دست دوستی اوباما!؟ طرح تحریم ایران در کمیته بانکداری سنای آمریکا تصویب شد
ساعت ۳:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۸/۸ : توسط : حسینی
خبرگزاری فرانسه از واشنگتن گزارش داد: کمیته بانکداری سنای آمریکا روز پنجشنبه بسته ای جامع از تحریمهای اقتصادی علیه ایران را تصویب کرد که یکی از تلاشهای متعدد قانونگذاران برای وادارکردن تهران به متوقف کردن برنامه هسته ایش است.

به گزارش ایرنا خبرگزاری فرانسه افزود: کمیته مذکور به رهبری سناتور دمکرات "کریستوفر داد" با 23 رای موافق بدون مخالف این طرح را تصویب کرد که بویژه شرکتهایی را هدف می گیرد که به جمهوری اسلامی کمک کنند تا فرآورده های نفتی همچون بنزین به دست آورد.
"داد" در بیانیه ای گفت "ما یاید علامتی واضح برای ایران بفرستیم که اگر کماکان به بی اعتنایی به خواست جامعه بین المللی ادامه دهند، ملت ما آماده است با آنها در این مورد مقابله کند."
مصوبه کمیته بانکداری سنا بویژه بازار آمریکا را به روی فرش، خاویار و پسته ایران خواهد بست که بیل کلینتون رییس جمهور سابق آمریکا آنها را به نشانه صلح از تحریم تجاری آمریکا مستثنی کرده بود.
این مصوبه همچنین از رییس جمهور می خواهد که شرکتهای غیرآمریکایی مستوجب تحریم را به کنگره معرفی کند. طبق قانونی که در سال 1996 تصویب شد، شرکتهایی که بیش از 20 میلیون دلار در بخش انرژی ایران سرمایه گذاری کنند، مجازات می شوند.
خبرگزاری فرانسه ادامه داد: ایران بخش اعظم واردات بنزین خود را از شرکت سوییسی ویتول، شرکت سوییسی - هلندی ترافیگورا، توتال فرانسه، شرکت سوییسی گلنکور، شرکت نفت انگلیسی بریتیش پترولیوم و شرکت هندی ریلاینس دریافت می کند.
مصوبه مذکور همچنین قانون سال 1996 را تعمیم می دهد تا خطوط نفت و گاز و نفتکشها را نیز شامل شود و دولت را ملزم به توقیف داراییهای هر ایرانی فعال در تکثیر تسلیحات هسته ای یا تروریسم می کند.

خبرگزاری فرانسه اضافه کرد: سرنوشت نهایی این مصوبه روشن نیست چرا که باید در هر دو مجلس نمایندگان و سنا به تصویب برسد و سپس با امضای اوباما قانون شود.
روسای جمهور آمریکا نیز از یک تبصره امنیت ملی که در لایحه اصلی تحریمهای 1996 گنجانده شده استفاده کرده اند تا از اعمال تحریمها علیه ایران اجتناب کنند.