مرتضوی:طرح کمیسیون ملی انتخابات تداوم بد اخلاقی های انتخاباتی است
ساعت ۱۱:۱٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۸/٤ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: معاون سیاسی وزیر کشور درخصوص طرح تشکیل کمیسیون ملی انتخابات گفت: این طرح ناشی از یک پندار اشتباه از مقوله انتخابات در جمهوری اسلامی ایران و تداوم بداخلاقی‌های ناشی از عدم موفقیت در کسب آرای عمومی است.


سید صولت مرتضوی معاون سیاسی وزارت کشور در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، در خصوص اقدامات تروریستی اخیر در کشور گفت: متاسفانه استکبار جهانی از دیرباز ایجاد اختلاف بین اقوام و اقلیتها در ایران را با هدف راه‌اندازی نزاع بین طوایف در دستور کار خود قرار داده و برای ترویج و گسترش آن از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کند.
وی افزود: استعمار پیر انگلیس در راس این موضوع قرار دارد که متاسفانه به لحاظ خصومتی که با ملت‌های آزاده دارد و به لحاظ خصلت استکبار منشی‌اش به طرق مختلف در امور داخلی کشورها دخالت می‌کند.
معاون سیاسی وزارت کشور با بیان اینکه به برکت انقلاب اسلامی دست اغواگر و غارتگر انگلیس از مملکت ما قطع شد،‌ اظهار داشت: همواره انگلیس توطئه‌هایی را علیه ما داشته است. از طرف دیگر سرویس‌های اطلاعاتی برخی از کشورها نیز تحت حمایت انگلیس و استکبار جهانی قرار دارند.

*تعقیب حقوقی و قضایی عوامل ترور سیستان و بلوچستان حق ایران است

مرتضوی حوادث اخیر سیستان و بلوچستان را که منجر به شهادت دو تن از سرداران سپاه و تعدادی از مردم محلی شد، اقدام مشترک سرویس‌ جاسوسی انگلیس و بعضی از عوامل آن در پاکستان ارزیابی و خاطرنشان کرد: متاسفانه انسان‌های نابخرد و اجیر شده‌ای را به استخدام درمی‌آورند تا تحرکاتی را ایجاد نمایند که متاسفانه اخیرا این اقدام خرابکارانه و ضد انسانی را در ایران انجام دادند.
وی ادامه داد: قطعا جمهوری اسلامی ایران تعقیب حقوقی و قضایی و برخورد مناسب در زمان مقتضی را حق خود می‌داند.
معاون سیاسی وزیر کشور در خصوص برخی تحرکات مشکوک که در صدد ایجاد انحراف و نفاق در مراسم روز 13 آبان هستند، گفت: این گونه حرکات و اقدامات ایذائی دیگر نخ‌نما شده است.
مرتضوی یادآور شد: بلوغ سیاسی مردم چنین اجازه‌ای را به این افراد معلوم‌الحال نداده و عوامل مزدور و وابسته با پاسخ منفی افکار عمومی روبرو خواهند شد و همچنین دستگاه‌های مرتبط هدایت و اشرافیت کامل را بر امور بعمل می‌آورند.

*مردم و جریانات سیاسی با هوشیاری، بداخلاقی‌ها را مدیریت و مهار می‌کنند

وی در پاسخ به این سوال که وظیفه نیروهای سیاسی و امنیتی در جنگ نرم دشمن علیه کشور چیست؟ گفت: جریانات سیاسی واقفند، آنهایی که به این امورات دست می‌زنند از آبشخور بیگانگان استفاده می‌کنند و جریانات سیاسی شناخته شده و اجتماعی که در چارچوب قانون اساسی فعالیت می‌کنند از مضرات این حرکات و التهابات آگاهند.
معاون سیاسی وزارت کشور ادامه داد: مطمئنا مردم و جریانات سیاسی باهوشیاری و آگاهی بداخلاقی را مدیریت و مهار خواهند کرد.

*ارائه هرچه سریعتر لایحه جامع انتخابات به مجلس یکی از برنامه‌های ما است

مرتضوی در خصوص برنامه‌های خود در معاونت سیاسی وزارت کشور خاطرنشان کرد: سیاست‌های حوزه معاونت سیاسی وزارت کشور در چارچوب وظایف و برنامه‌هایی تنظیم و تدوین شده و در بستر زمان ابلاغ می‌شود.
وی ادامه داد: سیاست و برنامه ما این است که در بحث انتخابات بتوانیم لایحه جامع انتخابات را هر چه سریع‌تر آماده و تقدیم مجلس شورای اسلامی کنیم. بر اساس اصل 64 قانون اساسی وزارت کشور موظف است هر 10 سال یک بار حوزه‌های انتخابیه را بازتعریف کند و تعداد 20 حوزه انتخابیه جدید را تعیین و مطرح نماید تا دولت آن را به مجلس شورای اسلامی تقدیم کند.

*نگاه عادلانه و کمک به مناطق محروم و دورافتاده را در تقسیمات کشوری مدنظر داریم

معاون سیاسی وزیر کشور با بیان اینکه در بحث تقسیمات کشوری نگاه ما عادلانه و کمک به مناطق محروم و دورافتاده کشور است، تاکید کرد: در حوزه سیاست کمیسیون ماده 10 احزاب را به شکل جدی فعال کردیم تا بتواند به وظایف قانونی خود به طور جدی عمل کند.
مرتضوی افزود: نظارت بر فرمانداران، بخشداران، استانداران و طراحی و برنامه‌ریزی برای پیشرفت امور در حوزه سیاسی از وظایف ما است که در این راستا اقدامات لازم را بطور جدی بعمل می‌آوریم.

*طرح کمیسیون ملی انتخابات ناشی از یک پندار اشتباه از مقوله انتخابات است

وی در خصوص طرح تشکیل کمیسیون ملی انتخابات تصریح کرد: چنین طرحی ناشی از یک پندار اشتباه از مقوله انتخابات است. انتخابات در جمهوری اسلامی ایران قائم به یک وزارت خانه نیست بلکه یک انتخابات کاملا مردمی است.
معاون سیاسی وزارت کشور ابراز داشت: وزارت کشور مجری انتخابات است و این وظیفه صرفا زمینه سازی برای حضور روان و آسان مردم در انتخابات بوده و عوامل اجرایی نیز از میان مردم انتخاب می‌شوند.
مرتضوی به نحوه برگزاری انتخابات اشاره و خاطرنشان کرد: در هر انتخاباتی در اولین گام فرمانداران مکلف هستند که هیئت‌های اجرایی شهرستان را تشکیل دهند که از استقلال ویژه‌ای برخوردارند.
وی ادامه داد: روند انتخاب اعضای هیئت اجرایی اینگونه است که 30 نفر معتمد مشخص می‌شوند و این 30 نفر معتمد از میان خود 7 نفر را انتخاب می‌کنند و این فرآیند بسیار دموکراتیک انجام می‌گیرد.
معاون سیاسی وزارت کشور تاکید کرد: هیئت‌های اجرایی از وزانت خاصی برخوردارند؛ اولا تعدادی از آنها انتخابی و مسئولیت‌ عده‌ای از آنها در هیئت اجرایی قائم به جایگاه حقوقی آنها است.
مرتضوی با اشاره به اینکه دادستان مرکز شهرستان و رئیس ثبت احوال بخشی از کار هیئت‌‌های اجرایی را که به مباحث قضایی و سجلی اشخاص برمی‌گردد را برعهده دارند، نماینده شورای شهر به عنوان منتخب مردم و فرماندار به نمایندگی از قوه مجریه عضو هیئت اجرایی هستند، گفت: امور مربوط به انتخابات را مردم و معتمدین آنها تمشیت می‌کنند. علاوه بر آن در انتخاب اعضای شعبه اخذ رای و تعیین محل شعبه، مردم عهده‌دار مسئولیت هستند.
وی اضافه کرد: سیستم انتخابات تقریبا مستقل از قوه مجریه است و نهاد مستقل دیگری به نام نهاد نظارتی وجود دارد که شورای نگهبان اعضای آن را انتخاب می‌کند.
معاون سیاسی وزارت کشور با تاکید بر اینکه شورای نگهبان یک هویت مستقل از قوا دارد، تصریح کرد: شورای نگهبان اعضای هیئت نظارت را که افراد متشخص و امانت‌داری هستند انتخاب می‌کند و این هیئت از یک نماینده تا 5 نماینده را در صندوق‌های اخذ رای برای برقراری سلامت انتخابات به کار می گیرد.

*الگوگیری از سایر کشورها برای انتخابات ناشی از بداخلاقی عدم‌موفقیت در انتخابات است

مرتضوی بیان داشت: برخی از دوستان سیاسی به جای اینکه الگوی انتخاباتی ایرانی اسلامی را که در دنیا منحصر به فرد است و قابلیت جهانی دارد را در ایران اجرا کنند به دنبال الگوگیری از سایر کشورها هستند که متاسفانه به نظر می‌رسد این فکر ناشی از پندار غلط و رفتار غیرمنطقی و تداوم بداخلاقی‌های ناشی از عدم موفقیت در کسب آرای عمومی است.

* باید ظرفیت پذیرش شکست و پیروزی را در کشورمان بالا ببریم

معاون سیاسی وزارت کشور تاکید کرد: باید ظرفیت پذیرش شکست و پذیرش پیروزی را بالا ببریم و الا چه کسی است که نداند در ایران از بین ‌نامزدها یک نفر رئیس جمهور می‌شود.
مرتضوی با ابراز تاسف از برخی اظهارات در خصوص انتخابات ایران گفت: کسانی اینگونه اظهارنظر می‌کنند که خودشان صاحب منصب بوده و سیستم را به خوبی می‌شناسند، در همین ساختار انتخاب شده و مسئولیت داشته‌‌اند، بنابراین اینکه تمام گذشته ارزشمند خود را با چالش مواجه کنند، عقلایی نیست.

* برخی اخبار درباره تغییرات در استانداری‌ها و وزارت کشور گمانه است

وی خاطرنشان کرد: این افراد اگر تمام نظام‌های انتخاباتی دنیا را بررسی کنند. نظام انتخاباتی قوی‌تر، مستقل‌تر و عادلانه‌تر از نظام انتخاباتی ایران نخواهند یافتند.
معاون سیاسی وزارت کشور در خصوص تغییرات احتمالی در استانداری‌ها و بخصوص استاندار تهران اظهار داشت: اطلاعی از این گمانه‌زنی‌ها ندارم، انتخاب استاندار طی فرایندی صورت می‌گیرد که براساس آن وزارت کشور گزینه‌های مختلف را بررسی نموده و به گزینه واحد می‌رسد و این گزینه توسط وزیر کشور به دولت معرفی می‌شود و پس از طرح و بررسی در جلسه هیئت دولت با رای‌گیری انتخاب می‌شود.
مرتضوی افزود: اکثریت قریب به اتفاق استانداران دولت نهم شخصیت‌هایی بودند که در استان‌ها سیاست‌های دولت را اجرایی و عملیاتی کرده و غالبا افراد موفقی بودند از همین رو عده متنابهی از آنها در دولت و وزارتخانه‌ها به کار گرفته شده و جایگاه خاصی را به دست آوردند و احتمال تداوم این روند وجود دارد.
وی با بیان اینکه اگر استانداری در منصب دیگری قرار گیرد، وزارت کشور برای جایگزین وی فکر خواهد کرد، خاطرنشان کرد: گمانه‌زنی‌های زیادی از ناحیه برخی اشخاص و رسانه‌ها به عمل می‌آید که ما اطلاع زیادی از آْن نداریم.