آیت الله خاتمی:جریان و فردی که مورد ستایش بیگانگان باشد منفور ملت ایران است
ساعت ۱٠:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۸/٤ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: امام جمعه موقت تهران گفت: هر جریان، گروه و فردی که بیگانگان او را ستایش کنند منفور ملت ایران است.


به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری فارس، آیت‌الله سید احمد خاتمی امام جمعه موقت تهران و عضو هیئت‌ رئیسه مجلس خبرگان رهبری پیش از ظهر امروز دوشنبه در مراسم یادبود شهدای وحدت که در مدرسه عالی شهید مطهری برگزاری شد، شهادت را هدیه‌ای الهی عنوان کرد و اظهار داشت: اگر شهید شوشتری با کمتر از شهادت از دنیا می‌رفت انسان حسرت می‌خورد اما اینطور از دنیا رفتن جای تبریک و افتخار دارد و خاندان این شهید بزرگوار و دیگر شهیدان باید سر خود را بالا بگیرند و افتخار کنند که در راه پاسداری از این انقلاب بزرگ اسلامی سرمایه‌گذاری کرده‌اند که این سرمایه‌گذاری هدر نرفته و نمی‌رود.
وی مجلس یادبود شهدای وحدت را دارای سه پیام برجسته دانست و از وحدت شیعه و سنی به عنوان پیام اول این مجلس نام برد و افزود: خون شیعه و سنی در این حادثه در هم آمیخت و به یاری خدا این خون که سیل خروشانی تبدیل خواهد شد که برج و باروی تمام توطئه‌گران را نابود خواهد کرد.
امام جمعه موقت تهران اضافه کرد: این خون‌‌های پاک گریبان توطئه‌گرانی را که این داغ را به دل ملت ما گذاشته‌اند، خواهد گرفت و آنها را خفه خواهد کرد؛ توطئه‌گرانی که نان خود را در تفرقه بین شیعه و سنی می‌دانند؛ توطئه‌گران وهابی مسلک لامذهبی که آدم کشی برای آنها امری عادی شده و وحشی گری برای آنها به یک روند تبدیل شده است.
آیت‌الله خاتمی این توطئه‌گران را مورد حمایت آمریکا، انگلیس و سران استکبار برشمرد و تاکید کرد: چه کسی است که در این جنایات دست آمریکا و توطئه جنایتکاران انگلیسی را نبیند و نداند که آن جوان نافهم و خائن و مزدوری که دست به این جنایات زد از ناحیه آنها پشتیبانی می‌شود ؟
وی ادامه داد: برادران سنی و شیعه بدانند که با دشمنانی روبرو هستیم که اساس اسلام را نمی‌خواهند و نظام مقدس جمهوری اسلامی را در این منطقه بر نمی‌تابند.
عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری بر اهمیت وحدت تصریح کرد: امروز خط دشمن این است که با ایجاد تفرقه و گستردگی آن بین شیعه و سنی، برادرکشی راه بیاندازند و به کام شیطانی خود برسند.
خاتمی خاطرنشان کرد: پیام این مجلس یادبود این است که بصیر باشیم و ببینیم که دشمن کجا را هدف قرار داده است و درست مقابل خط دشمن و ضد آن حرکت کنیم که همان همدلی و زندگی مسالمت‌آمیز و برادرانه است.
وی تجلیل و تکریم از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را پیام دوم این مراسم یادبود دانست و گفت: سپاه پاسداران که فرزند انقلاب اسلامی در آغاز انقلاب نهالی بود که امروز به شجره طیبه نیرومندی تبدیل شده و مثل سرو قامت‌کشیده‌ای در برابر تمام توطئه‌های دشمنان ایستادگی می‌کند و خاری در چشم بیگانگان است.

* وظایف مهمی در جنگ نرم افزاری بر عهده سپاه است

امام جمعه موقت تهران افزود: از آغاز تشکیل سپاه این نهاد مقدس مورد هجمه بدخواهانی بود که انقلاب و نظام جمهوری اسلامی را بر نمی‌تابیدند و متأسفانه طی ماه‌های اخیر این هجمه بیشتر اوج گرفته است و رسانه‌های بیگانه و دشمن و همچنین رسانه‌هایی که پایگاه دشمن در داخل دشمن هستند لبه تیز هجمه خود را به سمت سپاه پاسداران گرفتند.
آیت‌الله خاتمی با اشاره به اصل 150 قانون اساسی درباره مأموریت سپاه مبنی بر پاسداری و نگهداری از انقلاب شکوهمندی تاکید کرد: قانون اساسی سپاه را صرفا یک نهاد نظامی تنها ندیده است چرا که اگر تنها یک نهاد نظامی بود نگهبانی از انقلاب اسلامی به عهده آن گذاشته نمی‌شد.
وی اضافه کرد: سپاه براساس اصل 150 قانون اساسی وظیفه پاسداری از انقلاب شکوهمند اسلامی را دارد و این پاسداری گاه اقتضای آن را داشت که سپاه در جبهه جنگ سخت‌افزاری وارد میدان شود، اما مأموریت سپاه به اینجا ختم نمی‌شود بلکه در جبهه جنگ نرم‌افزاری هم سپاه طبق قانون اساسی رسالت دارد و در این عرصه باید با دشمنانی که می‌خواهند با جنگ نرم‌افزاری با نظام جمهوری اسلامی مقابله کنند.
عضو ارشد جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در ادامه با بیان اینکه این رسالت سپاه هجمه‌ها را در پی دارد تصریح کرد: اگر سپاه نخواهد دشمنان برانداز را معرفی کند پس چه نهادی می‌خواهد این کار را انجام دهد؟ اگر سپاه در مرحله روشنگری وارد میدان نشود به وظیفه‌اش عمل نکرده است زیرا همانطور که وظیفه سپاه در طول دفاع مقدس حضور در جبهه جنگ سخت‌افزاری بود در جبهه جنگ افزاری نیز سپاه وظیفه دارد و باید به وظیفه‌اش عمل کند و با کسانی که تمام تلاششان این است که نظام جمهوری اسلامی را متزلزل کنند و ابهت و حیثیت جهانی آن را زیر سئوال ببرند، مقابله کند و به روشنگری بپردازد.
خاتمی از بیعت با خون پاک شهیدان به عنوان سومین پیام مراسم یادبود شهدای وحدت نام برد و با بیان اینکه شهیدان اهل بصیرت بوده‌اند و با این بصیرت راه خود را انتخاب کرده‌اند اظهار داشت: بعد قرن‌ها در گوشه‌ای از دنیا به نام ایران اسلامی نظامی بر اساس دین، مکتب و اسلام ناب محمدی شکل گرفت و این شهیدان عزیز هم در شکل‌گیری این نظام و هم در تداوم آن نقش ارزنده‌ای داشته‌اند.
وی اضافه کرد: از آغاز پیروزی انقلاب اسلامی دنیای استکبار یک نظام اسلامی در منطقه را برنتابید و همچنان نیز تحمل این نظام اسلامی را ندارد.
امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه تمام دعوای ما دنیای استکبار بر سر دین است، افزود: ایران قبل از انقلاب اسلامی سفره غارت‌گری آمریکا، بیگانگان و انگلیس بود اما به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی قصد جنایتکارانه آنها قطع شد و به همین دلیل آنها از نظام اسلامی کینه دارند و ما نیز باید با جان و دل از این نظام محافظت کنیم چرا که بستر نظام اسلامی دهها ارزش الهی و اسلامی شکل می‌گیرد و نمی‌توان دربرابر کسانی که با اصل نظام اسلامی مقابله می‌کنند آرام گرفت.

* معنای شعار "استقلال، آزادی، جمهوری ایرانی "

آیت‌الله خاتمی حفظ نظام اسلامی پیام شهدا دانست و با بیان اینکه ولایت فقیه یکی از آرمان‌های شهیدان بود گفت: ممکن است بگویند چرا مدام از سخنرانی‌ها دم از ولایت فقیه می‌زنیم؟ دلیل این است که در حوادث اخیر به وضوح می‌بینیم که متأسفانه لبه تیز هجمه‌ها به سمت ولایت فقیه بود و قصه، قصه ولایت‌زدایی بود و بیگانگان و برخی داخلی‌های فریب خورده این ستون خیمه انقلاب اسلامی را هدف قرار داده‌اند بنابر این ما وظیفه روشنگری داریم.
وی قانون اساسی را دارای چهار اصل اساسی دانست و گفت: اسلامیت نظام یکی از اصول اساسی قانون اساسی است که به اصول دیگر حاکم است و تعبیر حکومت دارد اما جریانی از اسلامیت نظام بیم دارد و این شعار "استقلال، آزادی، جمهوری ایرانی " یعنی " جمهوری اسلامی " نه و این یعنی حذف اسلام.
عضو ارشد جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اصل ولایت فقیه را یکی دیگر از اصول اساسی قانون اساسی نام برد و با اشاره به اصول 6 ـ 57 ـ 110 و 111 قانون اساسی که ولایت فقیه را رکن اساسی نظام می‌داند، تصریح کرد: معنای این ولایت فقیه و حاکمیت ولایت آن است که همه در برابر این قانون تمکین کنند و وقتی ولی فقیه به صراحت انتخابات را تایید می‌کنند و می‌گویند که انتخابات تنفیذ می‌شوند یعنی قصه تمام شده است.
آیت‌الله خاتمی افزود: اینکه کسانی بعد از تنفیذ و تحلیف باز هم مصاحبه می‌کنند و می‌گویند که نظام باید شبهه بی‌اعتمادی به مردم را برطرف کند یعنی ضدیت عملی با ولایت فقیه، البته این افراد جرات نمی‌کنند نامی از تقلب ببرند چرا که در این زمینه رسوا شده‌اند و اعتراف کرده‌اند که تقلب اسم رمز آشوب بوده است.
وی از جمهوریت به عنوان یکی دیگر از اصول اساسی قانون اساسی نام برد و خاطر نشان کرد: تبلور و تجلی جمهوریت در حاکمیت مردم و انتخابات است و اینکه 85درصد مردم در انتخابات شرکت کردند و یک رئیس جمهور را با بیست و چهارنیم میلیون رأی انتخاب کرده‌اند همان جمهوریت نظام است و مقابله با این رأی یعنی مقابله با جمهوریت و مردم.
امام جمعه موقت تهران اضافه کرد: کسانی از بام مردم بالا می‌روند و از مردم دم می‌زنند اما جمهوریت و حضور 85 درصدی مردم را تحمل نمی‌کنند.
آیت‌الله خاتمی مذهب رسمی کشور را یکی دیگر از اصول اساسی قانون اساسی دانست و گفت: در اصل 177 قانون اساسی که شیوه بازنگری در قانون اساسی را توضیح داده، آمده است که این چهار اصل تغییر‌ناپذیر هستند.
وی با بیان اینکه قانون اساسی ولایت فقیه را رکن قانون اساسی می‌داند، تاکید کرد: پیام شهیدان این است که ولایت فقیه را تنها نگذاریم و بصیرت این است که در مسیری حرکت کنیم که ولی فقیه تعیین می‌کند.
عضو ارشد جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: ما ولی فقیه را تنها یک رهبر سیاسی نمی‌دانیم بلکه ولی فقیه رهبر دینی و شرعی ما است.
آیت‌الله خاتمی استکبار‌ستیزی را یکی از پیام‌های شهیدان دانست و گفت: شهیدان بدون استثناء دارای روحیه استکبار‌ستیزی بودند معنای این روحیه این است که بیگانه، بیگانه است و دشمن نیز دشمن است و حتی از لبخند دشمن هم باید ترسید.
ایشان در پایان تاکید کرد: هر گاه دنیای استکبار از موضعی ناراحت می‌شود، آن موضع حق و یک ملت و میزان برای ما است و هر جریان، گروه و فردی که بیگانگان او را بستایند منفور ملت ایران است.