تحلیلگر صهیونیست: همه سران اسرائیل از پاسخ دادن درباره جنگ غزه هراس دارند
ساعت ٧:۳۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۸/٩ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: تحلیلگر صهیونیست با درج مقاله‌ای نوشت که تمام سران اسرائیل به دلیل عدم پاسخ مناسب و ترس از افکار عمومی، از جواب درباره ناگفته‌های جنگ غزه هراس دارند.


به گزارش فارس به نقل از روزنامه عبری‌زبان "هاآرتص "، "آلوف‌بن " تحلیلگر این روزنامه با نوشتن مقاله‌ای با این عنوان که " چه کسی و برای چه هدفی جنگ غزه را شروع کرد " نوشت: من به دنبال پاسخ به برخی از سؤال‌هایی هستم که بعد از جنگ غزه مطرح شد و تا به حال نیز کسی به طور مشخص به این سؤال‌ها جواب نداده است.
این تحلیگر صهیونیست می‌نویسد: با وجود اینکه می‌دانم هیچ‌کس در اسرائیل نمی‌تواند یا نمی‌خواهد به این سؤال‌ها پاسخ دهد، ولی آنها را مطرح می‌کنم تا بتوانیم درباره زوایای پنهانی جنگ غزه کمی بیشتر بدانیم.
آلوف بن افزود: من می‌خواهم بدانم که آیا این جنگ بواسطه تغییر در مدیریت آمریکا شروع شد و یا اینکه رؤسای اسرائیل بدون ملاحظه دیگران تصمیم به این اقدام گرفتند.
وی نوشت: من می‌خواهم بدانم که چه کسی و برای چه به نظامیان اسرائیل دستور داد که هزاران نفر از مردم غزه را به گلوله ببندد و باعث شود که ارتش اسرائیل، در گزارش "گلدستون " محکوم به جنایات جنگی شود. می‌خواهم بدانم که چه کسی باعث سرخوردگی ارتش و نظامیان اسرائیل شد و باعث شد که ارتش اسرائیل دیگر نمی‌تواند در آینده به صورت مستقل درباره عملیا‌ت‌ نظامی خود، تصمیم بگیرد.
می‌خواهم مطلع شوم که چرا تصمیم آتش‌بس میان حماس و اسرائیل شکسته شد و چرا در چهارم نوامبر، ارتش اسرائیل مناطق غزه را هدف اصابت گلوله قرار داد.من می‌خواهم بدانم که آیا کابینه "ایهود اولمرت " نخست‌وزیر سابق اسرائیل به دنبال آرامش در منطقه بود و یا اینکه تنها به فکر اقدام نظامی علیه حماس بود.
آلوف بن در ادامه نوشت: باید به این مسئله اشاره شود که کابینه وقت، از جنگ مفتضحانه دوم لبنان (جنگ 33 روزه) چه نتیجه‌ای گرفت و این نتیجه را به چه صورتی در جنگ غزه پیاده کرد.
باید به این مسئله جواب داده شود که چرا احزاب مخالف کابینه اولمرت، مانند حزب "لیکود " و "خانه ما " با "زیپی لیونی " وزیر خارجه و "ایهود باراک " وزیر جنگ سابق، برای شروع و ادامه جنگ موافقت کردند و هیچ مخالفتی از خود نشان ندادند.
تحلیلگر هاآرتص در آخر نوشت: نیاز به یک کمیته تحقیق است تا بتوانیم به زوایای پنهان جنگ غزه دست پیدا کنیم و به دلیل اینکه در کنست اسرائیل، لیونی رئیس حزب کادیما و در کابینه "بنیامین نتانیاهو " نخست‌وزیر اسرائیل، افرادی همچون وزیر جنگ و "آویگدور لیبرمن " وزیر خارجه وجود دارند، معنایی ندارد که امیدوار باشیم به این سوال‌ها پاسخ داده شود زیرا تمام این افراد در جنگ غزه به نوعی دخالت داشته‌اند و از اینکه درباره این جنگ تحقیق و بازرسی شود، هراس دارند.