ابوترابی :هیچ‌گونه پیش شرطی برای تحویل سوخت به ایران قابل پذیرش نیست
ساعت ٤:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۸/۱٠ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: نائب رئیس مجلس با تاکید بر اینکه براساس قواعد بین‌المللی، کشورهای تولیدکننده سوخت هسته‌ای، مکلف به تامین سوخت راکتور کشورمان هستند، افزود: هر گونه پیش شرطی برای تحویل این سوخت به ایران، غیر قابل پذیرش است.


به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام محمد حسن ابوترابی فرد نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در حاشیه جلسه علنی امروز یکشنبه، در جمع خبرنگاران با اشاره به آخرین مذاکرات هسته‌ای اظهار داشت: باید توجه داشت که رآکتور تهران با اهداف انسان‌دوستانه و با تولید داروهایی که در عرصه پزشکی کاربرد دارند فعالیت می‌کند.
وی با بیان اینکه براساس قواعد بین‌المللی کشورهای تولیدکننده سوخت هسته‌ای، مکلف به تامین سوخت راکتور کشورمان هستند، بیان داشت: هر گونه پیش شرط برای تحویل این سوخت به ایران قابل پذیرش نیست.
وی در پاسخ به سوال خبرنگاری که مدعی شد در حال حاضر بین مسئولان درباره روند تهیه سوخت هسته‌ای رآکتور تهران اختلاف دیدگاه وجود دارد گفت: من فکر نمی‌کنم که اختلاف دیدگاه معناداری وجود داشته باشد.
کشورهای دارنده سوخت 19/7درصد باید نیاز جمهوری اسلامی ایران را تامین کنند و ایران نیز در چارچوب آژانس و با نظارت دقیق این نهاد خرید خود را انجام می‌دهد.
ابوترابی فرد در پاسخ به سوال دیگری درباره اظهارات رییس جمهوری در مشهد گفت: من صحبت‌های رییس جمهور را گوش نکرده‌ام اما اگر اختلاف دیدگاهی وجود داشته باشد یک نظریه قابل دفاع است که باید کشورهایی که دارای سوخت هسته‌ای هستند نیاز سایر کشورها را تامین کنند.
ابوترابی با اشاره به طرح هدفمند کردن یارانه‌‌ها که اکنون در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است، افزود: بعد از نهایی شدن لایحه در مجلس و تایید شورای نگهبان، کلید عملیاتی شدن این طرح زده خواهد شدو همانطور که در قانون هم پیش بینی شده است اجرای آن 5 سال زمان خواهد برد.
وی تاکید کرد: اگرچه ممکن است در ماه‌های نخست، دولت زمینه‌های اجرایی کردن آن را فراهم کند اما بعد از آن و با فراهم شدن زیرساخت‌ها زمینه برای اجرای دقیق آن فراهم می‌شود.