سابقه هزار ساله خواص هم آنها را از خطا ایمن نمی‌کند
ساعت ٥:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٥/٢٠ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه آزمون الهی انسانها لحظه به لحظه است به مردودی برخی خواص در ادوار مختلف اشاره کرد و گفت: سابقه خواص موجب می‌شود که بعضا گمان کنند از خطا و انحراف ایمن هستند در حالیکه این طور نیست و سابقه هزار ساله خواص هم آنها را از خطا ایمن نمی‌کند.


حجت الاسلام سیدمحمد قائم‌مقامی استاد حوزه و دانشگاه، در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در خصوص مردود شدن برخی از خواص اظهار داشت: مساله مردود شدن خواص سابقه دارد و این یک امر موردی در این زمان نیست و در همه زمان‌ها این مساله را داشته‌ایم.
وی افزود: این برمی‌گردد به موضوع آزمونی که از انسان می‌شود و این آزمون لحظه به لحظه است و تا آخر عمر ادامه دارد و خدای متعال انسان را رها نمی‌کند.
قائم‌مقامی با بیان اینکه در این زمینه هم عوام آزمایش می‌شوند و هم خواص تصریح کرد: هیچ کس خارج از حوزه آزمون الهی نیست و در این رابطه برخی از خواص در آزمون‌ها مردود می‌شوند و منظور از خواص کسی است که بیشتر حقیقت را درک کرده و حجت بر او بیشتر تمام شده است.
وی ادامه داد: اصل آزمونی که از انسان گرفته شده و در آینده هم گرفته می‌شود از طریق ولایت است و خداوند در رابطه با ولایت آدمیان را آزمایش می‌کند، عامل اصلی مردودین عالم به دلیل ولایت‌ناپذیری بوده است و آزمون‌ها همیشه از طریق تعامل با خلیفه خدا است.
این استاد دانشگاه و حوزه در ادامه تصریح کرد: هرگاه یک ولی در جهان اعلام امر می‌کند انسان‌ها آزمایش می‌شوند و آنهایی که می‌پذیرند و تواضع می‌کنند قبول می‌شوند و آنکه رد می‌کند و ان‌قلت می‌آورد رد می‌شود و این آزمون‌ها از قدیم بوده و در زمان ما هم هست و افرادی موفق می‌شوند و افرادی دچار مساله و مشکل می‌شوند و برخی هم تجدید می‌شوند یعنی رد کامل نشده‌اند.
قائم‌مقامی با اشاره به حوادث پس از انتخابات اظهار داشت: مسایل اخیر به قدری شدید بود که مقام معظم رهبری فرمودند برخی خواص مردود شده‌اند و سقوط کرده‌اند.
وی ادامه داد: برخی در طول زمان دچار این غفلت شده‌اند که سیطره دین بر قدرت و سیاست نمی‌تواند تداوم داشته باشد و این غفلت به تمام معنا است در حالیکه این طور نیست و اگر که دین به صحنه آمده و حاکم شده همان‌طور که در آغاز اینگونه بوده در تداومش هم همینطور است و ما نباید دچار این شبهه شویم که مثل 30 سال گذشته نمی‌توانیم همچنان دین را بر سیاست حاکم بدانیم درحالی که اگر ما این کار را نکنیم نمی‌توانیم حتی یک لحظه شکل معمول حکومت اسلامی را نگه داریم.
قائم‌مقامی در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد: بعضی از آقایان دچار این خیال شده‌اند که خوب اشکال ندارد ما جمهوری اسلامی را نگه می‌داریم و میراث امام را هم حفظ می‌کنیم حالا ولایت فقیه نبود هم نبود، این خطای بسیار بسیار بزرگی است، خطای بزرگی که ما در این عصر با آن مواجه بوده‌ایم نوع نگاه به مساله ولایت است و این تصور غلط و نفسانی که گویی ولایت مقطعی بوده است و در مقطع حضرت امام بوده است یکی از اشتباهات بسیار بزرگ است.
استاد دانشگاه و حوزه با بیان اینکه مقطعی دانستن مساله ولایت عامل اصلی مردود شدن خواص است تصریح کرد: این تصور که فقط امام ولی فقیه بوده یک اشتباه بزرگ است، حالا آقایان آمده‌اند گفته‌اند ولایت با امام خمینی تمام شده است، اگر ما نگاهمان این طور باشد این چیزی جز برگشت به وضع گذشته و چیزی جز لیبرال دموکراسی آمریکایی و امانیزم و سکولاریزم نیست.
وی ادامه داد: کسی که نتواند ولایت را بعد از امام(ره) در مقام معظم رهبری ببیند محکوم است به اینکه کمبود تفکر و ایدئولوژی خود را با امانیزم و سکولاریزم و لیبرال دموکراسی پر کنند یعنی چیزی که دقیقا نقطه مقابل دیدگاه امام(ره) بوده است که با کمال تاسف باید بگویم نشانه‌ها و آثارش را در این چند وقت دیدیم، واقعا این افراد چه چیزی را می‌خواهند جای ولایت فقیه بگذارند.
قائم‌مقامی تاکید کرد: درگیری با ولایت و ساده‌گرفتن مساله ولایت فقیه و گفتن اینکه چرا او باشد و من نباشم و ما همه یکسان بودیم که یکی از آقایان با کمال بی ادبی این را گفته بود و این دقیقا علامت سقوط یک شخص است.
وی با بیان اینکه موضوع سابقه هم در سقوط یک فرد نقش دارد افزود: اینکه یک فرد بگوید من خود سابقه دارم و خودم پایه‌گزار بودم و این‌ها چه می‌گویند هم از عوامل اصلی سقوط افراد است.

وی افزود: چرا برخی شخصی مثل احمدی‌نژاد را از همان اول نمی‌توانند تحمل کنند و استدلالشان این است شما چه می‌گویی و از خدا و امام زمان در حکومت دم می‌زنی و از تقوا و از زهد این‌ها اما قبل گفته بودیم و از اقتضائات گذشته بوده است و حالا دیگر اگر کسی الان دم از خدا و پیغمبر بزند معلوم می‌شود که دروغ می‌گوید و این آقایان این طور می‌گفتند.
قائم‌مقامی ادامه داد: چرا ما باید فکر کنیم که این حقایق از مد افتاده است در حکومت‌ها و منسوخ شده درحالی که منسوخ نشده و خداوند همیشه این‌ها را زنده نگه می‌دارد و اگر ما از این آرمان‌ها دست برداریم سقوط می‌کنیم و چیزی نخواهیم بود.
وی گفت: اخیرا هم شاهد بودیم که کار به جایی رسید که علنا و رسما با قانون ولایت و مردم درگیر شدند و حتی با دموکراسی هم درگیر شدند و بسیار عجیب است که آقایانی که دم از دموکراسی و جمهوریت و رای مردم می‌زنند رای مردم را برنمی‌تابند و تحمل نکنند دموکراسی
و باید به آنها گفت اگر ولایت فقیه را متوجه نمی‌شوی لااقل به دموکراسی احترام بگذار.
استاد حوزه افزود: امیدوارم افرادی که هنوز کاملا سقوط نکرده‌اند بیدار شوند و هرچه زودتر برگردند و اشتباهشان را بپذیرند و توبه کنند.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: سابقه خواص موجب می‌شود که بعضا گمان کنند از خطا و انحراف ایمن هستند در حالیکه این طور نیست و سابقه هزار ساله خواص هم آنها را از خطا ایمن نمی‌کند مهم این است که خواص سابقه و حال فعلیشان درست باشد، انسان‌ها آن به آن‌ آزمایش می‌شوند.
این استاد دانشگاه و حوزه تاکید کرد: با کمال صراحت باید گفت که ولایت فقیه نیز لحظه به لحظه آزمایش می‌شود و اگر ولایت فقیه وجود دارد که دارد و ما به آن افتخار می‌کنیم برای این است که او آن به آن در آزمون‌ها پیروز شده و به همین دلیل همچنان نورانی و موفق است.
قائم مقامی ادامه داد: یکی دیگر از خطاهای بزرگ این است که برخی فکر می‌کنند موضوع ولایت فقیه را انسان‌ها درست کرده‌اند درحالیکه امام فرمودند ولایت فقیه را خدا بوجود آورده است در حالیکه یکی از آقایان گفته بود من فلانی را ولی فقیه کردم.
انتهای پیام/ی