در گفت‌وگو با اشپیگل؛ گلدستون: حقوق بشر در فلسطین زیر پا گذاشته شد
ساعت ٧:٤۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۸/٩ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: رئیس کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل متحد در گفت‌و‌گو با یک هفته‌نامه آلمانی بار دیگر اقدامات رژیم صهیونیستی در غزه را نقض آشکار حقوق بشر توصیف کرد و گفت اسرائیل در غزه در پی آن بود، تا مردم فلسطین را تنبیه کند.


به گزارش فارس، "ریچارد گلدستون " 70 ساله که پیش از این در آفریقای جنوبی قاضی قانون اساسی بود و در برنامه طرح اتهام سازمان ملل علیه جنایتکاران یوگسلاوی سابق و رواندا نقش مهمی داشت درباره تحقیق درباره جنگ غزه با نشریه "اشپیگل " مصاحبه‌ای داشت.

اشپیگل: شما با انتشار گزارش اخیر خود اسرائیل را دچار مشکل کرده‌اید، شما در مجموع اسرائیل را به چه چیزی متهم می‌کنید؟
گلدستون: اسرائیل در غزه به دنبال آن بود، تا مردم فلسطین را تنبیه کند و این کار را با خرابی‌ها، کمبود آب و مواد غذایی مورد نیاز مردم انجام داد و این چیزی به جز نقض حقوق بشر نیست.

اشپیگل: با توجه به این مسئله که اسرائیل و حماس اجازه تحقیق مستقل را نمی‌دهند، آیا شما از دادگاه لاهه خواهید خواست تا در این باره وارد عمل شود؟ (البته) این موضوع فقط با موافقت آمریکا عملی خواهد بود.
گلدستون: این که بعدها چه رخ می‌دهد به سیاستمداران بستگی دارد اما آنچه در شرایط فعلی باعث امیدواری است، این است که حماس و اسرائیل همکاری را آغاز کرده‌اند.

اشپیگل: اسرائیل مدعی است که هیچ اخباری مبنی بر خطا کار بودن ارتش در دست ندارد.
گلدستون: اسرائیل تاکنون با سربازان خود در این باره صحبت کرده است و هیچ مدرکی (برای اثبات آنچه مدعی است) ندارد. ما به عنوان کمیته حقیقت یاب هیچ کار خطایی انجام ندادیم.

اشپیگل: "بنیامین نتانیاهو " نخست وزیر اسرائیل گزارش شما را "گزارشی توام با خودرایی " خطاب کرد و وزیر امور خارجه اسرائیل نیز گفت که این گزارش هیچ مبنای درست حقیقی، اخلاقی ندارد.
گلدستون: رفتار اسرائیلی‌ها از نخست من را ناامید کرد. آنها هرگونه همکاری را به تعویق می انداختند. حتی پیش از آنکه این گزارش منتشر شود آنها تلاش کردند تا اعتبار گزارش ما را خدشه‌دار کنند و هم اکنون نیز به همین کار ادامه می‌دهند و هر چه حقیقت بیشتر آشکار می‌شود، حملات اسرائیل به ما بیشتر می‌شود.

اشپیگل: اسرائیل می‌گوید که در این گزارش حق دفاع در جنگ اسرائیل به رسمیت شناخته نشده است.
گلدستون: ما در این گزارش حق دفاع اسرائیل را زیر سوال نبرده‌ایم. ما فقط چگونگی این کار را مورد بررسی قرار دادیم.

اشپیگل: اسرائیل گفته است که دولت فلسطینی را تنها در صورتی به رسمیت می‌شناسد که گزارش مزبور نادیده گرفته شود. آیا شما در نظر ندارید که به این ترتیب به تحقق صلح کمک کنید؟
گلدستون: اگر من آرزوی تحقق صلح را نداشتم، هرگز در (تهیه) چنین گزارشی همکاری نمی‌کردم. اما باید بگویم که با مخفی کردن واقعیت، هیچ مسئله اشتباهی، درست نمی‌شود و اگر کمیسون حقیقت یاب در آفریقای جنوبی فعالیت نمی‌کرد، آپارتاید نیز از بین نمی‌رفت.