رییس جمهوری: تعریف نخبگی در کشور باید عوض شود
ساعت ٢:٥٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۸/۸ : توسط : حسینی
رییس جمهوری با تاکید بر لزوم بازنگری در تعریف نخبگی در کشور، تحلیل درست شرایط محیط را از مهمترین وظایف نخبگان دانست و گفت: کسی که سمت شلیک‌ها را درست انتخاب نمی‌کند، چگونه می تواند بگوید نخبه هستم.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، دکتر محمود احمدی‌نژاد روز جمعه در ادامه سخنان خود در دیدار با نخبگان و فرهیختگان استان خراسان رضوی افزود: نخبه کسی است که از فرصت‌ها به بهترین شکل ممکن استفاده کند.
وی تصریح کرد: اگر نخبه را اینگونه درست معرفی کنیم، متوجه می‌شویم در ایران و خراسان رضوی، نخبگان فراوانی داریم.
رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی، استعداد نخبگی را در ایران، بسیار بالا توصیف کرد وگفت: توانمندی‌های ذاتی انسان ایرانی بسیار بالاست و با تلاش، سادگی و تصمیم درست، نوع ایرانی می تواند نخبه باشد.
رییس جمهوری گفت: برخی حاضران به نام‌هایی اشاره کردند. اگر بخواهیم اسم ببریم باید هزار هزار نام برده شود اما نخبه کسی است که افق بالاتر را ببیند و دریافت روشن از راه پیش رو داشته باشد.
وی تصریح کرد: نخبگی حرکت آشفته، سر و صدا و اینکه هر کسی صدایی را رها می‌کند، نیست بلکه باید از شرایط و محیط، تحلیل درست داشت.
رییس جمهوری سخنان خود را با موضوع ضرورت ساختن ایران ادامه داد و گفت: همه ما در این موضوع مشترک هستیم. نمی توانیم فردی ایرانی را در کشور و عالم بیابیم که در این موضوع اشتراک نظر نداشته باشد.
وی، اعتلا و پیشرفت کشور را وظیفه‌ای همگانی دانست و تصریح کرد: هر کس هر جا کار می‌کند باید به این هدف متعالی بیندیشد تا ایران بهترین و والاترین باشد.
احمدی‌نژاد با طرح این پرسش که مبنای سازندگی چیست و الگوی ساختن ایران چیست؟، این پرسش‌ها را جدی خواند و ادامه داد: اگر الگو و چشم انداز روشن باشد و بدانیم چه باید بسازیم؟، بسیاری از سوالات در این زمینه پاسخ داده می‌ شود.
وی مهمترین گام و ضرورت را شناخت نقطه مطلوب عنوان کرد و گفت: ریشه بسیاری از معضلات که جمع حاضر نیز از آن سخن گفتند در همین نکته ظریف نهفته است.
رییس جمهوری، تلاش ها در بخش‌های مختلف کشور و فعالیت‌های مرتبط را بی نظیر خواند و اظهارداشت: من دوره‌های مختلف سازندگی کشور را بررسی کرده ام اما برهه کنونی در تاریخ ایران بی‌نظیر است.
وی با اشاره به دو فراز برجسته از دوره‌های سازندگی ایران گفت: انتقال آب از خط ارس در دوران قبل از اسلام، یکی از این فرازهای برجسته است و نظم دیوانی دقیقی در آن دوران حاکم بوده است.
احمدی‌نژاد، فراز دوم سازندگی ایران را در دوران صفویه برشمرد و اظهارداشت: آن زمان شور و نشاط سازندگی بر پا شد و بخش مهمی از میراث فرهنگی جامعه امروز ما، محصول دوره صفویه است.
وی ادامه داد: شرق‌شناسان و متفکران غربی هنوز می‌نویسند ما حسرت کارهای آن دوران را می‌خوریم.
رییس جمهوری، حجم فعالیت‌ها در سی سال گذشته را نیز به لحاظ کارهای عمرانی، علمی، فرهنگی و صنعتی بی‌نظیر خواند و گفت: علت اصلی این احساس که در همه ما وجود دارد که چرا در مسیر درستی گام بر نمی‌داریم و از خود راضی نیستیم، ناشی از تعریف نقطه مطلوب سازندگی است.
وی نارضایتی نسبت به وضع موجود را رمز نوآوری و تلاش دانست و افزود: اینکه به وضع موجود راضی نباشیم امری درست است اما اگر می‌گوییم راضی باشیم برای این است که مطمئن شویم در مسیر درست حرکت می‌کنیم.
احمدی نژاد ادامه داد: غربی‌ها به لحاظ مدیریتی کار خوبی را انجام داده‌اند و آن این است که نقطه‌ آینده را تعریف و راه رسیدن به آن را ترسیم کرده و با کار علمی و حتی تولید ادبی گسترده در ذهن افراد جا انداخته اند که در این مسیر حرکت کنند.
وی تصریح کرد: غربی‌ها دستیابی به جامعه توسعه‌یافته را هدف قرار داده اند، یعنی جامعه‌ای که نظام سیاسی آن دموکراسی لیبرال، اقتصاد آن بازار و فرهنگ آن لیبرال و اومانیسم است و البته با فناوری و پیشرفت های علمی، اصالت این تئوری را نیز جا انداخته اند.
رییس جمهوری با اشاره به تقسیم‌بندی جهان به دو بخش توسعه‌یافته و در حال توسعه گفت: آنان عده‌ای را نیز خارج از مدار توسعه قرار داده‌اند و حقی برای آنان قائل نشده‌اند.
احمدی نژاد افزود: متاسفانه بخشی از نیروهای فکری ما نیز این موضوع را باور کرده و نقطه مطلوب آنان را با این عنوان که علمی است، خدشه ناپذیر تلقی می کنند.
وی بااشاره به ضرورت تدوین الگوهای پیشرفت و تعالی خاطرنشان کرد: برخی مبانی آن سوی مرز را ترجمه و حتی به داخل کشور تحمیل کرده اند.این وضع به گونه‌ای است که اگر بگوییم آنچه به آن"نظریه‌های توسعه" می‌گویند، نظریه‌ای استعماری است، ما را متهم می‌کنند که بی‌اطلاع هستیم.
احمدی‌نژاد افزود: افرادی وجود دارند که می‌خواهند بدون توجه به حواشی، آنچه را که دیگران مبنا قرار داده‌اند، در صنعت، آموزش و حتی علوم انسانی اجرا کنند.
به گفته او، علم اجتماعی که آنان ترسیم می‌کنند با مبانی انسان‌سازی ما متفاوت است و این نکته‌ای کلیدی است.
رییس جمهوری با بیان اینکه ما در آستانه جهش فرهنگی هستیم، تاکید کرد: بهترین کار و نقطه جهش فرهنگی این است که خط سیر حرکت و نقطه مطلوب را مشخص کنیم. اینکه ایران و جامعه بشری فردا باید چه ویژگی‌هایی را داشته باشد.
احمدی نژاد با بیان اینکه "ما در نقطه اوج، به دنبال تشکیل جامعه مهدوی هستیم"، خاطرنشان کرد: باید این راه را از دید خود مرحله‌بندی کنیم و با ایجاد ایستگاه‌هایی گام به گام قدم برداریم.
ادامه دارد...