افراشته: در سفرهای استانی به اندازه 10 سال کار انجام شد
ساعت ۱٠:٤٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۸/٤ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: معاون اجرایی رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: دستگاه‌های نظارتی باید دولت را در اجرای مصوبات کمک کنند. در کمتر از 20 ماه در سفرهای استانی به اندازه 10 سال کار انجام شد.


علی افراشته معاون اجرایی رئیس مجلس شورای اسلامی و استاندار سابق بوشهر در دولت نهم در گفتگو با خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، با بیان اینکه سفرهای دور جدید می‌تواند تکمیل کننده سفرهای دور اول و دوم باشد، گفت: در استان‌ها طوری است که مردم منتظر شروع این سفرها هستند، بنابراین اگر فضای جامعه را سیاسی نکرده و کار را با هدف توسعه نگاه کنیم در پیشرفت کارها موثر است. مردم منتظر هستند سفر بعدی شروع شود تا رئیس جمهور و مسئولین پاسخگوی کارها باشند.

* روند مطالعات کارشناسی سفرهای استانی

استاندار سابق بوشهر افزود: مطالعات کارشناسی سفرهای استانی با دقت انجام می‌شود به این صورت که قبل از سفر کارشناسان خبره استان در بخش‌های مختلف مطالعات دقیقی را در مسیر گذشته سندهای توسعه استان انجام می‌دهند.
افراشته تصریح کرد: برنامه‌های توسعه اول، دوم و سوم قبل از انجام هر سفر مورد مطالعه قرار می گرفت که با این کار فرازهایی از برنامه‌ها که اجرایی نشده است، احصاء می‌شد.
استاندار سابق دولت نهم ادامه داد: در مسیر چشم‌انداز توسعه، اهداف کلانی که باید محقق شود با پیشنهاداتی که دستگاه‌های اجرایی و نخبگان استان در بخش‌های مختلف پیشنهاد می‌دهند همه اینها مدون می‌شود.
افراشته برای نمونه به انجام بیش از 3 هزار ساعت نفر کار کارشناسی بر روی مصوبات پیشنهادی در سفرها اشاره و خاطرنشان‌کرد: بعد از اینکه کارهای کارشناسی پیشنهادی برای مصوبات سفر در حوزه‌های مختلف جمع‌آوری می‌شود، در استان در شورای برنامه‌ریزی استان مسائل مطرح و نهایی می‌شود.
وی یادآور شد: قبل از اینکه دولت سفر استانی را انجام دهد در جلسه‌ای که در معاونت اجرایی رئیس‌جمهور با حضور وزرا و کارشناسان وزارتخانه‌ها تشکیل می‌شد، تمام پیشنهادات استان و وزارتخانه که قبلا هر دو گروه به معاونت اجرایی پیشنهادات را تقدیم کرده‌اند، جمع‌بندی می‌شود و در جلسه مشترک وزارتخانه‌ها بحث، نهایی و با اسناد بالادستی تطبیق داده می‌شود؛ در نهایت با این روندی که توضیح دادم، پیش نویس آماده و مبنای بحث در دولت قرار می‌گیرد، که در آنجا بند بند این مصوبات را آقای رئیس‌جمهور قرائت و با رای آقایان وزرا مصوب می‌شود.
افراشته در خصوص بندهایی که وزرا تائید نمی‌کنند، گفت: این بندها که هیئت وزیران نسبت به آن نقد دارند کنار گذاشته می‌شود ولی مابقی پیشنهادات در دولت نهایی می‌شود که اینها مصوبات سفرهای استانی دولت در استان است و در هر دو سفر همین مسیر که اشاره کردم طی شده است.
وی افزود: مصوبات سفر اول ریاست محترم جمهور و دولت محترم نهم را که هم معاونت اجرایی و هم ما که جمع‌بندی کرده بودیم، بالغ بر 95 درصد از مصوبات یا شروع شده بود و یا اینکه تمام شده و به بهره‌برداری رسیده بود.
استاندار سابق استان بوشهر به مصوبات سفر دوم اشاره و اظهار داشت: خوشبختانه حجم مصوبات سفر دوم استان بوشهر با استفاده از منابع وزارت نفت بیش از 1000 میلیارد تومان مصوبه است که این مصوبات در حوزه دانشگاه، تامین نیروی انسانی، راه‌ها، ‌درمان، ‌کشاورزی و صنعت است.

* در کمتر از 20 ماه در سفرهای استانی به اندازه 10 سال کار انجام شد

افراشته بیان داشت: مصوبات سفر اول و اتفاقاتی که افتاد در یک روند عادی اگر قرار بود اتفاق بیافتد و اگر همه مولفه‌هایش فراهم بود مدت 10 سال طول می‌کشید در حالی که در فاصله یک سال و خورده‌ای، کار 10 سال در سفرهای استانی انجام شد.
وی در همین خصوص به مطالعه راه‌آهن بوشهر شیراز در مصوبه سفر اول رئیس‌جمهور اشاره و خاطرنشان کرد: ما با پیگیری فراوانی که انجام دادیم هم وزیر محترم نفت و هم وزیر محترم راه سابق همکاری کرند که قبل از سفر دوم عملیات راه‌آهن بوشهر- شیراز آغاز شد، اگر این در یک روند حتی سرعتی قرار بود انجام شود بیش از 5 سال باید وقت می‌برد در حالی که در دولت نهم با کمتر از این انجام شد.

*حضور رئیس‌جمهور در سفرها به کارها سرعت و جدیت می‌بخشد

استاندار سابق بوشهر حضور شخص رئیس‌جمهور را در انجام سریع و جدی کارها بسیار موثر ارزیابی و عنوان داشت: هر چند شاید به برنامه‌های دولت مثل خیلی از افراد دیگر انتقاد داشته باشم ولی این فضایی است که در سفر دور اول شاهد آن بودیم که در دور دوم هم ادامه داشت و امیدواریم که این سفرها در دور جدید ادامه داشته باشد.
افراشته در مورد شکل سفرهای دور جدید گفت: تصمیماتی که در دور اول و دوم گرفتیم تصمیمات درشتی بود و با توجه به اینکه الان که در آغاز برنامه پنجم توسعه کشور هستیم، منابع کشور هم محدود است، اگر به صورت دقیق کارهای انجام شده و انجام نشده این مصوبات را بررسی کنیم و مصوباتی که همه شرایط اجرای آن فراهم بوده مشخص شود تا دنبال و اجرا کنیم.
وی تاکید کرد: ‌خواست مردم و نمایندگان از دولت این است که به وعده‌هایی که داده و مصوباتی که داشته است، عمل شود چرا که اگر این مصوبات عمل نشود و به فضای جدید وارد شویم در باور، اعتماد، مشارکت و همراهی مردم در تصمیمات دولت لطمه می‌زند.

*دستگاه‌های نظارتی باید دولت را در اجرای مصوبات کمک کنند

معاون اجرایی رئیس مجلس با بیان اینکه دستگاه‌های نظارتی باید دولت را در اجرای مصوبات کمک کنند، بیان داشت: سازمان بازرسی، دیوان محاسبات و بقیه دستگاه‌های نظارتی در موضع خودشان کمک کنند تا اطلاعات دقیق جمع‌آوری شود و دولتمردان ما هم این را باور داشته باشیم که اگر کسی نکته یا انتقادی منتقل می‌کند از سر دلسوزی و برای توسعه کشور است.
افراشته افزود: اگر آقای رئیس‌جمهور به دقت سفر اول و دوم را بررسی و کاستی‌ها را شناسایی و مسئولین را با یک زمانبندی موظف به انجام کارها کند کارها حتما پیش می‌رود؛ چرا که اگر در برنامه‌ریزی زمان تعریف نکنیم اصلا ایده‌های توسعه کشور تحقق پیدا نمی‌کند.