به نام گفت وگوهای جهانی برای پیوند سکولارها و روشنفکران دینی
ساعت ۱۱:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۸/٤ : توسط : حسینی

بی بی سی انگلیس با اذعان به بی اعتباری شعار گفت وگوی تمدن ها، اعطای جایزه ای مشترک به داریوش شایگان و محمد خاتمی را از آن جهت که باعث نزدیکی «روشنفکران سکولار و دینی» می شود، مهم توصیف کرد. اخیراً گروهی تازه تاسیس تحت عنوان «گفت وگوهای جهانی» در دانمارک اعلام کرد اولین جایزه خود را مشترکاً به شایگان و خاتمی اهدا می کند.
سایت بی بی سی در گزارشی با عنوان «گفت وگوی تمدن ها؛ روشنفکری دینی و عرفی در کنار هم» نوشت: سالی که به پیشنهاد آقای خاتمی سال گفت وگوی تمدن ها نامگذاری شده بود، با حمله به برج های دوقلو و متعاقب آن حمله آمریکا به افغانستان و اشاره جورج بوش به بازگشت جنگ های صلیبی، عملاً به سال برخورد تمدن ها بدل شد.
رسانه دولتی انگلیس در عین حال اضافه کرد «اینک محمد خاتمی به عنوان روشنفکر دینی و داریوش شایگان از روشنفکران عرفی ایران در کنار یکدیگر برنده جایزه ای شدند که به اعتقاد برخی از ناظران مسائل ایران شاید بتواند زمینه نزدیکی بیشتر دو طیف از روشنفکران ایرانی را فراهم کند. روشنفکرانی که تلاش شان در راه گفت وگوی تمدن ها عملاً قرین موفقیتی موثر نبوده اما شاید بتوانند زمینه گفت وگوهای داخلی روشنفکران را در این کشور فراهم کنند.»
داریوش شایگان به خاطر سال های طولانی همکاری با موسسات و نشریات وابسته به فرح و اشرف پهلوی مورد انتقاد روشنفکران -اعم از دینی و غیردینی ملی گرا- بوده است. وی پیش از این تصریح کرده که ایده گفت وگوی تمدن ها متعلق به وی بوده و از زمان محمدرضا پهلوی، پیگیری می شده است.
خاتمی هیچ واکنشی نسبت به نامزدی اشتراکی برای دریافت جایزه مذکور نشان نداده است. وی 6 سال پیش به درستی جایزه صلح نوبل اعطایی به شیرین عبادی را سیاسی و مغرضانه خوانده بود.