موضع متفاوت حسین :کسانی که اعتراف کردند یا "بیمار" بودند، یا "ضعف شخصیتی" داشتند
ساعت ۱:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۸/٧ : توسط : حسینی

 

در جریان برگزاری دادگاه متهمان کودتای مخملی، محمد عطریانفر عضو شورای مرکزی کارگزاران، سعید حجاریان تئوریسین اصلاحات، محمد علی ابطحی، معاون و رئیس دفتر رئیس دولت اصلاحات، هدایت آقایی، عضو شورای مرکزی کارگزاران و برخی دیگر از چهره‌های مطرح این جریان علاوه بر اعتراف به ارتکاب جرایم، از نقش عوامل موثر در حوادث اخیر پرده برداشتند.

شبکه ایران: حسین مرعشی در گفت‌وگوی تفصیلی با شماره اخیر هفته نامه مثلث، موضع خود را پیرامون برخی موضوعات پس از انتخابات، به صراحت ابراز کرده است.

مرعشی در بخشی از این مصاحبه در پاسخ به سوالی درباره "اعتراضات مدنی پس از انتخابات"، چنین تحرکاتی را "شایسته تقدیر" ارزیابی می کند و این تجمعات را منشا پایداری نظام می‌داند: "نباید نسبت به اعتراض‌ها ناشکری کنیم زیرا بخشی از جامعه که نسبت به یک مساله معترض است و مطالبه خود را به جد پیگیری می‌کند، به فکر بقای نظام است و می‌خواهد بر پایداری نظام بیفزاید."

مرعشی همچنین در بخش دیگری از این مصاحبه جریان رقیب خود را "جریان بی‌ریشه" نامید و آرزو کرد که این "افراد نابخرد" از عرصه تصمیم گیری کشور "حذف" شوند.

حسین مرعشی در ادامه با حالتی که خبرنگار مثلث آن را با عبارت "برافروخته" و "عصبانی" توصیف کرده، راهکار بازگشت آرامش به کشور را "برخورد قضایی با رئیس جمهور قانونی کشور" و "بررسی دوباره صلاحیت وی" دانست: "باید تمام تخلفات انتخابات و صلاحیت‌های احمدی‌نژاد توسط مراجع صالحه مورد رسیدگی قرار گیرد."

این اظهار نظر مرعشی در حالی درباره رئیس جمهور منتخب 25 میلیون ایرانی بیان می‌شود که این روزها دوستان سیاسی وی بر لزوم عدم محاکمه مهندس موسوی در محاکم قضایی اصرار دارند و معتقدند برای "ایجاد وحدت ملی" قوه قضائیه باید از محاکمه مهندس موسوی و سران اغتشاشات اخیر چشم‌پوشی کند.

*کسانی که اعتراف کردند یا "بیمار" بودند، یا "ضعف شخصیتی" داشتند

اما سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی پاسخ شگفت انگیز خود در این مصاحبه را در پاسخ به پرسشی درباره "ضربه‌هایی که دوم خردادی‌ها در ایام پس از انتخابات و بازداشت برخی از سران متحمل شده‌اند"، ارائه می‌کند.

مرعشی در پاسخ کسانی را که در جریان دادگاه های پس از انتخابات نسبت به جرایم سازمان یافته پیش از انتخابات "اعتراف" کرده بودند را " انسان های بیمار" یا "دارای ضعف شخصیتی" معرفی می‌کند:" دیدید که بازداشت‌ها، بستن سایت‌ها و روزنامه‌ها، اعترافات ساختگی، پیدا کردن انسان‌های بیمار یا دارای ضعف شخصیتی برای اعتراف‌‌گیری نمی‌تواند مانع از ادامه اعتراضات جریانی شود که برای آنچه حق می‌داند اعتراض می‌کند."

گفتنی است در جریان برگزاری دادگاه متهمان کودتای مخملی، محمد عطریانفر عضو شورای مرکزی کارگزاران، سعید حجاریان تئوریسین اصلاحات، محمد علی ابطحی، معاون و رئیس دفتر رئیس دولت اصلاحات، هدایت آقایی، عضو شورای مرکزی کارگزاران و برخی دیگر از چهره‌های مطرح این جریان علاوه بر اعتراف به ارتکاب جرایم، از نقش عوامل موثر در حوادث اخیر پرده برداشتند.

 تا پیش از این سران اصلاحات سعی می‌کردند اعترافات سران اصلاحات را از روی اجبار و نه واقعی معرفی کنند، در این راستا بود که خاتمی و سایر سران اصلاحات همزمان با آزادی حجاریان بارها به دیدار او رفتند اما تئوریسین اصلاحات هرگز از دیدگاه‌های جدیدش برنگشت.

*مرعشی همچنان در فضای پیش از انتخابات

 هر چند سخنگوی حزب کارگزاران در ایام پیش از انتخابات در میان حامیان موسوی حضور فعالی داشت اما به دنبال برگزاری انتخابات و معارضه موسوی با نتایج اعلام شده، سکوت طولانی مدتی را تجربه کرد.

 با این حال سخنگوی حزب یاران هاشمی رفسنجانی در دولت ششم،‌ در این مصاحبه نشان داد که همچنان به مواضع تند پیش از انتخاباتش پایبند است.

 مرعشی دو روز پیش از انتخابات در تمجید از نامه هاشمی رفسنجانی به رهبر معظم انقلاب در مصاحبه با سایت "جمهوریت"، این نامه جنجال‌برانگیز را "نشانه مظلومیت" هاشمی رفسنجانی دانست.

علاوه بر این، آنچنان که برخی منابع خبری گزارش دادند، همسر و برخی نزدیکان نسبی مرعشی در جریان تجمع غیرقانونی30 تیر- یک روز پس از سخنان فصل الخطاب رهبری درباره تبعیت سیاسیون از قانون – بازداشت شدند.

پس از آن، در دفاع از فائزه هاشمی که از حاضران در این تجمع بود، گفته شد، او به دلیل گرسنگی، در آن حوالی تنها به دنبال اغذیه(ساندویچ) می‌گشته و برنامه ای برای مشارکت در آشوب‌ها و یا تقویت آن نداشته است.