رئیس جمهور در جلسه شورای رقابت: مشکل اصلی رقابت تبانی‌ هاست
ساعت ۱۱:۱۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۸/٤ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: رئیس جمهور در جلسه شورای رقابت با تاکید بر اینکه اعضای شورا بدون تاثیر پذیری از فشارهای و توصیه‌های بیرون به مقابله با انحصار بپردازند، گفت: مشکل اصلی عدم رقابت تبانی هاست که انگیزه ها و فرهنگها را می کشد.


به گزارش خبرگزاری اقتصادی خبرگزاری فارس، محموداحمدی نژاد در جلسه شورای رقابت که هفته گذشته برگزار شد، دیدگاه های خودرا در خصوص این شورا که براساس قانون اصل 44 اغاز بکار کرده اعلام و به مدیران مرکز رقابت توصیه هایی کرد که مشروح آن را می خوانید.

*دیدگاه های رئیس جمهور

رئیس جمهور در این نشست اظهار داشت: برای اولین بار سازمانی شکل می‌گیرد و بر رقابتها نظارت می‌کند، کار مشکل پیچیده و نیازمند همت و تلاش بیش از حد همکاران است. اول باید اصل رقابت تعریف شود. رقابت در چه چیزهایی و در کجا؟
وی افزود: اگرچه قانون تعاریفی در نظر گرفته است. شرایط یک رقابت سالم باید تعریف شود تا تصویر روشنی از وضع اقتصاد داشته باشیم. گلوگاه‌ها و عوامل اصلی که باعث عدم تعادل می‌شود و مقدمه بی عدالتی است را مشخص کنید.
احمدی نژاد خاطرنشان کرد: بسیاری از مقررات باید بازنگری و بخشی از مقررات و آیین‌نامه‌ها باید اصلاح شود. به نظرم می‌رسد که رقابت باید هم قانونی و هم پاک باشد. خیلی از رقابتها قانونی است اما پاک نیست. علت آن هم مقررات و ساختارها و نظامات اداری است.
احمدی نژاد افزود: باید هر دو جهت را مدنظر قرار دهیم. اگرفرض را بر این بگذاریم که شرایط یک رقابت عادلانه یعنی شرایط برابر، برای استعدادهای برابر، پس باید لوازم آن را فراهم و در اختیار مردم قرار دهیم. فرض قطعی که باید دنبال شود این است که دولت به معنای دولت در هیچ عرصه‌ای نباید با مردم وارد رقابت شود چرا که کسی نمی تواند با دولت رقابت کند.
رئیس جمهور ادامه داد: بعضی جاها استثنائا و در موارد خاص و برای حقوق عمومی دولت وارد می‌شود. مثلا کالایی نایاب شود و کسی نتواند آن را تأمین کند دولت به طور مقطعی و موردی وارد می شود و الا به عنوان یک اصل دولت رقیب مرم نیست.
وی گفت: فرض کنید که دولت تمام تصدی‌های با این تعریف را کنار بگذارد و از آن بیرون بیاید باید مقررات نوشته شود. آیین نامه ها اصلاح شود و نظارتها برپا شود، اما اینها برای رقابت سالم کافی نیست. باید به سراغ انگیزه‌ها برویم و به کار فرهنگی هم عنایت شود.
احمدی نژاد اضافه کرد: هر انسانی علاقه مند است از مواهب مادی استفاده کند و از دیگران جلو بزند. این فی نفسه چیز بدی نیست. باعث انگیزه کار و خلاقیت می شود اما اگر تنها انگیزه منافع شخصی باشد راه‌های گریز از قانون پیدا می‌شود.
احمدی نژاد افزود: فکر کردم که چه باید از تاجرها بخواهیم که فعالیت سالم اقتصادی رقابت شکل گیرد، اما اگر انحصارات، رانتها، فاصله‌های طبقاتی درست نشود کار جلو نمی رود. باید اسم آن را رقابت اخلاقی در عرصه اقتصاد نامید و کار برای منافع ملی انجام داد.
رئیس جمهور ادامه داد: بوده‌اند کسانی که تمام عمر تلاش کردند و حاصل اقتصادی گسترده‌ای داشته اند و همه آن در اختیار جامعه قرار گرفته است. باید انگیزه منافع ملی خدمت به مردم هم به این انگیزه‌ها اضافه کنیم، ایرانی‌ها همواره اینگونه بوده اند.
رئیس جمهور خاطرنشان کرد: ملت های مختلف و اقوام گوناگون در درون یک جغرافیا برای آب و زمین خون ریزی‌های فراوان داشته اند اما در ایران این تجربه نزدیک به صفر است بلکه در ایران همواره تعاون اجتماعی را شهد بوده‌ایم، مثل همکاری در حوادث و سیل و زلزله‌ها.
رئیس جمهور تاکید کرد: نفس اینکه در تجارت آهن 30 نفر فعالیت می کنند به معنای انحصار نیست و کسی که امروز می خواهد کار کند نمی تواند همانند شخصی باتجربه 50 ساله برابری کند. باید پایه‌ها به گونه ای درست شود و راه باز شود که این شخص هم در طی 50 سال بتواند مانند تاجر اول شود. اما اگر چهار نفر قیمت کالایی مثل موز را تعیین می کنند و اگر کسی خواست وارد این بازار شود آن را دچار مانع می کنند باید اینها را برطرف کنید.
احمدی نژاد افزود: ما در دولت آماده هستیم و خودم قطعا از شورا و مرکز ملی رقابت حمایت می کنم، از اعضای شورا و دکتر پژویان تشکر می کنم که این مسئولیت را پذیرفتید، حتما شما تحت فشار قرار می گیرد، تلفنها شروع می شود باید خودتان را برای تحمل فشارهای سنگین آماده کنید، پس مقررات را به ترتیب اولویت تنظیم کنید.
وی اظهار داشت: بخش دوم که عامل اخلال و انحصار است، منابع بانکی است بخش سوم بخش مالیاتهاست که دونفر با کار یکسان مالیات متفاوت بدهند. پس از چند سال اتفاق دیگری می افتد. بخش چهارم بحث گمرکات است. کارهایی که در برنامه تحول انجام شده است قابل استفاده فراوان برای شورای رقابت است، بخش مهمی از فاصله‌ها وزمینه سوزی ها از درون چرخش کارهای اداری است.
رئیس جهموری تاکید کرد: خوب است چشم بیدار شورای رقابت به کارهای دولت نظارت کند و آقای حسینی نسخه‌ها رابه آنجا بفرستند تا نظارت صورت بگیرد، دوستان گفتند شورا سریعا راه اندازی شود، من پشتیبانی می کنم و به تناسب وقت و با اولویت در شورا حضور خواهم یافت.
احمدی نژاد خواستار بررسی واگذاریها به عنوان اولویت شورای رقابت شد و افزود: باید دید روند واگذاریها موجب تسهیل امر رقابت می شود یا خیر؟ توانمندی‌های ایران در همه بخشها بی نظیر است. علم، هنر، معماری، ریاضیات و از جمله در بخش اقتصاد هم استعدادها بی نظیر است. در کویر تا شمال و جنوب انسانهای توانمند، خوب علاقه مند و پرتلاشی که زندگی می کنند. باید به سمتی برویم که استعدادها شکوفا می شوند آن وقت رقابت واقعی است.
وی اضافه کرد: از همین الان باید گوشها را بست. ممکن است شما قرارداد بانکی را بخواهید ابطال کنید و همه بخواهند به شما زنگ بزنند و با زبان دلسوزی با شما صحبت کنند باید دقت کنید و مطمئن هستیم این استعداد در شماست.
رئیس جمهوری ادامه داد: امیدوارم شروع کار شما شروع مبارک باشد و با الگوهای بومی انشاء الله ظرف پنج شش سال آینده اقتصاد ما به نقطه مطلوبی برسد.
احمدی نژاد ادامه داد: نمی خواهم مرکزی راه بیفتد و در نهایت تبدیل به مرکزی منفعل شود باید بخش اطلاع رسانی خوبی داشته باشید و فرهنگ سازی کنید. اگر عموم مردم همراه شوند موفق هستید دولت هم همراه می شود.
رئیس جمهور در پایان گفت: خداوند یار کسانی است که در جهت عدالت کار می کنند اگرچه سخت ترین است اما شیرین ترین کار است. قابل مقایسه با چیزی نیست. همه را امیدوار و استعدادها را شکوفا می کند، اگر ده مورد از استفاده نامناسب تسهیلات را جلویش را بگیرد، همه را امیدوار می کند.
وی افزود: مشکل اصلی عدم رقابت همین تبانی هاست که انگیزه ها و فرهنگها را می کشد خوب بود که به جای شورای رقابت اسم آن شوای عدالت می شد. دولت در کنار شماست هرجا لازم باشد دولت حضور دارد و مقررات خود را اصلاح می کند،. اگرچه این فرآیند زمان بر است و پیگیری می خواهد اما خواهد شد ما انتظارمان از شما خیلی بالاست ما را هم به عنوان یک عضو تلقی کنید.
رئیس جمهور افزود:اصلاح همیشه سخت بوده است و هرکسی خواست اصلاح کند با سختی و مشکلات رو به رو می شود اما کار اصلاح کار ماندگار است اصلاح گری همیشه نتیجه ایثارگری است که باید از خواب و راحتی بزنید و تحمل فشارها را بکنید.