افکانه: فساد اقتصادی از مهمترین مظاهر فساد مدیریتی دانشگاه آزاد است
ساعت ۱٠:۳٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۸/٤ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: دبیر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه‌های سراسر کشور گفت: فساد اقتصادی از مهمترین مظاهر فساد در دانشگاه آزاد است به گونه‌ای که تملک زمین‌ها برای ساخت واحدهای دانشگاه آزاد بر همگان مشخص و روشن شده است.


به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاه خبرگزاری فارس، محمد افکانه دبیر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه‌های سراسر کشور در نشست خبری نمایندگان تشکل‌های دانشجویی با موضوع "اصلاح اساسنامه دانشگاه آزاد " که پیش از ظهر امروز برگزار شد، اظهار داشت: جریان‌های دانشجویی سعی کرده‌اند در این راستا اقداماتی را انجام دهند که پیامدهایی را نیز برای آنها داشته است اما این تلاش‌ها از لحاظ قانونی به مرحله‌ای رسیده که اصلاح اساسنامه دانشگاه آزاد در دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گرفته است.
وی با بیان اینکه اصلاح اساسنامه دانشگاه آزاد در دستور کار جلسه فردای شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار خواهد گرفت، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه شروع این جریان با تشکل‌های دانشجویی بوده، انتظار این است که این اقدام به نحو شایسته و مستدام‌تر پیگیری شود و انشا‌ءالله در جلسه شورای عالی انتخاب فرهنگی که فردا برگزار می‌شود اعضای این شورا به حداقل‌ها راضی نشوند و بالاخره بعد از 27 سال اساسنامه دانشگاه آزاد آنگونه که باید و شاید بصورت ساختاری اصلاح شود.
این فعال دانشجویی در ادامه با اشاره به انتقادات مطرح در خصوص دانشگاه آزاد تصریح کرد: انتقاد و مشکل ما با اساتید و دانشجویان دانشگاه آزاد نیست بلکه مشکل و انتقاد ما به ساختار و مدیریت دانشگاه آزاد است و اساتید و دانشجویان دانشگاه آزاد همانند سایر دانشگاه‌های کشور برای ما قابل احترام هستند.
افکانه با تاکید بر اینکه این نوع مدیریت بر کیفیت آموزشی اساتید و دانشجویان دانشگاه آزاد نیز ضربه وارد کرده است، خاطرنشان کرد: مخالفت و انتقاد ما با مظاهر فساد و بی‌عدالتی است که در دانشگاه آزاد اتفاق می‌افتد، چون معتقدیم که تمامی مظاهر فساد و بی‌‌عدالتی در نوع مدیریت و ساختار دانشگاه آزاد قابل مشاهده است.
دبیر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل کشور در ادامه مظاهر فساد و بی‌عدالتی دانشگاه آزاد را به 4 دسته تقسیم کرد و گفت: بی‌عدالتی‌های علمی از اولین مظاهر فساد و بی‌عدالتی این دانشگاه است.
وی دومین دسته از مظاهر فساد مدیریتی دانشگاه آزاد را مدرک‌گرایی خواند و تاکید کرد: از سال 72 و 73 به بعد مدرک‌گرایی و مد مدرک‌گرایی در بین مدیران وقت شکل گرفت و همه مدیران به این سمت رفتند که برای ارتقا سطح مدیریتی خود مدرک بگیرند که دانشگاه آزاد به این ندا پاسخ مثبت داد و سعی کرد در این وضعیت بیشترین مرید را برای خود جمع کند و با ارائه مدارک کارشناسی ارشد و بخصوص دکترا به مدیران وقت آنان را مدیون خود کرده و بر روی آنها سرمایه‌گذاری کند تا بعداً از آنها نهایت استفاده را ببرد.
این فعال دانشجویی در ادامه افزود: مطمئنا اگر سوابق و نتایج طرح تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد منتشر شود خواهیم دید که مدیران بیشماری از این مدارک استفاده کرده‌اند.
افکانه در ادامه در خصوص سومین مظهر بی‌عدالتی مدیریتی دانشگاه آزاد تصریح کرد: بی‌‌عدالتی فرهنگی و یا فساد فرهنگی از دیگر مظاهر فساد در دانشگاه آزاد است، یعنی زمانی که دانشگاه آزاد وارد شهرستان‌ها و حتی روستاها می‌شود تاثیرات فرهنگی مناسبی را برای این مناطق نداشته است.
دبیر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل کشور چهارمین دسته از مظاهر فساد مدیریتی دانشگاه آزاد را مربوط به مسائل اقتصادی دانست و گفت: فساد اقتصادی از مهمترین مظاهر فساد در دانشگاه آزاد است به گونه‌ای که تملک زمین‌ها برای ساخت واحدهای دانشگاه آزاد بر همگان مشخص و روشن شده که نمونه بارز آن پرونده مربوط به هادوی بود و نمونه دیگر در این زمینه به ملکیت شخصی در آوردن املاک و دارایی‌های دانشگاه آزاد و به ملکیت خصوصی درآوردن مدرسه هاجر بوده است.
وی درخصوص ورود دانشگاه آزاد در مسائل سیاسی کشور نیز خاطرنشان کرد: در تمامی انتخابات‌های برگزار شده بعد از شکل‌گیری دانشگاه آزاد، این دانشگاه با بودجه‌‌ها، نیروها و امکانات خود به نفع یک طیف یا نماینده خاص وارد عمل شده و که نمونه بارز آن در انتخابات اخیر و حضور حداقل 300 واحد دانشگاه آزاد در اغتشاشات پس از انتخابات بود که البته در شهرستان‌ها بسیاری از مدیران و مسئولان این واحدهای دانشگاهی دستگیر و به دادگاه معرفی شدند.
افکانه درخصوص خرج کردن پول بیت‌المال در دانشگاه آزاد برای مقاصد شخصی و جناحی نیز اظهار داشت: درآمد‌های دانشگاه آزاد با توجه به اینکه این نهاد از ابتدا بودجه خود را از بیت‌المال دریافت کرده و با حمایت‌ نهادهای دولتی شکل گرفته، نباید در راه‌های غیراصولی و خصوصی خرج شود.
این فعال دانشجویی درخصوص فساد اداری موجود در دانشگاه آزاد تصریح کرد: مدیرپروری بروکراتیک یا نوچه‌پروری بروکراتیک مدنظر مسئولان دانشگاه آزاد است و دانشگاه آزاد برخی از دانشجویان را بعد از فارغ‌التحصیل شدن به صورت‌های مختلف مرید خود می‌کند که این مریدان جاسبی در تمامی زمینه‌ها از وی دفاع می‌کنند.
وی به نمونه‌ای از این دفاعیات "مریدان جاسبی " اشاره و خاطرنشان کرد: نمونه‌های این مورد در برنامه‌ها و تحصن‌هایی است که کارمندان جاسبی و دانشجویان حامی وی با وجهه دانشجو چماق به دست بدون هیچ منطق خاصی برنامه‌ها را بهم ریخته و سعی دارند جو برنامه را به نفع جاسبی تغییر دهند.
افکانه با طرح این سوال که چرا این نظارت‌ها تاکنون بر روی دانشگاه آزاد وجود نداشته و بعد از 27 سال این مرحله رسیده‌ایم که شورایعالی انقلاب فرهنگی به مطالبه‌گری درخصوص آن پرداخته است؟،
دبیر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویی مستقل کشور خاطرنشان کرد: در حال حاضر مطالبه و انتقاد از دانشگاه آزاد دغدغه تمامی دانشجویان کشور شده است، تا جایی که دانشجویان در دیدار با مقام معظم رهبری در ماه مبارک رمضان در انتقاد از ساختار و مدیریت دانشگاه آزاد مطالبی را بیان کردند و حتی منتظری نماینده دانشجویان دانشگاه آزاد نیز به این امر اشاره و اعلام کرد که زیان و ضرر مدیریت غلط و نامطلوب دانشگاه آزاد را دانشجویان و اساتید این دانشگاه می‌پردازند.
وی افزود: خلاصه مطالبات تشکل‌های دانشجویی از شورایعالی انقلاب فرهنگی این است که دانشگاه آزاد، ملک شخصی افراد نبوده و به تعداد معدودی از خواص تعلق ندارد بلکه این دانشگاه با اهداف ملی و با بودجه عمومی تاسیس شده و ساختار نظارت در دانشگاه آزاد باید مشخص شود.
این فعال دانشجویی در خصوص شیوه تصمیم‌گیری در شورایعالی انقلاب فرهنگی در خصوص اصلاح اساسنامه دانشگاه آزاد نیز اظهار داشت: مشکلات پیش آمده از سوی دانشگاه آزاد مطمئنا کم و بیش به سمع و نظر اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی رسیده است و چیزی که ما را نگران می‌کند این است که احتمال دارد بخشی از اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی بگونه‌ای با دانشگاه آزاد در تعامل باشند و سعی کنند این اصلاحات و اقدامات اساسی و چالشی انجام نشود.
افکانه در ادامه با بیان اینکه هنوز نحوی تعامل وزارت و شخص وزیر علوم با دانشگاه آزاد برای ما روشن و مشخص نشده است، یادآور شد: در صحبتی که تشکل‌های دانشجویی 2 ماه پیش با وزیر علوم داشتند وی تاکید داشت که دانشگاه آزاد هم برای ما محترم است ولی باید قانونمند و نظام‌مند باشد، اما وزیر علوم باید توجه داشته باشد که همانطور که رئیس جمهور هم به اصلاح این اساسنامه تاکید دارد، این کار باید هرچه سریعتر انجام شود.
وی خاطرنشان کرد: اصلاح اساسنامه باید فراتر از بحث الفاظ و ظاهر اساسنامه باشد و هیات امنای دانشگاه باید از شخصیت‌های حقیقی به حقوقی تبدیل شوند.
این فعال دانشجویی در پایان تاکید کرد: اصلاح در هیات امنای دانشگاه آزاد و گنجاندن حیطه نظارت در این دانشگاه از مهمترین انتظارات تشکل‌های دانشجویی است.