گداخت هسته‌ای، برنامه آینده فناوری هسته‌ای ایران
ساعت ۱٢:۳۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۸/٦ : توسط : حسینی

دبیر شورای همکاری علمی سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد: گداخت هسته‌ای برنامه آینده فناوری هسته‌ای کشور است.

به گزارش فارس ، بهزاد سلطانی بعدازظهر امروز در مراسم افتتاحیه همایش کاربرد‌های صلح‌آمیز تکنولوژی هسته‌ای در دانشگاه شیراز گفت: موضوع گداخت هسته‌ای برنامه آینده انرژی هسته‌ای جهان است که می‌تواند حداقل 7 هزار سال انرژی بشریت را تأمین کند.
سلطانی افزود: از آغاز اجرای این پروژه چند سال می‌گذرد و در حال حاضر کشورهای صنعتی جهان به‌دنبال اتمام این پروژه و صنعتی کردن فناوری گداخت هسته‌ای هستند.
وی ‌تصریح کرد: معتقدیم گداخت هسته‌ای نباید در انحصار چند کشور باشد و ایران نیز حرکت به سمت دستیابی به این تکنولوژی را جزو برنامه‌های هسته‌ای خود قرار داده است.
سلطانی اظهار داشت: مقدمه دست‌یابی به گداخت هسته‌ای دستیابی به فناوری ‌هسته‌ای است، بنابراین در سازمان انرژی اتمی به موازات طرح‌های فناوری هسته‌ای به سمت گداخت هسته‌ای نیز پیش می‌رویم و سعی داریم تا این حرکت سرعت بیشتری به‌خود گیرد.
وی ادامه داد: در همین راستا موضوع گداخت هسته‌ای را به‌عنوان یک طرح ملی در دستور کار قرار داده‌ایم.
این مقام سازمان انرژی اتمی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهداف برگزاری همایش کاربردهای صلح‌آمیز تکنولوژی هسته‌ای بیان داشت: تعامل با دانشگاه در مورد پژوهش فناوری هسته‌ای را مأموریت خود می‌دانیم و در این راه نیز توانسته‌ایم به پیشرفت‌های قابل توجهی دست یابیم.
وی ابراز داشت: فروش دانش و فناوری هسته‌ای امروز در دنیا مرسوم شده است و جمهوری اسلامی ایران می‌تواند با غنی‌سازی دانشگاه‌ها در مباحث علمی به‌عنوان یکی از کشورهای صادر کننده فناوری هسته‌ای به منطقه و دنیا خود را مطرح کند.
وی گفت: در واقع آینده منطقه برای صنعت هسته‌ای به‌طور کامل مساعد است و ما می‌توانیم قطب تولید علمی صنعت هسته‌ای باشیم.
سلطانی عنوان کرد: در حال حاضر کشور ما به چرخه کامل تولید سوخت هسته‌ای دست یافته و اکنون از مرحله اکتشاف تا پایان چرخه سوخت در کشور قابل اجرا است.