رئیس‌جمهور از افشای پشت‌پرده آشوب‌های اخیر خبر داد
ساعت ۸:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۸/٩ : توسط : حسینی

 

ردپای بیگانگان در هدایت "جریان سبز"
موضوع "دخالت کشورهای بیگانه" در آشوب‌های پس از انتخابات در حالی بارها مورد تاکید مقامات ارشد کشور و مسئولان اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی قرار گرفته و حتی اسنادی از آن افشا شده که سران اصلاحات همچنان معتقدند که تجمعات پس از انتخابات کاملا "مردمی" بوده و ارتباطی به بیگانگان ندارد.

شبکه ایران: محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور کشورمان اخیرا از افشای جزئیات "دخالت بیگانگان در اغتشاشات پس از انتخابات" خبر داد.

او در گفت‌وگو با فهمی هویدی، روزنامه‌نگار مشهور عرب، دخالت بیگانگان در آشوب‌های پس از انتخابات را حتمی دانست.

احمدی نژاد با اشاره به حمایت برخی از سفارت‌‌های کشورهای اروپایی از آشوب‌ها، زمان را برای پرده برداشتن از حقایق و جزئیات دخالت‌های انجام شده در حوادث پس از انتخابات کافی ندانست و خبر داد که این حقایق "به ‌زودی اعلام خواهد شد."

اما موضوع "دخالت کشورهای بیگانه" در آشوب‌های پس از انتخابات در حالی بارها مورد تاکید مقامات ارشد کشور و مسئولان اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی قرار گرفته و حتی اسنادی از آن افشا شده که سران اصلاحات همچنان معتقدند که تجمعات پس از انتخابات کاملا "مردمی" بوده و ارتباطی به بیگانگان ندارد.

مهندس موسوی اخیر این موضوع را با عبارت "حرکت‌های خودجوش مردم" یاد کرد و حتی رسانه‌های داخلی را  متهم ساخت که بدون دلیل جریان سبز را به بیگانگان پیوند می‌زنند و سعی در وارونه نشان دادن حقایق می‌کنند.

این در حالی است که به اذعان ناظران و کارشناسان سیاسی "رویکرد مداخله‌جویانه" کشورهای غربی و رسانه‌های آنان آنقدر آشکار بوده که جایی برای انکار این موضوع باقی نگذاشته است.

شاید به همین دلیل بود که رهبر معظم انقلاب در همان روزهای ابتدایی "اردوکشی‌های خیابانی"، سران کشورهای اروپایی و امریکایی را مورد خطاب قرار دادند که "قدری شرم و حیا کنند و از این کارها دست بردارند."

حضرت آیت الله خامنه‌ای همچنین دیدار مسؤولین نظام در سالروز بعثت نبی مکرم اسلام(ص)، با اشاره به ادعای دشمنان ملت ایران مبنی بر دخالت نکردن در مسائل داخلی کشور تاکید کردند: در حالیکه دخالت دشمنان بویژه نقش رسانه‌های آنها کاملاً آشکار است، این ادعا نشان دهنده بی‌حیائی است.

البته به گفته کارشناسان سیاسی حوادث پس از انتخابات در ابتدا با چراغ سبز و هدایت سران اصلاحات آغاز شد اما با گذشت اندک زمانی، فرمان هدایت جریان سبز از دستان مهندس موسوی و یارانش خارج شد و صحنه برای هنرنمایی بیگانگان هموار شد.

بر این اساس بود که رهبر انقلاب اسلامی هفته گذشته در جمع نخبگان فرمودند: در همان ساعات اول (بعد از انتخابات) به آنها (عناصرصحنه گردان) پیغام خصوصی دادم که شما در حال شروع برخی مسائل هستید اما دیگران از آن ها سوءاستفاده می کنند و شما نمی توانید ماجرا را کنترل کنید و همانطور هم شد.

* غرب اعتراف کرد، سران اصلاحات اصرار می‌کنند

با این حال، به موازات شکست آشوب‌ها، عقب‌نشینی دولت‌های غربی از موضع مداخله‌جویانه خود هم، ادامه یافت.

عقب‌نشنی غرب، بار دیگر سران اصلاحات را بر آن داشت که تجمعات غیرقانونی آشوب‌گران را "جنبش مردمی" بنامند و هرگونه ارتباط آن را با خارج از کشور تکذیب کنند.

اما اعترافات عوامل و وابستگان دولت‌های غربی در دادگاه‌های کودتای مخملی، این ادعا را بشدت تحت تاثیر قرار داد.

در این راستا، ابتدا حسین رسام، تحلیلگر ارشد سفارت انگلیس از برنامه‌های این کشور در حمایت و تقویت اغتشاشات خبر داد و اعلام کرد که سران انگلیسی بر روی انتخابات 22 خرداد به عنوان نقطه عطفی برای تغییر رفتار و یا حتی تغییر نظام جمهوری اسلامی حساب باز کرده بودند.

مشابه این اظهارات را یحیی کیان تاجبخش، مشاور سابق بنیاد سوروس در ایران بیان کرد: "اغتشاشات اخیر اتفاقی نبوده بلکه نتیجه برنامه‌ریزی درازمدت است. هدف از برنامه‌ریزی برای این اغتشاشات حمله و تضعیف نظام مقدس جمهوری اسلامی با استفاده از انتخابات دهم بود. پروژه براندازی نرم هم با انتخابات دهم کلید خورد."

البته آنچنان که کیان تاجبخش گفت، سران کشورهای غربی این اهداف را از طریق سیاسیون داخلی پیگیری می‌کردند. به همین دلیل بود که او اسم محمد خاتمی، رئیس دولت اصلاحات را به میان آورد و افشا کرد که "خاتمی از سال 85 با سوروس دیدار و ارتباط مستمر داشته است"؛ موضوعی که پس از چند روز با تایید خود جورج سوروس و سکوت خاتمی همراه شد.

علاوه بر این، مازیار بهاری، نماینده رسمی نیوزویک در تهران و همکار شبکه بی‌بی‌سی هم، رفتار مهندس موسوی در انتخابات و پس از آن را، مطابق یک "الگوی کلاسیک انقلاب رنگی" اعلام کرد.

"نقش‌آفرینی سفارت فرانسه" در جریان آشوب‌ها را نیز، نازک افشار، کارمند بخش فرهنگی سفارت این کشور در تهران، افشا کرد.

*جریان سبز از درون می‌جوشد یا بیرون

این افشاگری‌ها در عین حال، تنها بخش کوچکی از اسناد بدست آمده درباره "دخالت بیگانگان" در ناآرامی‌های اخیر بود و آنچنان که نهادهای اطلاعاتی و امنیتی خبر می‌دهند، ابعاد حمایت‌های مالی و تبلیغاتی غرب از آشوبگران داخلی، بسیار فراتر از این اطلاعات رسانه‌ای است.

با این حال برخی کشورهای غربی همچنان به صورت آشکارا به حمایت از جریان آشوبگر ادامه می‌دهند. به طوری که هفته گذشته رسانه‌ها از اختصاص "بودجه 55 میلیون دلاری" برای جنگ نرم علیه ایران، عبور از فیلترینگ و شبکه‌سازی اغتشاشگران از سوی دولت آمریکا خبر دادند.

سایت صدای آمریکا هم اخیرا اعلام کرد که "معاون وزیر امور خارجه آمریکا اطمینان داد، دولت این کشور از اصلاح‌طلبان در ایران حمایت می‌کند و حمایت از فعالان این طیف کاهش نیافته است."

با این همه، سران اصلاحات همچنان معتقدند، "جریان سبز" که در حاشیه روز قدس و اخیرا در ناآرامی برخی دانشگاه‌ها نقش‌آفرینی کرد، یک جریان خود جوش مردمی و حتی به گفته مهندس موسوی "اکثریت مردم" هستند.

گفتنی است به واسطه تاکید مهندس موسوی بر ادامه این رویکرد، بیش از 100 نفر از وکلای مردم در بهارستان، اقدام به شکایت از او کرده‌اند که به گفته محسنی‌اژه‌ای، دادستان کل کشور، این شکایت اکنون در این نهاد در حال رسیدگی است.