خطیب جمعه تهران : اقتدار و عزت ایران نباید شکسته شود
ساعت ۳:٠٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۸/۸ : توسط : حسینی
امام جمعه موقت تهران، با اشاره به اینکه عزت و اقتدار ملت ایران با حضور 40 میلیونی آنان در انتخابات ریاست جمهوری بار دیگر به جهانیان ثابت شد، گفت: باید توجه داشته باشیم که قداست این حرکت ارزنده شکسته نشود.
به گزارش روز جمعه خبرنگار ایرنا، آیت الله "محمد امامی کاشانی"‌ امروز در جمع هزاران نمازگزار در دانشگاه تهران افزود: اهمیت این حضور گسترده تا بدانجا بود که بسیاری از سیاستمداران دنیا و واقع گویان نیز به آن اعتراف داشتند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، انرژی هسته ای و بسیاری از کمالات علمی را از دیگر موارد اقتدار و عزت ایران دانست و خاطرنشان کرد: رهبر فرزانه انقلاب نیز در دیدار با دانشگاهیان و نخبگان نسبت به توجه هر چه بیشتر به علم و دانشگاه تاکید کرده اند.
وی اضافه کرد: اکنون ایران اسلامی آماده گام برداشتن در مسیر رشد و تعالی و پیشرفت است و در شرایطی که دنیای سیاست و جامعه بشری روی این کشور حساب باز کرده اند نباید مساله تکامل علم و دانش را کوچک بشماریم.
امام جمعه موقت تهران یادآورشد: تمدن، نظام، کیان،‌ اقتدار، دانشگاه و حوزه های علمیه همگی برای کشور ما ارزش محسوب می شوند. بنابراین باید راه رشد و توسعه را در پیش بگیریم و اگر برهانی قصد دارد برهان دیگر را نقد کند باید مکمل آن باشد نه اینکه اصل برهان را زیر سوال ببرد.
امامی کاشانی یادآورشد: ‌علم، عقل و ایمان سرمایه های ارزشمند یک جامعه برای رشد و بالندگی است که در قرآن کریم نیز به آن توصیه شده است.
وی افزود: تاریخ و به ویژه فلسفه تاریخ درس دهنده و عبرت آموز است زیرا می توان با آگاهی از نقاط و دلایلی که موجب رشد یا سقوط یک جامعه شده، به رشد و پویایی رسید.
خطیب جمعه تهران اظهار داشت: این تاریخ است که نشان می دهد تمدن اسلام (ایمان، علم و تلاش) چگونه شکل گرفته و به مرور کشورهای مستبد از چه راه هایی توانسته اند مالکیت دنیا را به دست بگیرند و کشورهای اسلامی را اسیر خود کنند.
وی با تاکید بر اینکه نظام جمهوری اسلامی ایران نظامی است که بر پایه اسلام استوار شده و بسیاری از نقطه های رشد و پیشرفت را یافته است، یادآور شد: باید این قدرت و پیشرفت ها را مغتنم شمرده و راه های نفوذ دشمن در بین امت اسلامی و نظام جمهوری اسلامی ایران را بشناسیم و با آن مقابله کنیم.
امام جمعه موقت تهران، در بخش دیگری از سخنانش در خطبه دوم نماز به مساله حج اشاره کرد و گفت: امام خمینی (ره) همواره در ایام حج مسلمانان را به وحدت و یکپارچگی توصیه می کردند و پس از آن نیز رهبر فرزانه انقلاب بر این مساله تاکید بسیار داشته اند و اخیرا نیز ایشان بیانات نافذ و سازنده ای را مبنی بر اینکه مکه محور وحدت امت اسلامی است، بیان کرده اند.
عضو مجلس خبرگان رهبری، با بیان اینکه باید مواظب حرکت ها و کارهای دشمنان برای ایجاد اختلاف بین مسلمانان باشیم، افزود: ایران و بسیاری از علمای اهل سنت همواره به این موضوع توجه دارند اما در برخی مواقع به دلیل بی توجهی،‌تمدن اسلامی به دست بیگانگان می افتد.

* خطبه اول نماز
آیت الله امام کاشانی ، خطبه اول نمازجمعه تهران را به موضوع سالروز میلاد باسعادت امام هشتم (ع) پرداخت و ‌گفت: توجه،‌ اطاعت، فرمانبرداری و رضای اهل بیت (ع) ما را به رضای علی ابن موسی الرضا (ع) وصل می کند.
وی با اشاره به اینکه در روز ولادت یک انسان کامل، زمان جلوه می کند، اظهار داشت: تجلی زمان در طول تاریخ در مواقع خاصی به وقوع می پیوندد و امروز نیز با سالروز ولادت امام رضا (ع) زیبایی و جمال ویژه ای پیدا کرده است.
عضو مجلس خبرگان رهبری، با اشاره به اینکه کلمه "رضا" کلمه بسیار پرباری است، اضافه کرد: ایشان را از آن رو رضا نسبت به خودش دانسته اند که جهان را به عین رضا دید یعنی همه عالم را با چشم رضا نگاه کرد و این نکته رفیعی برای تکامل انسان است که جهان را آنچنان که هست و حوادث را همانگونه که رخ داده، ببیند و راضی و خشنود باشد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآورشد: اینکه گفته می شود امام رضا (ع) نسبت به خدا و انبیا رضا بود به خاطر آن است که عالم را آنچنان می بیند که خدا دیده است و اینکه نسبت به اهل زمین نیز رضاست به دلیل آن است که عین رضا در یاوران و شیعیان و محبان آن حضرت منعکس شود.
وی خاطرنشان کرد: گاهی روحیه ناراضی بودن تا بدانجا پیش می رود که انسان در اثر حوادث و سختی ها حتی نسبت به نماز نیز کوتاهی می کند که این روحیه بسیار بدی است زیرا فرد به ویژه جوانان را نسبت به آینده مایوس و ناامید می سازد.
امامی کاشانی افزود: راضی بودن در تمامی امور باعث رشد و بالندگی شده و نمی گذارد انسان در کسب علم و حرکت ها و جنبش های اجتماعی به سقوط کشیده شود.