اسرائیل: از توقف غنی سازی به خرید و فروش اورانیوم 20 درصدی رسیده ایم
ساعت ۱۱:٢٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۸/٤ : توسط : حسینی

مانور دیپلماتیک هوشمندانه و مقتدرانه ایران، در مذاکرات هسته ای، محافل غربی را نگران و سردرگم کرده است.
در حالی که شماری از این محافل سیاسی و رسانه ای ادعا می کنند ایران برای ارسال اورانیوم غنی شده خود به روسیه(برای افزایش درصد غنای آن) اعلام آمادگی کرده، صدای آمریکا تاکید کرد: «انتظار می رود ایران پیشنهاد ارسال اورانیوم غنی شده به روسیه و فرانسه را رد کند. تهران می گوید اگر نتواند اورانیوم مورد نیاز خود را از خارج بخرد، به غنی سازی تا 20 درصد خواهد پرداخت.»
رادیو فرانسه هم در گزارشی اعلام کرد «ایران مایل است سوخت هسته ای لازم برای نیروگاه تهران را از خارج بخرد. ایران این خواسته را در چارچوب پیشنهادی ارائه کرده اما این پیشنهاد، به طرح پیشنهادی غرب پاسخی نمی دهد. در پاسخ ایران هیچ اشاره ای به انتقال اورانیوم این کشور به کشور دیگر نشده است.»
در این میان سایت وزارت خارجه رژیم صهیونیستی نوشت: جمهوری اسلامی احتمالا معامله اورانیوم را به شکست می کشاند تا بهانه داشته باشد. تاکتیک جمهوری اسلامی به درازا کشاندن گفت وگوها و یک نزاع جدید در مورد غنی سازی 20 درصدی است تا موضوع اصلی(توقف کامل غنی سازی در داخل ایران) را به دست فراموشی بسپارد... تحلیلگران اسرائیلی از مذاکرات وین ابراز ناخشنودی کرده و آن را ترفندی گمراه کننده می دانند. آنها توافقی از این دست را موجب توقف برنامه اتمی ایران نمی دانند. اکنون مذاکرات به سوی یک موضوع کاملا جانبی و بی اهمیت منحرف شده و آن تامین اورانیوم 20 درصد غنی شده برای کوره اتمی کوچک و آزمایشگاهی در تهران است.
در این میان مجله آمریکایی تایم از تحقیر فرانسه توسط ایران به خاطر مواضع تند سارکوزی خبر داد و نوشت: ایران در جریان مذاکرات هفته گذشته وین فرصت پیدا کرد به تلافی مواضع سارکوزی جهت دشمنی و انزوای جمهوری اسلامی، یک سیلی دیپلماتیک نثار فرانسه کند و باعث تحقیر سارکوزی شود.
تایم افزود: ایران با تحقیر فرانسه این کشور را سر جای خود نشاند و خواست که فرانسه از معامله مذکور بیرون برود زیرا تهران نمی تواند به این کشور اعتماد کند که به تعهدات خود عمل کند. دیپلمات های ایرانی حتی شروع نشست ژنو را که در مورد این معاهده در وین برگزار شد به تاخیر انداختند زیرا می گفتند لزومی ندارد که فرانسوی ها در جلسه حضور پیدا کنند. در نهایت گفت وگوها با حضور فرانسوی ها آغاز شد ولی ایرانی ها اصرار داشتند که فرانسه را به عنوان تامین کننده نخواهند پذیرفت. آنها افراطی ترین قدرت غربی را منزوی کردند