تایم: پذیرش ارسال سوخت ایران به خارج، نقض قطعنامه های شورای امنیت است
ساعت ۱٢:٤٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۸/٦ : توسط : حسینی
تایم نوشت: پیشنهاد ارسال سوخت ایران به خارج خود یک شوک است، غرب با این پیشنهاد، به طور ضمنی غنی سازی اورانیوم در ایران را پذیرفته است چرا که ماده ای که قرار است به روسیه ارسال و در آن کشور مجددا" فرآوری شود در ایران مغایر با قطعنامه های شورای امنیت؛ غنی سازی شده است.

به گزارش روز سه شنبه گروه اخبار صوتی و تصویری ایرنا؛ هفته نامه آمریکایی تایم در گزارشی با موضوع بازدید بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از نیروگاه "قم" آورده است:
اگر چه قرار شد، بازرسان آژانس نتیجه بازدیدهای خود را چند هفته بعد اعلام کنند ولی به نظر نمی رسد این بازرسان به چیز زیادی برای اثبات اینکه ایران در حال ساخت سلاح اتمی است، رسیده باشند.

اما اعتقاد دستگاههای اطلاعاتی آمریکا بر این است که هنوز تاسیسات موجود در نیروگاه قم در سطح عملیاتی نیست و در حال حاضر برنامه ریزی برای این دستگاهها، غنی سازی اورانیوم در مقیاس پایین است که کمتر از مقیاس مورد نیاز برای ساخت سلاح هسته ای است. اما بازرسی از نیروگاه قم تنها موفقیت درخشان توافق ژنو است. سرنوشت سایر بندهای پیش نویس این توافقنامه شامل ارسال بخش اعظم اورانیوم کمتر غنی شده ایران به خارج هنوز در پرده ای از ابهام قرار دارد.

این پیشنهاد خود یک شوک است. به نظر می رسد، غرب با این پیشنهاد، به طور ضمنی غنی سازی اورانیوم در ایران را پذیرفته است چرا که ماده ای که قرار است به روسیه ارسال و در آن کشور مجددا" فرآوری شود در ایران مغایر با قطعنامه های شورای امنیت ؛غنی سازی شده است.

ایران در ضمن مهلت تعیین شده جمعه گذشته از سوی آژانس برای اعلام نظر در مورد پیش نویس توافق وین را به تاخیر افکنده و اعلام کرده است که هفته های آینده در این خصوص اعلام نظر خواهد کرد.حال باید پرسید علت این تاخیر چست؟

سیاست ایران در مذاکرات همواره بر این رویه بوده است که مذاکرات را به خارج بکشاند و سودجویانه از همه خط قرمزهای غرب عبور کند. ایران نه تنها برنده مذاکرات مستقیم با آمریکا بدون عدول از مواضعش بوده است؛ بلکه گفت وگوها هم رفته رفته به سمت برآورده کردن خواستهای ایران پیش می رود.

زمانی "بوش" می گفت "ایران حق ندارد به فناوری غنی سازی اورانیوم دست پیدا کند"؛ اما امروز کار گفت وگوها به جایی رسیده است که دیگر مسئله این نیست که آیا ایران می تواند اورانیوم را غنی سازی کند یا خیر؛ بلکه موضوع این است که چگونه از انبارهای اورانیوم موجود ایران استفاده شود.

اگر ایران با غرب به توافق نرسد؛ امیدی هم به دستیابی به تفاهمی واقع بینانه میان ایران و آمریکا در برنامه هسته ای و یا موضوعات گسترده تری مانند عراق، لبنان و صلح اسرائیل – فلسطینیان یافت نخواهد شد.

بنابراین در حالی که این معامله چیزی بیش از مکانیزم اعتماد سازی است شکست آن می تواند "جنگ سرد" را میان امریکا و ایران بنا نهد. منتها مشکل اینجاست که ایران که کنترل بخش اعظمی از خاورمیانه را در اختیار دارد دیگر مایل نیست بیش از این سرد باقی بماند.

اگرچه ایران ارسال سوخت به خارج برای غنی سازی تا 20درصد را رد کرده است اما مهمترین نکته در مباحث اخیر پرونده هسته ای ایران عدول غرب از قطعنامه های شورای امنیت و پذیرش ایران هسته ای است.