مشاور اتمی وزارت خارجه آمریکا: ایران سوختش را خارج نکند متاسف می شویم
ساعت ۱٢:۳٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۸/٧ : توسط : حسینی
مارک فیتز پاتریک مشاور وزارت امورخارجه آمریکا با اظهار تاسف از ارائه پیشنهاد جدید ایران در خرید اورانیوم این پیشنهاد را غیر ضروری و تضعیف کننده طرح البرادعی برای خروج سوخت از ایران خواند.
مارک فیتز پاتریک مشاور وزارت امور خارجه ایالات متحده در امور اتمی، در پاسخ مکتوب به پرسش خبرنگار ایرنا به موضوع پیشنهاد اتمی جمهوری اسلامی ایران در مورد خرید سوخت راکتور تحقیقاتی تهران پرداخت.
وی که مدتی نماینده آمریکا در سازمان های مستقر در وین نیز بوده و در مورد برنامه های اتمی کشورهایی نظیر ایران و کره شمالی به وزارت امور خارجه آمریکا مشاوره می دهد، در مورد طرح ایران ابراز داشت: پیشنهاد ایران که صرفا به موضوع خرید سوخت جدید برای راکتور تحقیقاتی تهران پرداخته اقدامی غیر ضروری بود. طرح ایران موجب تضعیف و فاصله گرفتن از راه حل دکتر محمد البرادعی است که هفته قبل ارائه شد. آن پیشنهاد منافع دو طرف را بر آورده می ساخت. پیشنهاد [البرادعی ] راهی است که موجب اعتمادسازی در دو طرف می شود و برد و منفعت را برای هر دو طرف به همراه دارد. این موضوع واقعا تاسف برانگیز است که ایران این پیشنهاد را رها ساخته و تنها خواسته خود مبنی بر خرید سوخت را دنبال کند.
این اظهارات در حالی از سوی این مقام امریکایی بیان می شود که هیچ تضمین و سابقه روشنی در عمل به تعهد تحویل سوخت 20 درصد در ازای خارج کردن سوخت 3،5 درصد و در واقع خالی کردن یک باره انبارهای اورانیوم ایران وجود ندارد و هر 3 کشور طرف مذاکره با ایران، سابقه خلف وعده در عمل به تعهدات هسته ای و غیر هسته ای خود در قبال ایران دارند.
این کارشناس اتمی که در دولت پیشین آمریکا نیز نقش مشاور را عهده دار بود، در بخش دیگری از پاسخ خود افزود: برای اوباما بسیار سخت بود که طرح پیشنهادی البرادعی را بپذیرد زیرا بسیاری ازمنتقدین محافظه کار در آمریکا اعتقاد دارند که ممکن نیست بتوان اطمینان دو طرفه را با ایران برقرار نمود.
فیتز پاتریک پیش بینی کرد که اگر ایران طرح پیشنهادی البرادعی را رد کند، تحریم های بیشتری بر اقتصاد ایران به اجرا در خواهد آمد.
وی که مدیر برنامه خلع سلاح و عدم اشاعه موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک آمریکا نیز هست، در پاسخ به این پرسش که آیا وی گزینه و یا راه حل دیگری را برای حل و فصل این موضوع کارساز می داند، گفت: بله، گزینه دیگری نیز وجود دارد. در صورتی که ایران، طرح پیشنهادی توقف در برابر توقف [freeze for freeze] را بپذیرد و با حسن نیت مذاکرات را دنبال کند، می توان به راه حلی صلح آمیز امیدوار بود که در نهایت به فرایند غنی سازی در ایران پایان می دهد.
این مقام امریکایی در پایان اعا کرد غنی سازی فرآیند ضروری نیست و تنها برای اهداف تسلیحاتی کاربرد دارد.