل اختلاف بحث و بررسی ادامه یافته و در جلسات آینده مسئولان عالی قضایی در این خصوص تصمیم‌گیری شود.
رئیس قوه قضائیه با اشاره به مشکلات شوراهای حل اختلاف خواستار تقویت ظرفیت‌های دادسراها و دادگاه‌ها در ایجاد صلح و سازش شده و گفت: در قانون فعلی شوراهای حل اختلاف مسئله چگونگی نظارت بر کار شوراها مشخص نیست و کمبود بودجه نیز می‌تواند مشکلاتی را برای شوراهای حل اختلاف ایجاد کند.