رییس جمهوری: کسانی که مرز دوست و دشمن را خلط می‌کنند، نخبه نیستند
ساعت ٢:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۸/۸ : توسط : حسینی
رییس جمهوری شناخت مرز بین دوست و دشمن، ترسیم نقطه مطلوب و تعریف هویت را از مهم ترین وظایف و مسئولیت‌های نخبگان خواند و گفت: یکی از مهمترین وظیفه های نخبگان، شناخت مرز دوست و دشمن است.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، دکتر محمود احمدی‌نژاد امروز جمعه در دیدار با نخبگان و فرهیختگان استان خراسان رضوی افزود: کسی که مرز دوست و دشمن را نمی شناسد مهم نیست که چه مدرک دانشگاهی و مهارت فناوری دارد.
احمدی نژاد تصریح کرد: چه بسیار کسانی که همه استعدادها، خلاقیت ها و توانایی های خود را در بازی در میدان دشمن به هدر دادند.
رییس جمهوری با تاکید بر اینکه "باید مرزها را بشناسیم"، گفت: هر کسی که باهوش بود لزوما نخبه نیست.
وی با طرح این پرسش که "مفهوم نخبه چیست؟"، ادامه داد: نخبه با انسان های دیگر تفاوت‌هایی دارد.
وی نخبگی را جامع نگری تعریف کرد و گفت: نخبگان پیشرو، پیشگام و جلوتر از دیگران هستند و کسی که جزیی نگر است نخبه نمی شود بلکه در جای خود متوقف می شود.
رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه "همه امور به هم مرتبط هستند"، اضافه کرد: اگر همه این امور با هم دیده نشوند افراد دچار یاس و اشتباه می‌شوند.
وی از نخبگان با صفت نوآور و خلاق نام برد و تاکید کرد: نخبگی، نوآوری، ابتکار و بالندگی به معنای حرکت کمالی، رو به جلو و رشدیابنده است.
احمدی‌نژاد تصریح کرد: کسی که در این مرحله متوقف می‌شود حتی اگر حرف‌های رنگارنگ زده و کارهای رنگارنگ انجام دهد، اما از افقی به افق بالاتر منتقل نمی‌شود.
وی عامل اول رسیدن به این هدف را خودباوری، شناخت خود و توانمندی‌های انسانی برشمرد و گفت: باید توانمندی‌ها را باور کرده و شجاعت در تصمیم‌گیری‌ها را تقویت کنیم که این امر از طریق ایمان عمیق، زلال اندیشه و بر پایه اعتقادات راسخ بر پا می‌شود.
احمدی‌نژاد با اشاره به اظهارات یکی از نخبگان حاضر در این نشست مبنی بر لزوم تعریف نخبگی گفت: تعریف نخبگی در تبلیغات و رسانه دچار اشتباه و انحراف شده است.
وی تاکید کرد: برخی تصور می کنند نخبه یعنی کسی که دائما از جامعه متوقع بوده و از موضع بالا و با دیده تمسخر و تحقیر به دیگران نگاه می‌کند.
رییس جمهوری خاطرنشان کرد: نخبه واقعی کسی است که از متن جامعه، برای جامعه و در خدمت پیشرفت جامعه تلاش کند.
ادامه دارد...